bugün

galatasaray + maç motoru iş birliği ile 4-0 önde olduğum maçı 86, 89, 93 dakikalarındaki penaltılarla 5-4 kaybettim. süper motor cidden. önceki iki gol de 75'ten sonra gelmişti.

edit: bu fenerbahçe'den 3. kovuluşum olacak bu arada. sanırım en iyisi beşiktaşla çalışmak.
her maçta en az iki şutum direğe çarpıyor ne direkmiş arkadaş.
Tarihin en büyük hatasını vermiştir efendim az önce.

görsel

(bkz: Metin Diyadin in futbolun estetiğine katkısı)
cm 01-02 den güzel olmayandır.
hala daha cm şakşak çılığı yapanlar var, he anam he cm de hiç bug yoktu tsigalko lar hiç bug değildi he gülüm he... defolun gidin şurdan detaylı oynayın su oyunu bilmiyorsanız da öğrenmek için soru sorun,bok atıp durmayın oyuna.
fenerbahçe ve beşiktaş'ın avrupa kupalarından men cezasını kaldıran yaması çıkmış oyundur.

*
beşiktaş'ta yer alan yerlilerin sahip olduğu inanılmaz potansiyel nedeniyle kısa sürede harikalar yaratabileceğiniz bir oyun. eskiden forumlarda ne kadrolar, transferler paylaşırdık. o günlere dönesim geldi. 3.sezonuma başladığım beşiktaş macerama hoşgeldiniz, sözlüğün sir alex ferguson'ları, jose mourinho'ları... sen de hoşgeldin yılmaz hocam!

ilk sezon gidenler:

-manuel fernandes: bizler onu "reis" olarak bildik, bağrımıza bastık. kulübün maaş bütçesinin düşüklüğü ve kendisinin yeni sözleşme için istediği yüksek ücreti düşününce kendisinden son kez para kazanabileceğimiz bu transfer dönemini kaçırmak istemedim. yolun açık olsun. Benfica'da memleketinde top koşturmak üzere tarifeli THY uçağı ile Atatürk Havalimanında yolcu etti büyük bir kalabalık. (bkz: git kendini daha fazla sevdirmeden)

-hugo almeida: oyunda oldukça iyi bir forvet ancak hem oynatacağım oyun tarzına uymuyor. hem de fernandes ile aynı sorunlara sahip. oldukça iyi bir getirisi varken yollamaktan çekinmeyin, yeri dolar.

-veli kavlak: yolun açık olsun çirkin kral. aslında satmayıp takımda alternatif olarak kullanabilirdim ancak cagliari'nin önerdiği bonservis beni cezbetti. yabancı sınırı düşünülürse iyi bir oyuncu ancak karar sizin.

-mehmet akgün: almanlar hala ilgi gösteriyorken kaçırmayın elinizde kalmasın. para falan getireceği yok ne verirlerse tamam deyin.

bütçe yok, gelen bonservis ücretlerinin ancak yarısına erişme hakkım var. kısacsı ince eleyip sık dokumak gerekli...

ilk sezon gelenler:

-jonathan soriano: adeta bir maden olan salzburg'un iki golcüsünden biri. iyi kullanılırsa gol olur yağar, soğukkanlıdır.

-ivan obradovic: fenerbahçeli arkadaşlar heyecanlanmasın, isim benzerliği. bedavaya alıp 5'e satabileceğiniz türkiye için üst düzey solbek.

-jem karacan: premier league görmüş adam. verilen parayı kuruşuna kadar hak ediyor. oğuzhan-necip-jem harika bir orta üçlü. ileri geri durdurak bilmez, oyunu iki yönlü oynar.

-aykut akgün: veli'den gelen bonservisin çok daha altına ucuza kapatabilirsiniz. pek bir numarası yok gibi duruyor ama alternatif olarak bulunmasında fayda var. görev verdiğinizde beklediğinizden çok daha fazlasını alabiirsiniz.

