bugün

geceleyin yolda yururken her daim guvende olan insan. fosfor isigi yansitiyor ya. bir de ayna'nin acayip bir sarkisiydi bu. karakolda ayna oldugunu anlatmasi acisindan ogretici bir sarki.
bir zamanlar ibrahim tatlıses'in de söylediği, çok güzel bir parçadır.
ibrahim tatlıses'in efsane şarkısı. bir de filmi vardır bu isimde.

karakolda ayna var
kız kolunda damga var
gözlerinden bellidir cevriyem
sen de kara sevda var

denizlerin kumuyum
balıkların puluyum
aç koynunu ben geldim cevriyem
ben de allah kuluyum
dişi fosforlu kalem.
başrollerini sevtap parmanla ibrahim tatlıses in paylaştığı gudik bir türk filmi.
ısıga ışık saçarak karsılık veren kız modeli.
cevriye'yle cıkmayı basaran yazarın en parlak sozluk yazarı olacagını dusundugum kız.
müziğide güzel sözler zaten güzel ibrahim tatlıses de sölemiş daha ne olsun denen bir şarkıdır bu. gece bu vakitlerde dinlenirse kesinlikel bir duble rakı içirtir insana.
tersten okunduğunda
çevriyenin fosforlu halidir.

(bkz:cevriye ne? fosforlu
kim fosforlu? cevriye.)
1915'te osmanlı'nın ilk genelevindeki kadınlar için kullanılan lakap.
şu günlerde ankara devlet tiyatrosu akün sahnesinde sahne alan müzikaldir aynı zamanda. suat derviş'in romanı, gülriz sururi tarafından müzikale uyarlanmıştır.
müzikal bence olağanüstü ve neredeyse gerçekdışı. oyuncuların rollerine uyumu, şarkıların sözleri, müzik, sahne geçişleri ve her şeyden önemlisi müthiş bir coşku ve içtenlik... anlatamayacağım kadar güzel, anlatamayacağım kadar muazzamdı benim için. beş yaşında bir çocuk gibi şapşal şapşal sırıtarak ayrıldım müzikalden. sihir gibi böyle... çok başarılı.
neyse, daha derli toplu objektif bilgi için:
http://www.devtiyatro.gov.tr/eser/eser1630.asp
http://www.ntvmsnbc.com/news/464842.asp

cevriye rolündeki hanımefendinin adı feray darıcı imiş.
bir de güllü rolündeki -ismini bilmediğim ve affına sığındığım- hanımefendiyi ayrıca anmak isterim.
ama tüm ekip şahaneydi bence. ellerine, dillerine sağlık.

bir de meşhur şarkı, şöyle değiştirilmiştir son kısımda:

denizlerin kumuyum kumuyum
baliklarin puluyum
aç koynunu ben geldim allahım
ben de senin kulunum
ben de allah kuluyum
bir filmdir baş rolünde türkan şoray ın oynadığı. bir şarkıdır ibrahim tatlıses e ait olan. ne var ki ilk nakaratında hiçbir anlam yoktur. ama herkes anlamlıymış gibi davranır.

karakolda ayna var
kız kolunda damga var *
gözlerinden belli cevriye
sende kara sevda var *
ayna yorumu ile müthiş bir tat yakalamış, dinledikçe mest olduğum şu sıralar coverını yapmaya çalıştığım müthiş şarkı.

http://www.youtube.com/watch?v=ANadwOSCbEU
ibrahim tatlises' in sesinin mukemmelligini yine gosterdigi klasik. ilginc.
genelde ilk olarak akla, ibrahim tatlıses ve sevtap parman'ın oynadığı abidik gubidik film gelse de, tanju gürsu ve türkan şoray'ın oynadığı leziz bir versiyonu olan film. Tanju Gürsu çok sağlam bıçkın rolü kesiyordu, Türkan Şoray ise, isterse hanımefendi isterse de sert bir kadın olabileceğini belli ediyordu bu filmde.
ibrahim tatlısesin katletmediği ender parçalardan...
türkan şoray' ın oynadığı meşhur aynalı damgalı şarkısı olan film. filmde bi meyhane sahnesi var. orda türkan teyze şarkı türkü çığırırken arkada adını bilmediğim bi çalgı tıngırdatan bi amca var. o amcayı görün. bilin o amcayı. o çalgıyı havalara fırlatıp döndürüp tekrar kucaklamasını görmelisiniz.
bir yılbaşı sabahı yeniden izlenip yeniden gülünen film, türkan şoray meyhanede şarkısını söylerken arkadaki tipler ayrıca görülmeye değerdir.
bir arkadaşım sayesinde Akünde izleme fırsatı bulduğum, çok beğendiğim, oyuncuları çok başarılı olan tiyatro oyunudur.
orjinali ve daha bir efsane olanı neriman köksal ile orhan günşıray'ın oynadığı 1959 yapımı filmdir. filmin konusu mâlum. orhan abi gene bomba eski istanbul argosu ile sözler etmektedir. filmin kreşendo yerinde neriman köksal tam 4 tane adamı döver. (o ambar sahnesi) ayrıca neriman köksal taş ötesi taştır. ne balkon varmış be ablam. nur içinde yat.

not: kendisine balkon tavsifini ben değil nejat uygur yapmıştır.
akünde bu hafta tekrar oynanan ama bütün seansların dolu olduğu oyundur.
kendisi şu anda izmir'de çalışan ve cidden ismi cevriye olan bir trafik polisi memuresidir efendim.
fosforları da mevcuttur haberiniz ola.
3 sezondur ankara dt de kapalı gişe oynayan müzikal. fazla söze gerek yok gerçekten çok güzel bir oyun.
oyunu izlemek isteyipte bilet bulamayanlara bir tavsiye: biletler 13gün öncesindn satışa çıkar, aylık bülten ise devlet tiyatrolarının resmi sitesinde yayınlanır. ordan hangi gün, hangi seansa gitmek istediğinizi seçin ve 13 gün öncesinden internetten biletinizi alın. mesela bugün 6kasım ve bugün 19kasım için biletler satışa çıktı.
bukadar tavsiyede bulunduktan sonra köylü güllüyü bide benim için izleyin lütfen
--spoiler--
namus namus namus namus
kiminin uçkurunda
namus namus namus namus
kiminin ceplerinde
--spoiler--
geçen sezon zorda olsa sonunda yer bulup izlediğim şahane oyun. oyuncularıyla dekorlarıyla müzikleriyle gerçekten tadı damakta kalır. izleyin ama yer bulmak gerçekten zordur.
yer bulmak çok zor ama imkansız değil. özellikle toplu alım şansınız varsa alabiliyorsunuz. yani kalabalık gitmeye bakın.

çok güzel oyun çok hoş oyun. zaten kapalı gişe oynamasından belli. oyuncular süper, müzikler şahane fakat en önemlisi

öyle bir finali varki sadece o final, o finaldeki şarkının sözleri için bile gidilir.

devlet tiyatrosu belli ki kimsenin boyunduruğuna girmemiş.

sadece o final için bile seyredilebilecek süper oyun.

dipnot: güllü de ayrı bir güzellik *