bugün

her ne sebeple olursa olsun herhangi bir ihtiyacınızı gidermek için yardım talebinde bulunduğunuzda,ya da en basit haliyle bir yol tarifi rica ettiğinizde,postaneyi,bankayı,tuvaleti sorduğunuzda yüzünüze dahi bakmadan, cevap vermeye tenezzül dahi etmeyi bırakın bu tenezzülü akıllarından bile geçirmeyen,
ingilizce dile getirdiğiniz bu ihtiyacınıza sizden iyi ingilizce bildikleri halde fransızca cevap veren,küçük dağları ben yarattım büyükleri de dedemlerden kaldı edalarına bürünmüş kendini beğenmişliğin son sınırında dolaşan sevimsiz ve soğuk insanların ülkesinin dünyaya kaybettirdikleridir...

(bkz: bana uzak allaha yakın olsun)
fransa'nın dünyaya kazandırdıkları göz önüne alındığında biraz zayıf kalan şeylerdir..
(bkz: özgürlük)
(bkz: eşitlik)
(bkz: insan hakları)
98 de bir dünya kupası
avrupa birliği anayasası
fransa'nın dünyanın merkezi olmadığının ve kendi dilinin de en az fransızca kadar değerli bir dil olduğunun farkında olabilecek bir cezayir.*
afrika'daki bir çok ülkenin bağımsızlığı.
(bkz: fransanın dunyaya kazandırdıkları)
(bkz: pozitif dusunmek)
(bkz: thierry henry)
liberte, egalite, fraternite.

commune de paris.

şaka şaka..

(bkz: bekâret)
(bkz: fransiz mallarini boykot edelim kampanyasi)
yasa tasarısını kabul ederek orada hiç pahasına çalışan türkler.
yüzyıllardır, okumadıkları harfleri yazmak için harcadıkları kağıtları imal etmek için kestikleri ormanlar.
amerikan bağımsızlık savaşını destekleyerek bize** kaybettirdiği huzur, barış, güvenlik vs...

italya'nın kurulmasında başrol oynayarak 1. ve 2. dünya savaşının çıkmaması olasılığını...

burjuvazi eğilimleri destekleyerek, cebimizdeki parayı...

afrikalıları köle yapıcam, köle yapamadığımı işgücü yapıcam, onu da yapamadığımı alt sınıf yapıcam, kazanç verip fazlasını alıcam diyerek hiçbir zaman gelişememelerine sebebiyet verip, onların şu anlar ulaşabilceği refah seviyesini...

19. yüzyılda yaptığı her politika'nın sonucunda başarısız olarak, dünya'da olabilecek huzuru...
vs...vs...vs...

ne kadar gereksizmiş yahu bu fransa yaaaaaaaaaaaaaaa!!!!

ama kazandırdığı bişey var!
sayesinde entry giriyoruz!****
(bkz: ruanda)
oksijen kaybı.
avrupa için zaman.
afrika için insan.
türkler için imparatorluk.
(bkz: paris komünü)

fransızların dünyaya kazancı olarak değerlendirebilenler çıkabilir paris komünü hakkında.
suç ortaklarını(avrupa ve abd) da katarsak:

adalet,
huzur,
kan,
iffet,
paylaşım...

uzar gider.
1998 dünya kupasıdır. Ulan 3 sene boyunca kaç tane eleme maçı oynandı, kaç takım katıldı, kazanan ev sahibi oldu. Ama henry, zidane, viera, desailly, thuram,barthez, blanc, deschamps, petit gibi oyuncular bunu hak etmedi desek yalan olur.
Edit:Fransa'yı aşağılamamı beklemeyin. Hayranları değilim ama bir millete kin tutacak da değilim.