bugün

annesinin anlayışlılığı konusunda hiç şüphesi olmaması gereken kişinin yapabileceği eylemdir efenim. zira zerre şüphe varsa o konuda, sonuç fazlasıyla hazin olabilir. hele ki evde yeni temizlik yapılmışsa! aman aman diyim ben size. yandığınızın resmidir.

işin özünde tıpkı sevgilisi ile kucaklasmak icin kosarken dusen kizda olduğu gibi filmleri yanlış yorumlamanın etkisi vardır. izlediğini her filmde ve dahi dizide milletin eve barka ayakkabı ile girdiğini gören bu kişi, bir gün işten veya okuldan dönerken bu eylemi denemeye karar verebilir. verir vermesine de sonunda ne olacağını tahmin edemez işte. annesi biraz asabiyse, yaşadığı hayatın film değil gerçek olduğunu ayakkabı ile salonun ortasına gelince yiyeceği terlikle anlar zaten. yok annesi anlayışlı biriyse, terlik olmasa dahani mutlaka azar yer. çünkü anne sabrının üst limiti dahi böyle bir hareketi kaldırmaz tahminimce. terlik atmasa da azarlar, yerin dibine sokar çocuğunu kesin. akıllanması için bu şart çünkü.. akıllı insan evladı eve ayakkabı ile girer mi anunagoyyim? eğer girdiyse, dediğimiz gibi, sıkıntılı bir tiptir zaten. lafla veya dayakla akıllandırılmalıdır derhal..
annenin ayağındaki terliği musait bi yerine atmasıyla sonuçlanması muhtemel girişim.ozenmeyiniz,özendirtmeyiniz.
evin belediye çöp alanına dönmesi ile eşdeğer durum.
anneden dayağı yemekle eş değerdir.
Güdümlü esem anne terliğini yedikten sonra bu özentiden vazgeçilmesi kaçınılmazdır.
hiç anlamadığım olaydır.yavrum çorabın mı delik neden kaçınıosunuz anlamadım.yahut ayağın kokuyor onu mu saklıyorsun? ayakların mı biçimsiz? çıkar o ayakkabıları çıldırtma beni. giy o ev terliklerini paşa paşa öyle otur.hayır illede tozu toprağı eve sokucam diye bu kadar kasılmaz ki.demin tuvalete girmedin mi sen o ayakkabılarla dışarda bi yerde.anladık her gün süpürülüo yerler acaip zenginsiniz ama mikroplarla bir yaşıosun ne gereği var.

(bkz: çok dertliyim sözlük)
kaba etten şlak sesini çıkartan kerata ile tanışma sebebiniz olabilir.
çocukluk döneminde herkesin en az bir kere annesinden istediği şeydir.

- ama anne, filmlerde hep ayakkabıyla dolaşıyolar?!
+ çocuğum, filmlerde o dolaşanlar yerleri bir kez olsun siliyorlar mı peki??
kültürümüzde, toplumumuzda olmayan lakin filmlerde, televizyon dizilerinde hep yapılan uygulamadır. zengin, uşakaları olan aileleri bilemem. çünkü onların arasında hiç bulunmadım. orta direk bir insan hiçbirzaman evine pabucu ile girmez. evine girse bile yatağına asla girmez. lakin dizilerimizde bunların hepsi görülebiliyor. neden dizilerimiz bizi yansıtmaz, neden dizler hep farklı bir dünyadan bahseder.

insanımız, toplumumuz için evleri kutsaldır. neden çünkü orada yaşar. namazını, niyazını orda gerçekleştirir. bazı yörelerde evlere hayat ismi verilir. hayatını geçirdiği yerdir evi. sokakları köpeklere bırakmışlardır. köpekler yaşar orada. ama evlerine giremez.

ben avrupa görmedim, avrupa gören bir hocam * demişti ki, biz ortak alanlarda yaşamayı bilmiyoruz. bizim evlerimiz tertemizdir. ama sokaklarımızı çöp götürür. avrupa ise tam tersidir. sokaklar tertemizdir. sokakta yere çöp atmaz ama evine kimseyi misafir etmez. çünkü evini çöp götürüyordur. evlerine pabucuyla girebilir.

keşke onlar bizim gibi evlerini, keşke bizler de onlar gibi sokaklarımızı temiz tutsak.
eğer anne kişisi de filmlerdeki annelere özenmiş ise normal karşılanacak eylemdir. muhtemelen annesi çocuğunun psikolojisi bozulmasın diye güdümlü terliği kafaya oturtmaz onun yerine güdümlü terlik hakkında bilgi verir ve kafaya geldiğinde oluşabilecek zararları biiir biiir açıklar evladına. sonra da " sana kalmış yavrum istersen gir " der.
annesi temizlik alanında master yapmış gençler için imkansız durumdur. zaten son derece gereksizdir. çayını içip filmini izlerken ayakkabı ile mi oturacaksın ulan ? hele bir de bot giyiyorsan nolacak ?
annenin terliğini yedikten sonra mavi ekran hatası ile karşı karşıya geleceğimiz durum.
şahin k ya özenip eve daldaşşak girmekten daha iyi bir fiildir.
o sıra evde de film çevriliyorsa bi sorun yaratacağını düşünmediğim eylem.