bugün

hiç konuşmadığına göre oldukça renkli olan dünyadır efendim.

alyx vance: ay gordon şurdan çıkmama yardım etsene bi zahmet. itiver popomdan.
Gordon freeman:...
gordon freeman'ın iç dünyası: Şu macera bitsin ben tam itecem sana merak etme sen alyx'cim. Hayır şimdi saldırıcam da arada hev suit var. ereksiyon olunca canım yanıyor. Hayır.. Yaşlı nineler.. Yaşlı nineler! Ölü kuzular!... Lanet olsun..
100 kişigi icinde barındırır.

profesör: gordon, hah geldin mi yavrucum. gel gel şöyle dinlen biraz yorulmuşsundur.
gordon ın ic sesi : hay s.kicem ya!nerden geldik bu yaşlı bunagın odasına. dışardan gecseydim keşke diğer bölüme(?).
p:hah, ee oğlum nası gitti yolculuk. cok büyük bir iş başardın be yavrucum. nasıl tebrik etsem seni bilemiyorum ki..
gordon ın ic sesi :offf, bayıyosun be amca bayıyosun bee! 80 yaşındasın hala prosörlük yapıyosun burda bana. pfff.
profesör:neyse gordoncum, gelelim asıl konuya, bak yeni bi silah yaptı...
gordon ın ic sesi : oha lan kıza bak lan! kıza bak lan! gel yavrum gel yavrum.
profesör: silahı böyle kullanacaksın...
gordon ın ic sesi :hala silah diyo bana ya hala silah diyo ya. kim ulan bu kız.. tittir git ulan sen de, sus artık be.hadi gidiyom ben anasını satiym yeter.

profesör : gud lak.
barney: günaydın gordon! naber*? dur elekronik kapıyı açayım da tesise gir.
gordon freeman:...
gordon freeman'ın iç dünyası: Hmm Güvenlik olarak maymun eğitmişler. ilginç.. o değil de 20 sene okuduk koskoca profesör olduk, yerin altında deliğe soktular amına koyım. ona da trenle gelip gidiyoruz. Anlatsan deli derler lan.. black mesaymış.. ruhum daraldı. deney filan yapalım bari neşemizi bulalım biraz..
gordon freeman in ic dunyasi:Lan bu levyeyi nereye koyduk! Gravity de görünürlerde yok!! Ulan Allahsız zombiler pompalının mermisi bitmeseydi gösterirdim size ama...*
alyx vance: Yol kapalı gordon nasıl geçeceğiz burdan. Buldum, sen yolu kapatan bio-mekanik katliam androidini öldür, ben de etrafa bakayım mermi sağlık filan var mı diye. hadi görüşürüz!

Gordon freeman:...

Gordon freeman'ın iç dünyası: ya olur mu öyle ş... Ya bi dur! Amına koyım arkadaş yaa...
half life 2 nin ilk bölümü, gordon trenden iner:
gordon freeman in iç dünyası: anaa lan bu wallace değil mi? *assiktir valla billa o lan, şerefsize bak ben yokum diye ortalığı boş bulmuş, citadel e falan aldırmış kendini, nerden buldu boş kadro acaba? kesin combine lara rüşvet yedirmiştir şerrefsizoğlu şerefsiz. black mesada da böyleydi, ben dedim ona o kadar 'bak wallace bu deney öbürlerine benzemiyo, boyut kapısı açılırsa yaratıklar g.tümüzden şırıngayla kan alır' dedim ama dinleyen kim? yok işten atarım yok hayatın kararır vörttörö zörttörö, bok vardı sanki deneyi yapçak. neyse şurdaki askere gideyim bakiyim citadel
e nerden gidiliyo, şu wallace i.nesine edilcek iki çift lafım var.

(half life ın esas konusu budur, diğer bütün hikayeler fasa fisodur)
benzer bir hadise için;

(bkz: bir genç kızın gizli defteri translator)
wallace breen: Even if you offered your surrender now, I cannot guarantee that our benefactors would accept it.

At the moment, I fear they have begun to look upon even me with suspicion. So much for serving as humanity's representative.

Help me win back their trust, Dr. Freeman. Surrender while you still can.

gordon freeman:....

gordon freeman'ın iç dünyası: s.ktir lan. üzerime combine'ları salarken düşünücektin.
(bkz: gordon freeman s mind)