bugün

tokat'ın şiirlere konu olan ilçesi.
(bkz: kamyonlar kavun taşır)
sanılanın aksine kamyonların sürekli kavun taşıdığı bir yer değildir fakat evimizde küçük bir kuş kadar hür olduğum kısmı tamamen doğrudur.
insanı da suyu kadar temiz ve tatlı ilçemizdir.
yeni bir şafak sezer rolü *, cuk diye oturmuştur.
tarihsel önemi büyük olan güzel ilçelerimizden biridir.
bir su markası.
(bkz: niksar ayvaz)
cem karaca'nın da yorumlamış olduğu bir türkünün adıdır.
(bkz: sözlükteki tokatli yazarlar)
tokatlı şair 'cahit külebi'nin çocukluğunun geçtiği tokat ilçesidir. bahsedilen cahit külebi şiirinin adı 'istanbul'dur. daha sonra 'yaşar kurt' tarafından bestelenmiş, enfes bir şarkı olmuştur.

iSTANBUL

Kamyonlar kavun taşır ve ben
Boyuna onu düşünürdüm,
Kamyonlar kavun taşır ve ben
Boyuna onu düşünürdüm,
Niksar'da evimizdeyken
Küçük bir serçe kadar hürdüm.

Sonra âlem değişiverdi
Ayrı su, ayrı hava, ayrı toprak.
Sonra âlem değişiverdi
Ayrı su, ayrı hava, ayrı toprak.
Mevsimler ne çabuk geçiverdi
Unutmak, unutmak, unutmak.

Anladım bu şehir başkadır
Herkes beni aldattı gitti,
Anladım bu şehir başkadır
Herkes beni aldattı gitti.
Yine kamyonlar kavun taşır,
Fakat içimdeki şarkı bitti.
asıl olarak sözcüğün kökeni sağlam anlamına gelen 'nik' ve kale anlamına gelen hisar sözcüklerinden oluşur. Günümüze gelene kadar Nikhisar olmuş Niksar.
türküsü vardır bu ilçenin. sözlerini de yazayım tam olsun
(bkz: niksarın fidanları)

Kalenin bedenleri yar yar yar yandım
Koyverin gidenleri şinanay yavrum şinanay nay
Hopa şina şinanay şina nay nay
Şinanay yavrum şinanay nay

Kurudum kibrit oldum yar yar yar yandım
Üfürsen yanıyorum şinanay yavrum şinanay nay

Kaleden iniyorum yar yar yar yandım
Çağırsan dönüyorum şinanay yavrum şinanay nay

ipek bürük bürünmüş yar yar yar yandım
Niksarın fidanları şinanay yavrum şinanay nay
Doğasında ormanlık alan fazla olduğundan, uğruna "niksarın fidanları" türküsü ortaya çıkmıştır.Ne yazık ki o fidanlar hala büyümedi yani yok.Olanlar ise sadece yaylalarda iyice şehirleşti büyüdü aslında bir bakımada iyi.Ayvaz suyunun üretim yeri Niksar'dadır.3-4 yıl öncesinde sudaki sertlik oranı fazla olduğundan üretimi yasaklanmıştı ama şuanda aktif durumdadır...
birkaç güne kadar akpden bir başkanı olan an itibariyle yeni başkanı olan bir ilçe
-
(bkz: niksar ayvaz suyu)
-
(bkz: kızıldere katliamı)
yaşanmayacak bir ilçedir. ayrıca bahsedildiği gibi şirin falan da değildir.
(bkz: kendimden biliyorum)

Yıllar sonra gelen edit: Şimdilerde çok özlenen, keşke o günlere geri dönebilsem cümlesinde ki dolaylı tümleç misali bir ilçedir. Şirinmişte ben farkında değilmişim.
(bkz: bizim memleket)
içinden tanırım ben o elleri...

he bi de (bkz: gurbet türküsü)
cevizi, ayvaz suyu ve çamiçi yaylasıyla meşhur tokat'ın kanımca en güzel, en yeşil ilçesi.
tokat in 54 km kuzey-dogusunda, yesilirmak in bir kolu olan kelkit cayi nin suladigi verimli bir ovaya sahip ilce.
(bkz: erzurumlu emrah)
şirin mi şirin yeşil mi yeşil biricik güzel memleketim.
niksar'ın soylu ailelerinin yaşamayacağı türden, tipik karadeniz-anadolu ilçelerindendir. hiçbir özelliği yoktur.

soylu mu oh yes!!

merhaba ben niksar'ın proleteriyim.
Niksarlı gençler tarafından "nixar" olarak ta yazılır. Her yaz gittiğim ilçedir. Tokat bitki örtüsünün yüzde 48'ini barındırır. Tüm dünyadaki en içilebilen en şifalı ve yumuşak su niksar'ın ayvaz adlı toprağından çıkan meşhur 'ayvaz suyu'dur. Ayvaz parkının çeşmesinden akar ve şişelenerek satılır.
eskiden heryerde satılan erikliyle aynı kalitede su markası.yerel halkla niksar suyunu şişeleyen tesisin sahibi arasında bazı sürtüşmeler olduğunu niksarlı arkadaşlardan duymuştum kapandı mı fabrika noldu merk ediyorum.
afedersiniz ama bok gibi ilçedir. yaşanılacak yer değildir. sinema bile yok lan. ben behzat ç yi izlemek için ta tokat'a gitmek zorunda kalacağım büyük ihtimalle,sonuçta behzat ç'yi korsan izlemek istemiyorum.
memleketimdir. çok güzel yeşilliklerle dolu yaşamak için en uygun yerdir.
Nikahını yeşille kıymış şirin mi şirin bir ilçedir. Son dönemlerde turizmle adını sıkça duyurmaya başlamıştır. Ev hanımlarını "Sokak Atölyeleri" adı altındaki çalışmalarla meslek sahibi yapmış güzel ilçedir. Cahit Külebi'nin aşığı, Erzurumlu Emrah'ın kalbidir. Anadolu'daki ilk medrese Yağıbasan Medresesi Niksar'dadır. Doğa harikası Çamiçi Tatil Köyü görülmeye değerdir. Niksar'a bir giden kolay kolay vazgeçemez, ilerleyen yıllarda mutlaka tekrar ziyaret etmek ister.