laf kalabalığı yapıp yaptığı yanlışı kapatmaya çalışanların görüldüğü başlıktır.

müdahele edilmese tkp'ye küfür edilmiş havası oluşturulacak.
kendisi gibi düşünmeyenleri tkp düşmanı olarak görmeleri.
(bkz: koyun)
halk tarafından bilinmemesi de bir gerekçedir. zayıf bir gerekçedir ama.
tam da burda tkp ne lan cümlesi kullanılabilir.
frekans uyuşmazlığındandır, denebilir. halkın çoğunluğunu oluşturan kesime uygun frekansta konuşunca oylar alınır. bunun kötü bir yanı yok gibi. iktidara gelmek istiyorsan her yol mübah değil, elbette ama durum bu. akıllı bir adam gibi gerçekleri kabul edelim. halkın gelişmeye, değişmeye ihtiyacı var. yani, zor bir iş.
1.rekabet olmayan yerde kalite olmaz.
2.sosyalist geçinen kişilerin bir süre sonra ya kapitalist yada potansiyel etnik bölücülük yapan kişi olması.(örn. Doğu perinçek,ibrahim kaypakkaya,ufuk uras ve daha niceleri)
3.insanların bu rejime inanmaması.şöyle; deniyor ki herkes o kadar iyi niyetli olacak ki örn.yıllarını mürekkep yalayarak geçiren bir doktor yan gelip yatmış bir kişi ile aynı kefeye konacak.şimdi burda durup bunu şimdiki süreve uygulayalım bakalım doktor kabul edecekmi,hayır herkes iyiniyetli olsa o rejimin gelmesine gerek yokki zaten daha doğrusu bir rejime gerek yok.
4.insan bir emel için yaşar hedefleri olmayan bir insan ceset gibidir,canlıları koşullandırma ödüllendirme diye birşey vardır,bir sporcu madalyası kupası için oynar en iyi olmak için oynar.rekabet insanın yaşadığı mahallede başlar ta ki sonra semt,ilçe,il,bölge,ülke diye gider.
5.din.(bu gerçek nedendir).
edit: kodaman yavşakları unutmuşum ,onlar aştı anayasa yapıyorlar! artık kendilerince,arpaları fazla geldiya ( tüsiad).
halkın büyük kısmının cahil olması.

türk milliyetçisiyim, mhp'ye oy veriyorum lakin tkp veya komunizmin türkiye'ye ve türk halkına daha faydalı olacağına, en azından cahilliğini alacağına inanıyorum nedense.

türkiye'de yerleşecek bir komunist sistem hiçbirşey yapmasa bile haketmediği halde sırf kirli ilişkileri yüzünden dolar milyoneri olan iki kelimeyi bir araya getiremeyen zevatın sultanlığına son verebilir ve sosyal adaleti tesis edebilir.
tkp'li olmamama rağmen , tkp'nin türkiye'ye faydalı bir parti olduğu kanaatinde olan biriyim.

tabii içlerinde üslup problemi olanları ayıklamaları lazım. nitekim kendi partilerine zarar vermektedirler.
türkiye için sebebi, tabanın hakkını sonuna kadar korurken tabanı oluşturan halkın örf, adet, gelenek ve inançlarıyla çatışması olabilir. e türk halkı da "hak' kın" olduğu yerde kendi hakkına pek önem vermeyecek kadar duygusaldır.
eğer birazcık lenin ve stalinin icraatlarına bakarsak, halka nasıl eşya gibi davrandığını irdelersek komünizmin halkı aydınlatmayıp tam tersi halkı asker disipliniyle tek tipleştirdiğini görürüz, komünizmin olduğu hangi ülkede demokrasi varmış birisi söylese de bilsek, komünizmin olduğu yerde hep dikdatör vardır ve halk komünizme inanmak zorundadır, sovyetler birliği çin bunun en güzel örnekleridir. mesela lenin yeteri kadar buğday üretemeyen köylüleri cezalandırıyordu, yetersiz ürün elde ettilerse köylülerin tüm mahsulünü alıp aç bırakıyordu, çinde pirinç tarlalarında ölenler malum. komünistlerin bush.a sövüp de mao.ya saygı duymaları da ayrı bi komedi. bushu sevmemeni anlarım ben de sevmem ama ben mao gibi ideolojisi uğruna milyonlarca insanı öldüreni de sevmem.
amk babamın yıllardır canını dişine takıp bir yerlere getirdiği müessesini gelip elinden alıcak, sonra tutup hayatı boyunca bir baltaya sap olamamış adamla aynı parayı verecek, bende bu safsataya oy vericem. Yörü la!

Edit: tam tahmin ettiğim gibi anında eksilendi. Tamam canım %60 falan filan...
aslında türkiyede aylak tembel adam bol, bu komünistler bunları uyandırsa tek başına iktidara gelirler, nasılsa devlet hepsine maaş verecek, kalite yok, ama sağlam iş var, sen eşşek gibi çalışsan senin malın mülkün de olmayacak, çalışmayan adamla aynı seviyede olacaksın, düşündüm de ballı iş lan bu komünizm.
tkp seçmeninin %74'ünün liseli olması. adamlar oy kullanma yaşında değiller bir kere.
oto boku olumlu olumsuz her şeyi eleştirmeleri ve slogandan öteye gidememeleri. yok abd yok israil yok emperyalist düzen yok uşaklar işbirlikçiler... iyi de arkadaş ayakkabian şapkaya kadar her şeyin abad israil ürünü...
(bkz: bu ne perhiz bu ne lahana turşusu)
eski sip olması, tkp isminin üstüne yatması, komünizmden çok kemalizm yapmış olmaları.

yine sayabailirim nedenler, fakat son yazdığım nedenin oluşturduğu imajı silmeye çalışsalar da, daha katetmeleri gereken çok yol olduğunu düşünüyorum.
benim tkp de anlamadığım tek şey seçimlere girmesi. tkp ye göre böle seçime girmesi kurallarına aykırı fakat giriyor işte. ama her zaman yanlış düzene karşı çıkanlara saygım vardır.
halkın tkp ye oy vermeme nedenlerini sormaktan çok verebilme nedenlerini sormanın daha mantıklı olduğu durum.
komünist olmamalarıdır.
vatan haini bölücülerden oluşan bir yığın olmaları.
akp ve niceleri partilerdir.

eğer chp'nin iktidarı garanti olmuş olsa adamlar rahatça verir tkp'ye oy ama bir milletvekilinin hesabı yapılıp chp'ye gidiyor oylar.
--spoiler--
aziz nesin'in yüzde 60 oranını kullanmalarıdır.
--spoiler--

son referandumda kanıtlanmış oranı kullanmaları?
(bkz: doğru söyleyeni 9 köyden kovmak)
- oy vermeyin, iktidara gelirlerse din elden gideceeeaakkk tarzı düşüncelerde oy vermeme nedeni olabilir.
seçim barajı. yani nasıl olsa milletvekili çıkaramayacağı için oy vermeyen kişiler var. chp'ye veriyorlar şimdilik.
tkp ye oy verince ülkenin bölüneceği korkusudur. ki bunun da gerçekleşeceği aşikardır.
akp'ye karşı chp'nin oyları bölünmesin diye, çünkü ben çok biliyorum bizim gibi tkp'li olupta akp'ye karşı durabilen tek parti chp diye chp'ye oy varenleri...

akp'ye duyulan nefret tkp'ye duyulan sevgiden daha güçlüdür.eğer oyların bölünmesini kafaya takmıyacak bir seçmen grubu olsa tkp çok daha fazla oy alır...