-john mensah: sakatlıklardan yüzü bir türlü gülmemiş stoper. kalitesi ile kadronuza alternatif olur. bonservisi yok nitekim zaten bizde para yok. bir sene rotasyonda kullanın sene sonu üçe beşe bakmadan emekleri için teşekkür edip yollayın.

böylece başarı elde edebilecek ancak gitgide azalan yabancı sınırlamasını da göz önünde bulundurarak bir kadronun temellerini attım. amacım cenk, serdar, oğuzhan, necip, jem, gökhan töre, kerim frei gibi yerlileri kadroya ve sisteme yerleştirmek. oldukça kaliteli oyuncular, potansiyelleri avrupa çapında iş yapacak düzeyde. geri kalan mevkiileri ise transferlerle doldurmak birinci önceliğimdi.

böylece hem gelen-giden konusunda bir kar elde ettim hem de yıllık maaş yükünü aza çektim.

tabii bunun yanında yüksek ücretler alıp bir bok veremeyen personel kadroma yol verip ucuza en kötü uluslararası ünde teknik heyet ile yoluma devam ettim.

sonuç? ikili averajla gelen (galatasaray ile 76 puanda idik) lig şampiyonluğu, uzatmalarda gelen (kondisyonerlere çok şey borçluyuz, diriyiz son ana kadar) türkiye kupası şampiyonluğu. maalesef fenerbahçe'ye kaybedilen bir süper kupa.

ilk sezon böyleydi. ikinci sezon mu? to be continued
dortmund almayın kafayı yersiniz oyunudur. bana mı denk geldi bilmiyorum ama daha sezonun başnda blaszczykowski ve Aubameyang* 6-7 hafta sakatlandı, sağ kanat yalama oldu her maç başkası oynuyor, bunun haricinde defansta çok boş, hummels var diyeceksiniz ama anlaşılmaz bir şekilde sanki yok gibi, yediğim goller öyle ucuz ki sanki defans yok. gene hummels adlı dostumuz devamlı penaltı yapıp sarı/kırmızı kart yiyor. ben buna deli gibi söverken de birden kornerde gol atıyor ne yapsam bilemiyorum.

tanım: geçmiş oyunlara göre oyun sistemi daha gelişmiş olan oyundur.
yeni aldığım bilgisayarıma yüklediğim oyundur fakat oyuncuların isimleri gerçektekinin ayısı değil. yeni bir oyuna başladığımda ''sahte oyuncularla oyna'' seçeneğini seçmememe rağmen oyuncuların isimleri farklı. yardım edebilecekler mesaj kutumun ışığını yaksın.
fenerbahçe'nin başındayken ünal başgan aradı gel galatasaray'ın sana ihtiyacı var dedi.
10 yıldır oynarım bu oyunu ilk defa böyle bir durumla karşılaştım, vay amk ilginç lan.
Yeterli süreyi geçirdikten sonra rehber niteliğinde yazacağım oyundur.

Fm 2012' de southamptonla avrupa ligi, premier lig ikinciliği, üçüncülüğü ve birinciliğinden sonra fm 2013' te de galatasarayla 2. sezonda şampiyonlar ligi, 10 sezon üst üste şampiyonluk, 10 sezon süper kupa, her sene minimum şampiyonlar ligi çeyrek finali ve 5 ziraat türkiye kupasından sonra bu oyunda da somut başarılar elde etmeye başladım.

Öncelikle oyun 2013' e göre zor. Şimdi yaptığım işlere değineceğim.

Öncelikle alvarez balanta, gaston gil romero ikilisini ilk iş kadroya katın. ucuz fiyata alabileceğiniz harika oyuncular bunlar. Bütçeniz ve takımınızın ayarı farketmez bu iki oyuncuyu kesinlikle alın. Daha geniş bütçelere sahipseniz bu ikilinin yanına lucas romero, doria, pablo sarabia, ezequiel rescaldani, adnan januzaj, chuks aneke gibi arkadaşları da katın.

Antrenmanlarda forvetleri muhakkak komple forvet, ofansif ortasahaları oyun kurucu, kanatları görevlerine göre kanat yada içe kat eden oyuncu ( olgunlaştıktan sonra defansif kanat olarak çalıştırın ) orta sahaları iki yönlü ortasaha, bekleri iki yönlü bek, defansları standart stoper olarak çalıştırın. Çok yönlü gelişmelerine sebep olacaktır.

