lucasart çıkışlı, cd'si bozulduğu için artık oynayamadığım, bana kalırsa bugüne kadar gelmiş geçmiş en komik, akıl dolu, çizimleri ve karakterleriyle insana keyif veren adventure oyunu.
ben bu oyunun demosunu bitirememiştim lan! sol framede ismini gordum, gozlerim doldu, kahroldum resmen
1998 yılında lucas arts firmasından çıkmış bir adventure oyunu. önceki lucas arts adventurelarının aksine ilk defa 3d engine kullanılmıştır ve şahsi fikrimce oynanabilirliği hiç etkilememiştir. ana karekterimiz manuel calaveradır. ölüler diyarında ölen şahısları ebedi huzura ulaştırmakla mükellef bir seyahat acentesi elemanıdır. patronuyla ve meslektaşlarıyla problemlidir. oyun ilerledikçe konu, demolar, diyaloglar, espriler insanı alıp götürür. klasik lucas arts abzürt bulmacaları mevcuttur elbet, ara sıra tam çözüm ihtiyacı duyar insan. müzikler jazz ve blues ağırlıklıdır. soundtracki mevcuttur. adventure oynuyorum diyen bir insanın en az 2-3 kere bitirmiş olması gereken, kült ötesi adventure listemde top 5e rahatlıkla girebilecek bir oyundur, candır, kandır, arşivimde hala durur.
grafikleri, ses efektleri, senaryosu, karakterleri ile gordugum en guzel ve oynamasi en zevkli oyundur. grev yapan bal arilarinin attigi sloganlar superdir:

we are bees we are not flies
no more lies no more lies

oh hell we won't work,
bogen is a big fat jerk
(bkz: manuel calavera)
lucasarts'a saygı duyulmasının nedenlerinden biri olan, müthiş bir atmosfere sahip harika oyun. ne zaman akla gelse insanın yüzünde tebessüm oluşturan, atmosferi, müziği, karakterleri ve konusu ile kendine hayran bırakan başucu eseri.
lucasarts'ın gelmiş geçmiş en güzel oyunudur benim için.
keşke devam oyunu vb. yapılsa...
kusursuz adventure oyunu.
sadece oynayanların anlayabileceği bir noktayı anlatacağım,

--spoiler--
hani 2. yılda zenginleşiriz, gazinomuz vardır, patronuzdur, ama o yıl sonunda amacımız uğruna hepsini geride bırakırız. daha daha sonra, galiba 2 yıl sonra, yolumuz tekrar aynı şehre düşer, işte o anda içimi tarif edemediğim bir duygu kaplar. hayır, buralar hep bizimdi sattık tarzı bir hüzün değil de, kelimelere dökemeyeceğim birşey, şehrin boş ve sönük olması belki etkendir. çünkü aynı güçlü duyguyu, oyunun sonunda başladığımız yere döndüğümüzde hissetmedim.
--spoiler--
gelmiş geçmiş en iyi adventure oyunları arasında kesinlikle en üst sıralarda yer alacak oyun. hikaye bulmacalar karakterler ve bizi mouse u ekranda taramaktan kurtaran yeni icat calivera nın herhangi bir atraksiyonda kafasını oraya çevirme durumu ile milat sayılabilen oyun.
Bu oyunu türkiye'de bulan insana canımı verebilirim.
bir oyun sever tarafından türkçe yaması da geliştirilen şaheser.
http://www.regamers.com/f...artik-tamamen-turkce.html
birçok kişiye göre bugüne dek yapılmış en dahice oyundur. oyun sevmeyen birçok kişinin günlerini harcadığı, sanıyorum bu oyunu hazırlayanların firmadan ayrıldığı için bir yeni versiyonu yapılacak iken iptal edilmiş oyundur. müzikleri de güzeldir.
demosunu oynayıp zor da olsa bitirmiştim. getir dedim, kör olası cd'cim her seferinde unuttu. *
hikaye yazarları arasında george lucas'ın da bulunduğu, zamanının öyle böyle değil ötesinde, müzikleriyle insanın canına can katan adventure oyunu
internette gezinirken pc gamer tarafından gelmiş geçmiş en iyi oyun seçildiğini görünce on yıla yakın bir süre önce oynadığım bu oyunun damağımda bıraktığı harika tadı hatırladım. duygusallıkla karışık hislerle aradım hemen. sonunda oyunu indirip oynamaya başlayabilince, müzikleriyle, diyaloglarıyla, konusuyla, güzel görünümleriyle gönlümün bir kez daha fethedildiğine şahit oldum. harika bir oyun, tek eksisi bir oturdunuz mu birdaha başından kalkmak istemiyorsunuz, böylece hayat işleriniz aksıyor.
(bkz: gelmis gecmis en iyi bilgisayar oyunu)
oyun dünyasında çok özel, çok farklı senaryo ve diyalogların kusursuz olduğu 1999 yapımı oyun ki her ne kadar 2010 yılında olsak ta bu oyun her tarihte oynanabilecek bir sanat eseridir.

http://www.grimfandango.net/
yeni bitirdiğim , oldukça sağlam olan oyun.

-genel olarak küçük mekanlarda az sayıda bulmaca barındırmakta. bu oldukça güzel.
-müzikleri muhteşem.
-seslendirmeler harika.
-"yaşasın devrim"
-espriler çok hoş.
daha ne olsun...
ekim 1998'de pc gamer dergisi demosunu vermişti bunun. elimde duruyor o cd şimdi, gözyaşları da bir yandan...
çocukluğumuzun en mükemmel oyunuydu. pc oyun dergisinin 1998 yılında verdiği cd sayesinde oynamıştım demo versiyonunu. balon falan yapıyordu baloncu amcanın biri. 3d grafiklerin kullanıldığı ilk oyundur ayrıca.
gelmiş geçmiş en ince esprilere sahip buram buram zeka kokan oyundur.
muhteşem oyun.
şimdiye kadar yapılmış en iyi üç bilgisayar oyunundan biri. türkçe yaması bile var..

(bkz: system shock 2)
--spoiler--
Manny: Buenos dias.
Meche: You're not the nurse...
Manny: No.
Meche: You're not here to give me my medication?
Manny: No, but I am here to ease your pain.
Meche: Guess they couldn't save me, eh?
Manny: No, but there's still a chance you could save me.
--spoiler--

en kült oyunlardan.
bakmışken buna da (bkz: neverhood).