bugün

kendisi nihilistdir. zaten kendisi cikarmistir bu hedeyi. ayrica cogu kisi nazi lere ilham verdigini dusunur. oldukten sonra kiz kardeside nazilere katilmistir.
doğu felsefesini yanlış anlamış bir sapık.
felsefe tarzını başlangıçta nihilizm üzerine kuran ancak italya' ya yaptığı tatil sırasında, kumsalda oturduğu bir gün, dalgaların kıyıya vuruşu ve rüzgarın esişi sırasında hareketi hissedip felsefesine aktaran alman filozof. kısacası, nietzsche felsefesini nihilist temeller üzerinde başlatmış, sonradan varoluşçuluğa geçiş yapmıştır. ilk eserlerinde de sert nihilist anlayışı rahatlıkla hissedilir.
filozof diye bahsetmenin hata olacağı, sapkın kişi.
Ergenlik çağındaysanız eğer, Nietzsche filozoftur sizin için. evet.
(bkz: çakma filozof)
bilinenin aksine tanrının varlığını yadsımayan filozof.
anlaşılma amacı gütmeden yazdığı yazılarda, ben çağımın ötesindeyim beni normal insanlar anlayamazlar gibi garip bir sebebin arkasına sığınmak, Nietzsche nin tek kurtuluş yoludur aslında.
Çünkü aşırı derecede serbestlik kazanacaktır bu şekilde yazıları. Onlarca anlamsız cümlenin arasına sığdırabildiği tek bir anlamlı cümle bazen o'na "vay be adama bak nası gizli anlamlar saklamış satır aralarına" dememize sebep olmaktadır sıkça.
Nietzsche aynı zamanda kendi yazılarını okuyup, anladığını iddia eden ve belki de gerçekten onu anladığını düşünen insanları yücelterek ödüllendirir. işte bu mekanizma,Nietzsche'nin anlamsız yazılarının bugün hala büyük kitaplar gibi görülmesinde ki temel etkendir belkide.
Nietzsche yi gerçekten anlayanlar ise onun bu kirli oyununu görüp, Nietzsche ve kitaplarını lise yıllarına gömmüşlerdir çoktan.

(bkz: wittgenstein)

(bkz: platon)

(bkz: Descartes)
friedrich wilhelm nietzsche, kant' ın evrensel ahlak yasasının çürüdüğünü ve insanlığın kaosa sürüklendiğini 2 yüzyıl önce görmüş bir alman filozoftur. toplumun sessiz ve derinden, hala süregelen yozlaşmasına parmak basmış, insan ilişkilerindeki iletişim kopukluğunu, siyasetteki kör dövüşünü ve sanatın anlamından sapmasını eleştirmiş, insanın saptırılmış norm ve kriterlerden koparak kendi yolunu izlemesi gerektiğini savunmuştur. bu yüzden nietzsche' ye, belli başlı her şeye karşı olduğu ve kurulu düzeni yıkmak istediği suçlaması getirilmiştir. gerçek böyle değildir, o sadece herkesin farkettiğini farketmekle kalmamış, aynı zamanda korkusuzca eserlerinde yazmıştır.
aşırı iyimser ve empati yoksunu toplumun hala nietzsche' yi anlamaması ise üzücüdür.
nihilist felsefenin en büyük temsilcilerinden biri sayılan, fakat aslında hiççi olamayacak kadar herşeyci olan 19.yy da yaşayıp 21.yy da anlaşılan, ama yanlıs anlasılan Alman fılozof.
"kanla ve özdeyişlerle yazan, okunmak değil ezberlenmek ister." demiş büyük zat.
1844 yılında dünyaya gelen aykırı düşünür, "Tanrı öldü" düşüncesiyle tanınmış, yaşadığı çağda pek tanınıp anlaşılmasa da, kendinden sonraki kuşağa fazlasıyla temel oluşturmuştur. Ayrıca bıyıkları çok acaip nedenini anlamadım. http://img.blogcu.com/upl...rdustoloji_n1_%282%29.jpg
"Gerçekten de hayatın anlamı olmasaydı, ve ben anlamsızı seçmek zorunda olsaydım, bence de en seçilesi anlamsızlık olurdu bu" diyen değerli düşünür.
zamaninin çok ötesinde, yanlis anlasilmis, nihilist ve kafir, decadence takıntılı düşünür.

üst insan takintili bir düsünür olan nietzsche, evrim aldatmacasini evrim aldatmamacasina baglar. tanrisina uzanan insani ister, üst insani. ve yeri geldiginde soyundan geldigi insanliktan bekler ki, baslari arsa degsin ve o tek soruyu sorsunlar tanrilarina. (bkz: tanriya sorulacak tek soru)

üstün insani degil.

iste bu korkunç yanlis anlasilmadir ki, çaginin sapik bir yahudi alman kirmasi gencinin etkilenmesine, tarih literatürüne holocaust diye bir terimin kazandirilmasina sebep olmustur.

ve hiç bir zaman anlasilma kaygisi gütmemistir nietzsche. dogru kelimeleri isiten kulaklar zaten onu duyacaklardir. bu da kendi kehanetidir.

buna sebep kendi çagindan, dünya kokusmuslugundan tiksinmesidir. asla kendi çaginin insani olmak istemez. kiliseye düsmandir. ama teistin allahidir. hayatin kendisini görür tanri olarak. hayatin kendisini görür evrilmesi gereken olarak. dolayisiyla ateistin önde gidenidir. ip üstünde canbazligini yapan bunu da ustaca ortaya koyandir.

inandigi tek gerçek ise; dünya bilgeligidir.
" Benim burada anlatacaklarım , önümüzdeki iki yüzyılın tarihidir. ben neyin geleceğini ,neyin olacacağını anlatacağım:Nihilizimin yükselişini. Bu tarih şimdiden anlatılabilir.Çünkü zorunluluğun kendisi burada harekete geçmiş durumdadır.

