bugün

her türk gencinin ömründe bir kere yaşadığı olaydır. *
önce birine aşık olunur. dünya bir yana onlar bir yanadır.* kesinlikle evlenilecektir.başka çıkış yoktur.partnerinizin bir sahibi olduğunu ona kimsenin yan gözle bakmaması için bir kuyumcudan *iki adet yüzük alınır ve genellikle bir cafede veya arkadaş arasında parmağına geçirilir.

artık birbirinize aitsinizdir. kesin evlenilecektir. ama ne hikmetse bu yüzüklerden ailenin hiç haberi olmaz.* *
sözlenmek kolay olduğu gibi ayrılmak daha kolaydır. yüzüğü kuyumcuda bozdurursun olur biter hepsi bu.****
yüzük takılır her şey güzeldir laylay geçiyordur zaman ama sonu gelmez büyük bir bölümünün. * * * *
evlenmeye pek bir hevesli gençlerin,ilk kavgada yüzükleri birbirlerinin kafasına atmak üzere gerçekleştirdikleri eylemdir.
semra hanımın tabiriyle pastane sözüdür. ki gerçeklik payı vardır. bir pastanede başlayıp daha sonrakı hafta pastanede biter.
alınan yüzüklerin çöpe gitmesi ile sonuçlanacak eylemdir *. bu işe girenlerden sadece çok az bir kısmı martılara, kara bataklara yem olmadan denize ulaşabilir. yani caretta yavruları gibi azdır umutları.
gençlerin kendi içlerinde eğlenmesi olayıdır. kızın kendini güvende hissetmesi için yapılır genelde..sonrası malum..yüzükler ya para olarak yenir ya da çöpe gider..
(bkz: erken adım)
(bkz: baba parasıyla evcilik oynamak) .
kadinin erkekle yuzuk taktiktan sonra daha iyi sevisebilme ihtimalini goz onune alan gerzek davranis.
genellikle kızları kandırma amaçlı bir eylem olup, nadiren ciddiliğini de görmüşümdür. yüzüğün bir resmiyeti yoktur, o yüzden, aman diyim.***
türk usülü mute nikahı.
gereksiz bir olaydır, zorlamadır ilişki içinde, artık olaylara farklı bakılır özellikle kızlar tarafından bu da ister istemez sorunlar oluşturur. *
ailesinden uzak üniversite okuyan gencler arasında daha sık görülür genelde. erkek tarafının düşüncesi "sahibi oldugu bilinsin de, kimse sarkmasın"dır. kızlar da doğası gereği sahiplenilmekten hoşlandıklarından olsa gerek seve seve takarlar o yüzüğü. ama kendi aralarında imam nikahı kıyanların yanında oldukça masum bir olaydır.
aile arasında söz yüzüğü takmaktan bir farkı olmayan durumdur. her ikisinde de tarafların birbirine manevi sadakati gösterilmeye çalışılır. kişiler olgun olduğu müddetçe de aileyi ortaya sokmadan halletmek en iyisidir.
Söz bohcası ve nişan bohcası derdi yaratmayacak durumdur. erkeklerde hatunun sahipli oldugunu belirtmek amacıyla, kızlarda da sahiplenilme duygusu amacıyla yapıldıgına inanıyorum. Hatta bazı bayanlar kimse sarkmasın, musallat olmasın diye kendi kendilerine yüzük alıp taktıgı oluyor. (bkz: Ben bunu gördüm)
Yapmayı düşünenler için, bu aralar enli yüzükler revaçta.
(bkz: kendi aramızda sözlendik)
kısa bir süre sonra ailelerinde tanışıp, aile içi söz kesilmesine geri sayımın göstergesidir.
sözlü olma kavramına yeni bir boyut kazandırarak çığır açmak istenilen harekettir. fakat nafiledir erkeğin amacı bellidir. bir de bunu gerçekleştirenlerin birbirlerine " kocacığım/karıcığım " diye hitap etmeleri vardır ki çok yapmacık ve saçmadır çünkü 18 yaşındasın annen baban bir sevgilin pardon sözlün olduğunu bilmiyor sen kalk adama kocam de eh insan özelini bu kadar mı ifşa eder.
söz yüzüklerini gollum' un takması ;

- efendimisss. allah tamamına erdirsinsssss!
görüntüden başka birşey değildir...

her genç bir gün yüzük takacak...
ERKEĞiN EVLiLiK VAADiYLE HAiN EMELLERiNE ULAŞMAYI AMAÇLADIĞI PROJENiN iLK AYAĞIDIR.KIZLAR GENELLiKLE CiDDiYE AlIR; SONUÇ HÜSRANDIR.
bugün gizli yüzük, yarın yatak demektir. kendi arasında demek, erkeğin vurkaç taktiği uygulayacağı anlama gelir. ya da ikisi de eşektir, çocuktur, evcilik de bir oyundur.
(bkz: bugün sünnet yarın deniz)
kandırmaca.** * *
ailesini getirip istetmeye g.tü yemeyen erkek bireyin, kızı kafalamak için seçtiği yol..size sormadan etmeden kendi kafasına göre iki tane yüzük alır gelir, romantizm yapıcak sözde döt ''aşkım bu yüzüğü parmağımızdan hiç çıkarmayalım, ilerde helalim olacaksın. bu bir başlangıç '' der..sonrada ilişki kopma noktasına gelince 90 derece dönüp, at yüzüğü olsun bitsin der..
kim ne derse desin asla tasvip edilmeyen, bunu yapan erkeğin de samimiyetine inanılmaması gereken olaydır. aile arasında olunca noluyo?? hayır anlamıyorum yani, kendi arasında olunca kimseye hesap vermeden aile duymadan kolayca yüzüğü atabilmek içinmi? geç evladım bu ayakları yemezler artık..
ulan bu erkek milleti daha ne icatlar çıkarak başa bilinmez..
yüzüğün erkeğin yüzüne fırlatıldığı türk filmi sahnesinin oynanması için atılan ilk adımdır. o filmleri izleyen her kız özenmiştir o sahneye zaten. şöyle yüzüğünü tokat gibi ex sevgilinin yüzüne fırlatmak , sonrasında da saçlarını savurmak süretiyle dönüp olay yerinden koşar adım , bazen ağlayarak bazen anlamsız bir ifade ile koşarak uzaklaşmak. işte bu yüzden evde kalıyorlar. yapmayın etmeyin , onu bulamayan da var. bulamayanlara yönlendirin çocukları dönüp gitmeden önce , sevaptır. *