bugün

en büyük yalan cümlelerinden biridir.
GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞiZ...

Güzel günler göreceğiz çocuklar
Motorları maviliklere süreceğiz
Çocuklar inanın inanın çocuklar
Güzel günler göreceğiz güneşli günler

Hani şimdi bize
Cumaları, pazarları çiçekli bahçeler vardır,
Yalnız cumaları,yalnız pazarları

Hani şimdi biz
Bir peri masalı dinler gibi seyrederiz
Işıklı caddelerde mağazaları,
Hani bunlar
77 katlı yekpare camdan mağazalardır.

Hani şimdi biz haykırırız
Cevap:
Açılır kara kaplı kitap:Zindan

Kayış kapar kolumuzu
Kırılan kemik, kan

Hani şimdi bizim soframıza
Haftada bir et gelir
Ve
Çocuklarımız işten eve
Sapsarı iskelet gelir

Hani şimdi biz
inanın güzel günler göreceğiz çocuklar
Güneşli günler göreceğiz
Motorları maviliklere süreceğiz çocuklar
Işıklı maviliklere süreceğiz

Nazım üstadın şiiridir.
heyecanla beklediğim bir filmdi, izledim ve de izlediğime değdi.
--spoiler--
daha iyi olabilecek bir film. öncelikle uğur polat ın oynadığı komiser karakteri çok yüzeysel bir karakterdi ve bence filmden çok kopuk duruyordu yine ali karakteri de çok üstünkörü oluşturulmuştu. ve fakat cumali, figen ve anna karakterleri güzel günler göreceğiz de benim anladığım hikayeye uygun karakterlerdi. belki de ben bu karakterleri daha gerçekçi bulduğumdan hikayeye daha uygun görmüşümdür. karakterler üzerine kurulu olan güzel günler göreceğiz türkiye sinemasına yeni ufuklar açmayabilir ve fakat kesinlikle bir türkiye filmi.son sahnede çoçuğun gülümsemesi filme olan beğenimi arttırdı. emeğe geçenlerin emeğine sağlık...

--spoiler--
hasan tolga pulat'ın yönettiği 2011 yapımlı bir film.
yönetmeni ve emeği geçenleri hakkında ileriye dönük olarak umut veren bir yerli film. şahane denemese de başarılı, özenli ve kadrosu hiç te fena olmayan bir çalışma. ayrıca aynı olayı farklı karakterlerin yaşadığı versiyonuyla birden fazla defa gösterme gibi atraksiyonlara da yer verilmiş. şans verilip izlenesi bir film.
kötü insan olmanın, kötülüğün yegane sebebinin sevgisizlik ve onun neden olduğu mutsuzluk olduğunu üstüne basa basa anlatan çok güzel bir film.
edip akbayram sesi ile nefes bulmuş olan klasikleşmiş şiir ve şarkı.

http://www.youtube.com/watch?v=OjzyP1eEILQ
http://www.youtube.com/watch?v=OjzyP1eEILQ
sokak sokak biber gazı yiyerek güzel günlere koşuyoruz... kan dökmek bizm işimiz değil..
önce klasik bir töre filmi zannedip sıkıldığım ama sonra ciddi sarmış bir film. kurgusu güzeldi boka sarmış hayatların kesişimi. ödülü hakedecek kadar güzel olup-olmadığı tartışılır. ancak vaktimin boşa gittiğini de söyleyemem. genç yönetmenin emeğine sağlık.
Portakal seçer gibi jüri ve film seçiyorlar Antalya da gerçekten.Klişe haline gelmiş 5 hikayeyi birleştirmişler ve film diye yutturmuşlar.Jüri de çok güzel yemiş bunu.Ümit Ünal'ın Nar filmi dururken sen kalk bütün ödülleri bu filme ver,abes.Ağlak bir melodramı göz göre göre ödüllendirmişler.Ayrıca Kültür bakanlığı destekli çekilmiş bu rezil film.Emin Alper gibi bir adamın senaryosunu geri çevirin sonra gidip böyle filmlere yardım edin.Zeki Demirkubuz'un "gerzekler" lafı bu jüriye çok yakışır.Ayrıca oyunculuklar da çok rezildi.Doğu aksanı yapacaklar sözde,ara ara normal seslerine döndüler.
Filmin tek olumlu yanı ise üstat Nazım Hikmet'in şiirleriydi.Filmin adı da şiirden geliyormuş.Bu rezil filmde üstadın şiirlerinin geçmesine üzüldüm,daha iyi filmleri hak ediyor.
Filmi malesef bugün izleyebildim. Çoğunluk Buğra Gülsoyun oyunculuğuna hayran kalmış ama ben bi Feride Çetinve Nesrin Cavadzade kadar başarılı olduğunu söyleyemem. Tek iyi bulduğum sahnesi Figen'le çay bahçesindeyken konuşmasıydı.
Genel olarak filmi değerlendirecek olursam klasik sıradan bi hikaye ama akıcılık ve detaylar sanırım filme ödülleri toplatan nedenler olmalı ama yine de çok bi oturmamış bi eksik birşey kalmış gibi hissettim bitince.
Kötü bi film değil kesinlikle ama en iyi film midir orası tartışılır. karakterlerin birbirriyle kesişmesi bakımından hafif benzerlik taşıyan 40 kadar başarılı değil bana göre.
"Hani şimdi biz
inanın güzel günler göreceğiz çocuklar
Güneşli günler göreceğiz
Motorları maviliklere süreceğiz çocuklar
Işıklı maviliklere süreceğiz..."

insana umut veren cümleler.
inşallah nazım.
insana umut veren cümledir.
19 mayıs 1919 günü mustafa kemal, samsun'a giderken eminim içinden buna benzer cümleler düşünüyordu. ve gördük de. çok daha güzel günler gördük.
eminim, şu kömür karası günleri de aşacağız. hiç unutmayacağız ama, başka acılar da yaşamayacağız.
Nazım hikmet'in meşhur sözüdür. ''güzel günler göreceğiz çocuklar, güneşli günler''
inşaallah be nazım.
umut depolayan şiir.
motorları biz maviliklere süremeyeceğiz belli, ama çocuklarımız sürsün be, onlar sürsün.

açılır kara kaplı bir kitap zından...
sen de gör be mustafa.

bir çocuğun yaşamaması gereken şeyler yaşamışsındır elbet, yoksa on iki yaşında bir çocuk kızmaz o kadar. biriktirmez.

sekiz üvey, bir de öz kardeşinle yaşadığınız harabe evden, babanın dayağından, annenin yorgunluğundan uzaklaşacaksın bir gün.

kaçıp gitmeye çalışmayacaksın babandan her dayak yediğinde.

dolaplara da saklanmayacaksın.

eşeklik ettim, büyük eşeklik ettim, bir de ben kırdım kalbini mustafa.

beni de affedeceksin.

nolur affet.

yoksulluğun da bitecek bir gün mustafa.

laptop da alınacak sana.

inan ne olur.

güzel, güneşli günler gelecek elbet.

o vakte kadar sıkı dur, sık dişini aslanım!
kötü geçen 2 ay boyunca düşünmeme rağmen hiçbir değişiklik olmamıştır.

ama inanıyorum.
mezun olacagim ve yazin balkonda bos bos oturacagimi hayal ederken kurdugum cumle.
Hassiktir ordan.
ne zaman? diye karşılık verdiğim cümle.
abdullah gül böyle demişti. ahan da gördük.