Umut bulutun 12 golle cl gol kralı olduğu sezon sonunda takıma kattığım rescaldani 9 milyona gelip 22 ye gitti. 5 yıldız regen forvetim ve 4.5 yıldız enes ünalın yanı sıra 3.5 yıldız 18 yaşındaki forvetimi görünce forvette türk kullanmaya karar verdim. rescaldaniden ettiğim gelirin üzerine 9 a aldığım doria gitmek isteyince 33 milyona da kendisini okuttum. sarabia' yı satılıkken 2 ye almıştım şu an 10-15 arası satabilirim lakin daha iyisini alabileceğimi düşünmüyorum. bir de muhakkak sağ açık oynayan rodrigo gomez' i takıma katın. Öne geçtiğinizde harika bir defansif kanat, maç başında harika bir sağ açık olarak oynuyor. Dribling' i 20, orta açması 17 benim oyunumda. Muazzam özellikleri var, takıma kesinlikle katın.

Her mevkide 2 oyuncunuz olsun, 22 oyuncunun üzerine 5 oyuncu daha katın. 5 oyuncunun biri defansın sağ sol ve ortasında, bir tanesi sağ ve sol açıkta, bir tanesi ofansif ortasaha ve forvette, bir tanesi defansif orta saha ve orta sahada sonuncusu da orta saha ve ofansif ortasahada oynayan tip olsun ki çok geniş rotasyonunuz 27 oyuncuyla çalışsın. gençlere mutlaka süre verin. önde götürdüğünüz maçta oyuna aldığınız adam genç olsun ve çok sağlam bir kadroda en az 2 mevkinizde genç oynatın. 4 ve üzeri yıldız almış her genç süre gördüğünde çılgın atacaktır. sol beke 77 milyonluk bütçe yaratmama rağmen en iyi 25+ yaş sol bekler yerine 18 yaşında bir genç aldım. belki bu sene kupa getirmeyecek ama türk regenleri toparlayıp türklerle harika bir iskelet yarattığımda 30 yaşındaki ronaldoyu, 28 yaşındaki mesutu getirirken zorluk yaşayacağımı sanmıyorum. Kaldı ki 2013' te de mesut özil galatasaraydaydı 53 milyon vererek almıştım... 200 milyon bütçem vardı. Hilesiz hurdasız.
roma ile yapılan yepyeni bir başlangıç sonrası gelecek art arda mağlubiyetler soğuk bir aralık gecenizi berbat edebilir.
allah'ın belası. everton'dan kovulduktan sonra southampton'un istegini geri çevirmeyip kabul ettim. ilk senemin sonunda 3. olup şampiyonlar ligi vizesi aldım. ikinci sezonumda şampiyonlar ligi'nde barcelona ile aynı puanı alıp ikinci olarak gruplardan cıktım. ligde de 7. gidiyordum fakat ikinciyle aramda cok bi puan farkı yoktu. sonuç? kovuldum amk kovuldum. everton ile de ilk sene 3 kupa alıp ikinci sene şampiyonlar ligi gruplarından cıkıp kovulmuştum. bok gibi oyun.
kasımpaşa ile ilk sezon başarılı denecek bir seviyede bitirdim. 5. oldum. haliyle euro cup a gitmeye hak kazandım.
ama 2. sezona gelince olaylar değişmeye başladı. kadroyu çok fazla değiştirmememe rağmen saçma salak yenilgiler aldık. 4-5 maç ard arda dandik takımlarla berabere kaldık. e haliyle kulüpte bana karşı tavır aldı.
bakalım n'olucak...

edit: bastım istifayı, 1 yıl işsiz dolaştım ve kayıt dosyamı sildim.
kalecilerin çılgın attığı, savunmacıların mala bağladığı oyun.
fm kariyerimde ilk kez takımdan kovulduğum oyun.
son gelen güncelleme ile direkten dönen toplar,kontra ataklardaki aksaklıklar,kaleci ile karşı karşıya durumunda olan saçmalıklar ve kanat organizasyonlarında iyileştirmeler yapılmış.edinip göreceğiz.tavsiye ederim. iyi kariyerler efendim.
bilgisayar oyunu.