Bu gelecek şimdiden yüzlerce işaretle dile gelmektedir.Bu yazgı her yerde kendini şimdiden haber vermektedir. Geleceğin bu müziği için zaten bütün kulaklar dikkat kesilmiş durumdadır.Bizim bu Avrupa kültürümüz uun süreden beri on yıldan on yıla büyüyen gerilimin bir işkencesiyle ,tıpkı bir felaketin doğrultusunda son hızla yol almaktadır.

Tedigin ,cebren güç kullanarak , aşırı bir acelelikle : Tıpkı yolun sonuna gelmek isteyen ve artık kendii düşünmeyen ve kendi üzerine düşünmekten korkan bir ırmağa benzemktedir."
"geçmişi ve geleceği bırak. hayatı sorun sızdırmayan anlık bölmelerde yaşa" demiş , kendisinden 200 yıl sonraki insanlar tarafından anlaşılacağını söylemiş filozof.
gerçekten de varoluşçuluğun hem en yoğun tarzlarından biri, hem de başlangıcına bir hazırlık olarak nitelendirilebilir.
bazı salakların sözlüğe orjinali almanca olan sözlerini ingilizceye çevirerek ben de biliyorum lan demeye çalıştığı üstünden rant sağlanmaya çalışılan adam.
ulan söz zaten almanca sen bunu direk türkçeye çevirmek varken niye ingilizce yazarsın sözlüğe? tam salak lan bunlar...
nietzsche denince akla belki de ilk önce üstüninsan gelir. üstün insan denince de zerdüşt. ben zerdüştü okurken hep kafamda bir anti isa modeli oluşmuştur. isa gibi havarileri vardır ve onlara vaazlar verir. benzetmeler yaparak konuşur ve bu benzetmelerine derin anlamlar yükler. kitabı okurken gerçekten kafa yormak gerekir.
"insanlar ülküsel bir dünya uydurdukları ölçüde gerçeğin; değerini, anlamını, doğruluğunu harcadılar"

"ülküye töreye inanç korkaklıktan gelir, insan ne kadar doğruya dayanabilirki?"
birilerini bu denli peşinden sürüklediğine göre kafası bol kepçeden çalışan biri olduğu kesin. ancak kanımca bu adam kurnazlık edip ancak kendi anlayabileceği şeyleri kaleme alıpta peşinden gelenleri kuzu yerine koymuştur. belki birileri kendini kandırabilir ama ne ben kendimi ne de birileri beni ne de beni ben ve ne de kim beni kandırabilir.

sadece aklının erdiği kadar anlam yüklenebiliyor diye vazgeçilmeyen oluyor bu niçe efendi. ayrıca belli bir kesimin sahiplenmesi de ayrı bir konudur. sormak gerenk varoluşundaki kökten problemleri ne yapacağız diye de sorunca da bir garip felsefeye başlıyorlar hemen. şu adamların ki buna niçe de dahil, yaptıkları tüm konuşmaları kadın programlarındaki ninelerde yapıyor.

vesselam bir görse ki kimlerin attırıklı ellerinde geziniyor, tuvaletten çıkınca yıkanmayan ellere havlu olmuş kitabı, ah bir görse niçe, bir görsen niçe, bayılırdın içe içe.

boş adamsın haşmetlim,çok boş. mantık ararsan, aradığın kadar bulursun!
bol acılı aforizmalarıyla arabesk toplulumuzda bir hayli ilgi gören, hatta bir popüler kültür öğesi haline gelen filozof.

felsefeden bihaber gençlerimiz kendisinin aforizmalarından iki tanesini ezberleyince hayatın anlamını çözmüş bilge insan moduna girerler ki tahminimce bu durum nietzche'nin kemiklerini sızım sızım sızlatmaktadır.
notlarını beyin fırtınası esnasında yazdığı, ve sonra da yayınladığı için, kitaplarında bir çok çelişkili fikir vardır. geneline bakmassanız eğer, iki farklı kitabından iki cümleyi çıkarıp bunların taban tabana zıt olduğunu görebilirsiniz. bu sebeple tehlikeli bir yazardır, anlayana faydası, anlamayana zararı vardır.
rivayete gore " vucudum kışı seviyor fakat bedenim sevmiyor" diyen zat.
"Niceleri kendi zincirlerini çözemezler de,
dostlarının azatçısıdırlar.
Kendi alevlerinizde yanmaya hazır olmalısınız:
Önce kül olmadan kendinizi nasıl
yenileyebilirsiniz?"

"Dans eden bir yıldız doğurmak isteyen, önce kendi içinde büyük taşkınlıklar ve kaos yaşamak zorundadır."
(bkz: niyetsiz che)**
ecce homo dan

'Görüyorsunuz kabalığın değerini düşürtmek istemiyorum,en insanca karşı koyma yoludur o,çıtkırıldım çağımızda en başta gelen erdemlerimizden biridir.insan bu iş için yeterince zenginse,haksız olmak bir mutluluktur da.Bir tanrı yeryüzüne inseydi,her ne yapsa haksızlık olurdu,cezayı değil ,suçu kabullenmek tanrısal olurdu o zaman'

'öç ve hınç duyguları zayıflıktan nasıl ayrılmazsa,saldırganlık tutkusu da öyle ayrılmaz güçten'

'Benim insan sevgim,başkasının duygusunu paylaşmak değil,paylaştığım duyguya katlanabilmektedir'