bugün

birbirinden yetenekli oyuncuların yer aldığı, yaşanan döneme ait olaylarını mizahi bir üslupla anlattığı haldun taner eseri. şehir tiyatrolarında gösterimi devam eden oyun, gerek içinde bulundurduğu eleştiri yönünden gerekse oyunculuk açısından kesinlikle görülmeli. yönetmenliğini can doğan'ın yaptığı oyun 2 perde 2 saat 40 dakika boyunca sıkılmadan izlettiriyor kendini. müzikal oluşu da apayrı bir güzellik. oyun boyunca 31 Mart olayı ile başlayıp 1960 yılının ortalarına kadar devam eden sürede ,beraber büyüyen vicdani ve efruz'un paralel olarak ilerleyen yaşantıları ele alınıyor. bir yanda vatanına milletine bağlılığını her seferinde dile getiren ve her daim vicdanının sesini dinleyen vicdani diğer yanda ise kendi menfaati uğruna her şeyi yapabilecek biri olan efruz. böylesine iki karakter yan yana gelince neler olur varın siz düşünün artık.
haldun tanerin unutulmaz eseri.. bir klasik
ankara devlet tiyatrosununsahneye koydugu,ve dt.taksim sahnesi nde şu sıralar sergilenmekte olan , özellikle ünsal cosar ve nejat armutçunun döktürdügü oyun.*
31 mart olaylarından başlayıp günümüze kadar çeşitli olaylara * değenerek günümüze kadar gelir.
hikaye varsıl bir babanın uyanık oğlu efruz ile yoksul babanın vicdan sesine kulak veren vicdani'sinin birbirine paralel *giden yaşamlarına mizahi eleştirel bir bakışla spot tutması...
not: ben izledim *.. çok eğlendim -güldüm..son üç gün mutlaka izleyin derim.
(bkz: benim memurum işini bilir)
eskişehir büyükşehir belediyesi şehir tiyatroları'nın sahneye koyduğu, başarılı yapım.

mert kırlak
devrim özder akın
özlem akdoğan ve
hakkı kuş'un izlenilesi, hele ki vicdani mert kırlak'ın benzersiz işi, gülmeden duranlara gişeden para ödetiyor.

ör:

''ben canımı vatanıma adadım kardeş''

''kızarmadım polis amcaaa''

''çaktırmadan bak çaktırmadan bak''
ev araba verseler travestiyle yatılır mı sorunsalı karşısında neden olmasın demenin değişik bir versiyonudur.
haldun tanerin unutulmaz eseri.. bir klasik
hikaye varsıl bir babanın uyanık oğlu efruz ile yoksul babanın vicdan sesine kulak veren vicdani'sinin birbirine paralel *giden yaşamlarına mizahi eleştirel bir bakışla spot tutması...
haldun taner'in en önemli oyunların biridir. cumhuriyet döneminden başlayarak, 31 mart vakası ve 1960'larda ülkemizdeki değişimler anlatılmıştır. vicdani yurdakuler adlı saf, dürüst, ülkesine bağlı karakterin hayat hikayesini konu alır.bir dersi ibrettir.
bundan üç sene evveli na buralaa bağ bahçe iken benim de vicdani karakterini oynadığım oyun idi. tee bu saatte hey gidi günler hey dedim sözlük. ağlıyacam lan! hele bir de oyunla özdeşleşen bir psikanaliz sahnesi vardır ki nereye çeksen gider o dümbük. zannediyorum oyunu her oynayan topluluk da bu sahneyi kendine göre uyarlamıştır.***iş bu sahnede insanlardan yemiş olduğu darbelere*** hayat beni neden yoruyorsun diyerek içerlenen vicdani abimiz aşırı miktarda mavi ispirto içmekten kafayı sıyırarak akıl hastanesine kaldırılmış ve abimize psikanaliz yapmaya çalışmaktadırlar... ve hemen arkasından gelen son sahnede de oyunun olmazsa olmazı, aşağı yukarı her sahnenin sonunda karşımıza çıkan koro devreye girer ve tiyatrosevicilerine son ninnisini* söyleyerek oyunu sonlandırmış olur.falan fıstık...*
abazanlık problemi çeken yurdum erkeğinin, yeterince çekici olmayan bir kadının cinsel ilgisine karşı verdiği tepki.
20 nisan 2010 tarihinde saat 20:00 sularında şahsımında bulunduğu bir topluluk tarafından ege üniversitesi Prof.Dr.Yusuf VARDAR MÖTBE Kültür Merkezi'nde sergilenecek olan oyundur.
2010-2011 müjdat gezen sanat merkezi tarafından sahneye konulan oyundur.
haldun taner başyapıtlarındandır.

msm'deki oyun için de eğlenceli, gidip görünüz derim.
msm'nin çıkardığı oyunda ekip şöyledir:

Yazan: HALDUN TANER
Yönetmen: APO KAYA

Müzik: Seçil AKIN
Dekor Uygulama: Hakan AYDIN
Efekt: Sibel TAKA
Işık: izzet BAŞLAK

OYUNCULAR

Mehmet Baran ERDOĞAN
Cengiz OKUYUCU
Diren POLATOĞULLARI
Derya KARADAŞ
Can BANA
Ebru TEKGÜNDÜZ
Pınar GORDIE
Taner KARAHANCI
Burcu HANAĞASIOĞLU
Deniz AKCA
Musa Can KILIÇ
Meral SAKLIYAN
Burcu KIRATLI
Zuhal GÜRSES
Burçin KUTLU
Tuba SAĞLAM
Sertan TUĞFAN
Gökhan ALKAN
Burcu AKYÜREK
Ali Yiğit SAN
Merih ÖZEL
Yiğit YARAR
ipek SiNDELIŞIK
Zeynep DÜZCAN
ankara devlet tiyatrosu tarafından küçük tiyatroda iki sezondur oynanan ve seyircinin fazlasıyla benimsediği oyun. rejisör ayrı, oyuncular ayrı yetenekli. gidiniz ankaralılar, bilet bulabilirseniz... *
Gorev adamlarinin misyonudur..
Bugün Ümraniye Sahnesi'nde izlediğim, Can Ertuğrul (Efruz)ve Uğur Dilbaz'ın (Vicdani) harikalar yarattığı oyun. Verilen mesajların hala günümüze hitap etmesi dolasıyla Haldun Taner'i de unutmamak gerek tabii. Ama hem müzikleriyle * hem de oyunculuklarıyla bana ve herkese muhteşem bir iki buçuk saat yaşattılar. Gidiniz görünüz efendim. *
güncel Önemli Başlıklar