cm 03-04 ve fm 2010' dan sonra en çok keyif alarak oynadığım fm oyunudur.

mutlaka transfer etmeyi deneyin dediğim oyuncular :

(bkz: aleksandar mitrovic)

(bkz: roberto maximiliano pereyra)

(bkz: bruma)

türkiye liginde oynadığınızda yine yeniden ısrarla "yeter yıldırım demirören yeter" demenize neden olan yabancı kuralından dolayı:

(bkz: salih uçan)

(bkz: oğuzhan özyakup)

(bkz: atila turan)

oyuna galatasaray'la başladım, 3. sezonumun sonunda:

bu da perfect season:

takımı elime alır almaz amrabat, dany, emre çolak, aydın yılmaz' dan kurtuldum ki bence gerçek hayatta da yapılması gereken bu.

ünal aysal'a kurumsallık dersi verdim, istediğimi yapmazsa sızdırıyorum basına; kayıyorum fırçayı huzurla doluyorum.

ama ne olursa olsun bu oyun "team talk" bölümüne acilen "sizin oynayacağınız futbolun gelmişini geçmişini..." eklenmeli, gönlüm onu demek istiyor ama mecburen "performansınızdan memnun değilim" diyebiliyorum agresif agresif.

sonuç olarak bu oyun işe uykusuz gitme, akşamları dışarı çıkmak için arayanlara "öhö öhö hastayım ya" deme nedeni olmuştur.

not: maç başına 3-5 top direkten dönmese bir de huzurla dolacağım ama...
o kadar kusur kadı kızında da olur.
zamanımızda sıkça karşılaştığımız teknik direktörlerin başkanlarla nasıl anlaşamadığını bize bünyesinde çok iyi gösteren oyundur.

bursa ile ilk sezonum. bütçe verme demişim zaten oyun başlangıcında takımda para yok orijinal kadroyla başlıyorum sezona. öyle böyle ligi 7. bitiriyoruz. yalnız 4. ile arandaki puan farkı da 4 onu da diyim. neyse benim sözleşme 30 haziranda bitiyor. sezon bitince başkan çağırdı gel senle geleceğini konuşak diye.

adam diyor takım neden böyle oldu.

dedim daha dur ne oldu aga bu oyuncularla bu kadar, bu sezon takımı geliştiricem üstlere çıkıcaz.

bana kalktı dedi biz sana güvenmiyoruz, önümüzdeki sezon 5 maçta 11 puan alamazsan seni göndericez.

bi\' hışımla çıkmışım ki odadan.
gereksiz tüm oyuncuları gönderdim gittim ronaldinho\'yu, altidore\'u, olcan adın\'ı aldım. batalla var diye ronaldinho solda oynuyor ama gene yardırıyor. neyse 5 maçta 15 puan aldık. yenilince kapattıysam çoçuğum olmasın. başkandan ses soluk yok. gittim kapıyı çalmadan girdim.

ulan dedim hani sözleşme, imansız sen bana demedin mi 11 puan al diye, 15 puan aldım.

diyor ki bana hala güven sağlayamadın.

manyak, ronaldinho\'yu getirmişim altidore\'u getirmişim formalardan 250bin yuro çakmışım, 5 maçta 15 puan almışım, adam bana sözünü tutmuyor. gittim basına sızdırdım. bu özelliği de çok sevdim. başkana dayadım dayadım lafları. basında yayıldı menajer mutsuz, geleceği belirsiz, başkan hakkında şunu dedi falan. sonra bizimkinden ses falan çıkmadı kalp krizi mi geçirdi ne olduysa artık.

