bugün

paketiniz el degmeden bu dugun merasiminde size tepe tepe kullanmaniz icin teslim edilmistir.
(bkz: gelinin beline kirmizi kusak baglamak)
bekaret sembolü olduğu söylenen aksesuardır. "ilk siz açtınız" gibim bişey. baba bağlar bi de bunu. "bu zamana kadar seni eve kitledim, sevigili olsun olmasın bütün erkek arkadaşlarını odunladım, onlarca kez gözünü morarttım ama sonunda el deymeden sahibine teslim ediyorum" diyerekten yollar kızını. gereksiz biz ayrıntıdır.

evleneceğim kızdan siyah kurdale talep etmekteyim. saygılarımla arz ederim.
(bkz: kurdele)
peynir kutularındaki ilk açan siz olun yazısı gibi bişeydir.
kizin babasi ya da abisi takar.*
tamamen sembolik bir durumdur. kızın kiminle ne halt yedigini bilmeyen baba yada evine n buyuk erkeği -böyle durumlarda günah keçisidir- kurdelayı bağlar, ve kzıı kullanıcısına teslim eder-daha bayağı bir anlatım olabilir miydi merak ediyorum-
'gelinin alnında kara leke olmasındansa belinde kırmızı kurdela olsun!' dedirten durum. *
cennet yurdumduymazımın güzide bir sembolizasyon vakası.

-jilatini açmadan kullandılar valla damat oğlum, bak daha kurdelesi üstünde.
+hay amuga goyuuumm! yumul len karıyaa...

(bkz: hediye paketi)
adı kuşaktır onun.kızın namusuyla,şerefiyle baba evinden çıktığını gösteren simgedir.
paketledik, ucreti odeyene teslim ediyoruz. kurdeleyi kesin, tepe tepe kullanin. kadini asagilayan, asagilik bir adettir.
nahoş bir gelenektir netekim. takmayın taktırmayın...
gelinliğin görüntüsünü mahveden birşey!Zaten o beyaz büyünün içinde ne gezdiğini hiç anlayamadım. Üstelik evliliğin amacını da zedeleyen bir anlam taşıyor. Lakin nişantaşından alınmış bir gelinliğe hiç iliştirildiğini görmedim! Bu şanssızlık hep 'bizim mahalle' gelinlikten alınmış olanlarını buluyor. Düşün ki bul nedenini?! neyse biz limonata ile canı çıkmış kremalı pastamızı yiye duralım hanım kızımıza kırmızı kurdelesi için beşi bir yerde takalım
beyaz tenli hatunun, burnunun ucunda çıkan sivilce gibi bir adettir.
işte bu kadar çirkin durur.

Bembeyaz gelinlik & kıpkırmızı bır kurdela.. Kim düşündüyse, aferin!
utanç sembolüdür. ne o öyle hediye paketi gibi? nitekim kimse mal alıp satmıyordur, hayatını paylaşacağı insanla evleniyordur. bakire ya da değil kimseyi ilgilendirmez, evleneceği insanı ilgilendirir ne olup bittiği. bi de bunun gerdek gecesinden sonra balkona kanlı çarşaf asmak gibi bir olayı da vardır ki sözün bittiği yerdir, pes doğrusu!
kırmızı kurdelam var. öyleyse bakireyim. *
burada kolayca ahkam kesebiliyoruz, nitekim yurdun büyük bölümün de gelenek halini aldığı için bir tabu olarak beğensekte, beğenmesekte var. ha siz evlenirsiniz takmaz yahut taktırmazsınız.
gelinliğin tüm masumiyetini o gecenin tüm güzelliğini ortadan kaldıran nesnedir.o salonda ki herkes bilmek zorunda mıdır gelinin bakire olup olmadığını?peki gelin bakire olmasına rağmen herşeyi yaşamışsa o kurdalenin anlamı var mı?peki bakire değilse ve sadece hayatını birleştireceği adamla birlikte olmuşsa yine bir anlam taşır mı o kurdale?namuslu olmak ya da olmamak o kurdalenin bele bağlanmasıyla olmaz.oldu olacak kıza bekaret raporu alınıp masalarda elden ele dolaştırılsın.
(bkz: bekaret)
namusu bekaret sanan namussuz zihinlerin, kadınları mal gibi gören ahlaksızların hediye paketlerinin kurdelesidir.öncelikle;
(bkz: namus)
kanı sembol eden renk olması bakımından dikkat çekici bir nesne.hayır yani kan başka şekilde aksaydı o zaman bu kırmızı kurdele takılırmıydı ya da kanın aktığı her ne ise o renkte mi takılırdı orası tartışılır.Diğer etmenlerini geleneksel manada ne anlama geldiğini söylemeyip geyikselleşmicem.Ama müslüman toplumlarına hakim olmuş olan ve olağan olarak karşılanan bir durum olduğunu söyleyebilirim.Ayrıca kızın sağ salim gittiğini haber veren değişik bir haberleşme aracı.
yöresel bir adettir.en azından ben merkezi yerlerde görmedim. hoş değil. bazı köylerde kaftanla gelin edilir. ki bu en güzel uygulamalardan biridir.
annemi kurdelasız gelin etmişler, dayım kurdelalı gelin aldı. siz anlayın artık iki ailenin arasıdaki kültürel farkı.
her düğünde damadın ve damat babasının birer makasla "hayırlı uğurlu olsun!" deyip kurdelayı kesmesini beklemekteyim bu kurdelayı görünce.
iğrenç nitekim
(bkz: bekaret kurdelesi)
gelinliğin üstünde değil belinde olan kurdela. genelde erkek kardeş ya da ağabey tarafından takılır. saçma, çirkin birşey...