bugün

mukemmel, mutlu mesut yasayabilmektir. aslinda o kadar basittir ki. ama biz inadina inadina zorlastiririz.

kucuk mutluluklari yakalamaktir onemli olan. tanimadigin birisine gulumsemek; eger ondan da sevecen bir ifade aliyorsan daha ne olsun.

bir cocugu oksamak; eger onun parildayan gozlerini gorebeliyorsan dunya senindir.

yere dusmek uzere olan birisine el vermek; sayet tesekkur ediyorsa ne mutlu sana, etmiyorsa birisine yardim etmenin huzuruyla devam et yoluna.

evet bunlari uygulamaya calisiyorum, mutlu olmak adina. daha uzun bir liste hazirladim. uygulamak icin harekete de gectim.

tanimadigim bir insana gulumsedim. bakti bakti, suratima ufledi, samsun 216. boguluyordum az daha. olsun dedim.

sonra bir cocugun basini oksadim. "abi malbora var, leme var abi, kacak sigara, abi gelsene lan it alsana" dedi. kosarak uzaklastim, belki bicak micak cikarir diye.

olsun dedim. suratimda aptal bir gulumsemeyle devam ettim yoluma. baktim bir adam tam kayip yere dusuyor. eline sarildim, elinde sigarasi varmis, elimi yakti, sonra da yere dustu. "ulan hayvan herif, bir zevkimiz var su hayatta, icine sictin okuz" dedi adam ve yerde duran sigaraya bir tekme atip "ne cisimler var lan su dunyada" dedi.

bende eeeeh dedim. devam ettim.

ama yeni bir liste hazirladim. eminim ki hayat zevk almaya ve uzun uzun yasamaya deger. listenin en basina sagligini koru yazdim. artik hayattan daha cok zevk aliyorum.
-sabah yataktan kalktığınızda içinizin yaşam sevinciyle dolması
-her an gülebilmek
-yaşanılan her şeyin sana bir şeyler katacağını düşünebilmek
-her yaptığın şeyden zevk almaya çalışmak
-aşık olabilmek
-elinden geldiğince iyilik yapmaya çalışmak
-kötülüğe iyilikle karşılık verebilmek
-ya da sadece yaşadığın için sevinebilmek
finaller bittikten sonra aşık olduğun insanla beraber saat 1-2 gibi sahilde oturup koklaşmak,içmek,muhabbet etmek,...
niksar, erikli varken yapılamayacak eylem
Hani bazı anlar vardır, dertler üst üste gelir, kahrolursun, kalbi acır insanın. Sevgiliyle aran bozulur, ailevi sorunların vardır. Yaş ilerler, dertler bitmez. işte o an bir hüzünlü şarkıyla titrer yürek. Ağlamak ağır gelir insana. Ama tatlı, gülen bir çocuk görürsen veya düşünürsen, ömür her şeyiyle yaşamaya değer dersen sen de hayattan zevk alırsın *
eternal sunshine izlememis olup da, ilk defa izlenince alınan zevkle maksimuma çıkan durum.
(bkz: yok öyle bir şey)
(bkz: dertliyim be sözlük)
orgazm taklidi yapmaktır.
mümkün olmayan durumdur. zevk almaya çalışarak yaşamakla yapıldığı sanılandır.
nefes almaktir.
yaşamda gizli ama varolan güzellikleri görebilmektir diye düşünüyorum.
geçmişin pişmanlıklarından, geleceğin kaygılarından kurtulup bulunduğun yere ve ana dönmektir. şimdi ve burada yaşamaktır. başka türlü hayattan zevk alınamaz.
gittiğiniz her ortama havanızı ve enerjinizi de beraberinizde götürmenizi sağlar. her zaman çevresini seven ve çevresinde sevilen bir insan olursunuz.
manyak bir olaydır. heleki zevkin tam doruğundaysan bir başkadır.
sevmeyi ve aşkı bilebilmektir.
korku verir, mutluluğum bitmesin gibisinden...
zevkten kasıt cinsellikse bir nevi hayatı sikmektir.
kimine göre bir manita düşürmektir? onun için gece gündüz facede veya çeşitli arkadışlık sitelerinden maymunluk yapar.-mutlaka düşüreceğim- umuduyla çeşitli maymunluklar yapar.ama farkından değildir ki mutluluğu ararken aslında kendinden çok şey gidiyor.mesaj çektikleri kişi cevap vermese onun için bitti o kişi.yani o kadar basitleşir hatunlar onun için.gittikçe profosyonelleşir belki ama duyguları ilkgünkü gibi değildir.