kapattım uyudum. yalnız şuraya yazayım, bu it beni olur da kovarsa başka takıma gittiğimde hemen bi\' hazırlık maçı ayarlayıp ben o ronaldinho\'nun ayağını kırdırmazsam ne olayım.
d&r dan aldım oyunu bir heves geldim eve kurulumu yapamıyorum..steam diye bir dalga çıkıyor product code diye birşey istiyor..bilen varsa beri gelsin..
yaşlı kurt olan alex reyizle çılgın attığım oyun. Adam bu yaşta hala mükemmel oynuyor.
newcastle'la 2.2 milyon euro transfer bütçesi verilen oyun. bizde denk gelmedi öyle başkanlar.
Akhisar belediyesporla başladığım oyun. Orta sıralara oynayacak bi kadro da kurmuştum aslında ve ilk yarı bittiğinde 8. sıradaydım. Ama ne olduysa ikinci yarı oldu. Takımın sürekli üçte biri sakat olunca başarısız sonuçlar almaya başladım. Sezonu 13. bitirebildim. Ama gelecek sezondan umutluydum. Oyuna ilk başladığımda bütçem 7 bin euro idi. Başarı gelince devre arası 4 m euroya kadar çıkmıştı ve ganalı bi regeni ücretsiz takıma katmıştım 17 yasinda. Gerçekten harika özellikleri vardi. Ne var ki, sene sonunda akhisar yönetimi bana postayı koydu. En çok da o regeni orada bıraktığıma üzülmüştüm.

Hayattan bezmiş, isyankar bir şekilde kulüp ararken, birden eskisehirspordaki boşluğu gördüm, hemen yamandim. Hiç umudum yoktu, ama nasıl olduysa aldılar beni. Eskişehirspor gerçekten de fm için ideal bi türk takımı arkadaşlar, bunu fark ettim. Türkleri çok kaliteli gerçekten. Gittiğimde forvet sıkıntısı vardi ve defanstan da diego angelo satılmıştı. Forvete ve defansa ücretsiz olarak kyirgiakos ve lamine diarrayi aldım. Trabzondan da yine ücretsiz olarak giray kaçarı aldım. Başarılı bi ilk yarı geçirdim ve ilk yarıyı 4. bitirdim ancak diarrayla tartıştık. Malesef yollamak zorunda kaldım ve elimde kalan sadece necati idi. Devre arasına girmeden once yusuf erdoğan, orhan gülle ve hırvat liginden bulduğum bi ortasaha ile takımı takviye edecektim. O sırada kulüp mali krize girdi.

Devre arası, o üç oyuncuyu aldım ama onun dışında bütçe verilmedi. Transfer yapamadım ve diarranin boşluğunu dolduramadim. Ikinci yarının başında bi de erkan zengin sakatlandı tam oldu. Ona rağmen iman power ile ikinci devreye müthiş başladık, durdurulamadık. Ve sene sonu galatasarayin iki puan önünde şampiyon olduk.

Erkan Zenginin yerine oynattığım Yusuf erdoğan adeta uçtu gitti, takımınıza alabilirsiniz beyler, ben 1 milyon euroya aldım.

Marko pavlovic, ofk belgraddan aldığım oyuncu. Genç ve başarılı, potansiyeli var, takımınıza iyi bi alternatif olabilir.

Aytaç Kara, eskişehirin ortasahasında sene boyu çok iyi işler yaptı, kesinlikle türkiye liginde oynayan arkadaşların bi şekilde takımına katmasını öneririm.

Erman Kılıç ve Erkan zengin ikisi de kanatlarda takımı sırtlayan oyuncular, yine türkiye liginde oynayan arkadaşlara fazlasıyla yardımları dokunur.

Oyunun en acı yani da, regen olarak akhisara aldığım oyuncuya devre arası eskişehir için teklif yaptığımda, kulübün benden 20 milyon euro istemesi oldu. Şimdi gelecek sezona başlayacağım. Kulübün bütçesi hâlâ düzelmedi ve bana 2 milyon euro bütçe verebildiler. Dede ve necati emekli oldu. Yerlerini doldurmam gerek. Bakalim neler olacak.
Futbol severlere menajerlik yapma imkanı sunan simülasyon oyunudur.
Oldukça keyiflidir her cinsin oynayabileceği bir oyundur ayrıca.
sınav gelip geçene kadar oynamamakta direndiğim bağımlılık.