birgün denk getirir bir hatunu ve buluşmaya gider.güzelce süslenir olabildiğince yakışıklı giyinmiştir üstelik.artık buluşmak için kalbi kıpır kıpırdır.günlerdir arzuladığı hedefine varmıştır.buluşma yerinde "acaba" soruları içinde bekler bekler.ve beklediği kişi gelmiştir görüntüsü internetten gördüğü gibidir. ama o sanal alemden farklı san ki duruşu.Birlikte otururlar çay içerler. erkek içindeki libidoyu azdırıp bir buse kondurur yanağına.kızı biraz okşar hormonları da çalışır üstelik.neyse ayrılık vakti gelmiştir arayacağız birbirimizi umuduyla ayrılırlar.

eve gelince o mutluluk için günlerdir uğraştığı şeyin boş olduğunu anlar.Kızı arar cevap yoktur.alla alla der bir şeyler yanlış gidiyor.ve eğer bu düşünceyi bulursa mutlu olacak insandır:mutluluk her yerdedir sağında solunda yanında.evet uzakta değil şuan yanında duruyor beynine güzel sözler söylet işte o dur.
Hayatın bize bahşettiklerinden zevk almaktır.
Mutlu olmak isteyen insanın çok zengin veya çok kariyerli olmasına gerek yoktur.
Mesela basit bir sabahı şölene çevirebilirsiniz.
En basitinden kendimden örnek vereyim.
Bu sabah annemle balkonda keyifle makarna ziyafeti çektik.
O anda tam da olmak istediğim yerde ve olmak istediğim kişiyleydim.
Harika eğlendik güldük konuştuk.
Bu örnekte iki noktaya dikkat çekmek isterim:
- Zevk aldım çünkü o anda tam da olmak istediğim yerdeydim.
- Zevk almam için yaptığım masrafı herkes yapabilir.
Hayattan zevk almanın başka bir koşulu ise elimizdekilerin değerini bilmektir.
Bugün sevdiklerimiz yanımızda.
O halde kayıplarımızda onları tebessümle hatırlayabilmemiz için bol bol anı biriktirelim.
Hayattan zevk almanın başka bir koşulu da azla yetinebilmektedir.
Neden güzel bir villam, son model arabam, harika bir hayatım yok diye üzüleceğimize.
Çok şükür sağlığım yerinde sevdiklerim yanımda diye düşünmeliyiz.

Unutmayalım ki kariyerli,zengin,şöhret olmamız için başkalarına ihtiyacımız varken
Hayatta mutlu, halinden memnun olup zevk alabilmek için ihtiyacımız olan sadece kendimizdir.

(bu yazı üye olduğum tüm sözlüklerde ve bloğumda eşzamanlı yayınlanacaktır.
Orjinal metin burda olup diğer yerlere ekleyeceklerimde az çok yazıda değişiklikler yapacağım.)
son zamanlarda başka kadınlarla vakit geçirmek durumudur artık benim için.
kendisini bir bok zanneden serserilerden arınmakla başlanılabilir ki bunlar lisede türemişlerdir etrafınızda haberiniz olmaz. sonra pişman olursunuz ama ne fayda. görüşmeyin hiç birisiyle.
ne olur bir sabah ta
silahsız süngüsüz uyansak
gözlerimizde tebessüm hayata baksak
takılmasa peşimize adımlar
sıradan insanlar olsak
ne olur bir sabah ta yıldızların altında
yataksız yorgansız uyansak
ıslatsak yağmurları baharlara uzansak
az da olsa dünya'dan zevk alsak
gölge gibi yapışmasa yakamıza ölüm
ne olur bir sabah ta
süngüsüz silahsız uyansak gülüm...

osman öztunç
herkeşler sevgili olsa da , eski sevgiliyle gidilen yerler acı verse de , ne bileyim okul uzamış , her gün periyodik olarak ağlanılmış olsa da , herkeşler sevgili olsa da böyle küçük bi an gelir insan bi kahkaha atar.. o andır.. ya da o anın farkedildiği andır..

öyle bütün bi ömrü gülerek eğlenerek geçirmek filan yalandır.. beklemeyin bunu kimseden.. kendinizden de.. yok öyle bi dünya..
(bkz: sevişmek) bukadar abartmayalım. uzatmayalım.
-hayata ot gibi bakarsan ot olursun.
-hayata bok gibi bakarsan bok olursun.
-hayata..*
hayattan zevk almak insanın bulunduğu durumdan hoşnut olmasıdır.