bugün

Alevi dernekleri federasyonu ile ortaklaşa Ankara'da yaptıracağı Cemevidir. Cami, Cemevi ve imarethane birlikte yapılacak. 12 dönümlük arazide yapılacak "din tesisi" nin masraflarının tamamı Fethullah gülen tarafından karşılanacak.
dinlenme tesisi, dinleme tesisi, din tesisi şeklinde giden üçlemedir.
kimin attığı önemli degil, çok güzel bir adımdır. yanyana olmalıyız her daim.
büyük ihtimalle bi yere bi minare de iliştireceklerdir.

o iliştireceğin minare var ya feto; ha o işte senin götüne girsin.

edit: eksileyin fetoşçu şirkçi mürted pezevenkler.
cami+cemevi yaptırarak bissürü sevap point kazanacaktır.

öte tarafta kazandığı bonuslarla şato alır kendine. aynı pennslvanya'dakinden.

la hani sağ el verince sol el şaapmıyodu, cihana haber eylemişsin ya...
amacına uygun olacak olan cemevidir. hoca efendi her işin doğrusunu yapar.
tamam ne güzel cami, cemevi, hatta kilise falan da bir arada olsun, kardeş kardeş yaşayalım da yani şimdi bilemedim ki..
sanki biraz gösteriş için olmuş gibi.
yine de ne mutlu böyle adımlar atılıyorsa.
Artik mesafelerin azaldiginin en guzel ornegi olur yapilirsa şayet. Memleketimizdeki meseleleri de halledegimizden dışarıya aÇılamadık ah şunlarda bitsede peygberin adı avrupada yankılansa.
toplayıp yakmasalar bari. Edit: alevileri.
alevileri sünnileştirme çabasıdır. izzettin doğan ın fethullah gülen sempatisi yeni değildir. aleviler bu oyuna gelmeyecektir. mesele cemevi yaptırmak değil;
cemevlerini ibadethane kabul ederek, camilere tanınan ayrıcalıkların ve saygının cemevlerine de tanınmasıdır.
secimler yaklastikca klise ve sinagog yapimina da basliyacaginin habercisidir.
bu da alevi açılımının başka bir boyutu olsa gerek.
(bkz: fetullah gülen den cem evi camii aş evi kompleksi/#21137936)
tayyipi kafada bitirdiğinin göstergesidir.
kendisini ne kadar sevmesem de, (hatta neredeyse nefret) eğer arkaplanda farklı düşünceler, sevimli gözükme veya sırf "biz alevileri de seviyoruz" algısı oluşturmak için yapılmıyorsa takdir edilmesi gereken eylem.

lakin insan gene de kıllanmıyor değil, çok sarstılar güveni.
cemevi yapılması güzel de, fettullah gülenin yapması kötü.
beklediği çıkarı elde edemezse, yarın öbürgün, ağlaya sızlaya yaptığı masrafı geri ister bu şerrefsiz...

zaten, yapacağı masraf da, halktan topladığı paralar, bunun ne bir işi var, nede aileden gelen bir varlığı var, yaşadığı bütün lüksü halktan çaldığı paralara borçlu. bir kısmını da başbakana aktarmıştı zamanında.
seçimler yaklaşıyor diye, şirin görünme çabası olarak yorumluyorum.

tamamiyle batan gemiyi kurtarma çabası ve son çırpınışlar artık.

alevi diye destekledikleri terör örgütünün kıza yaptıkları ortada ve hangi din destekliyor bunu diye sormalı kendilerine?

görsel
hoşuma gitmeyen durum. Gezi olayları cereyan ettiğinde fetulah gülen (ismindeki "l" harfini bilerek tek yazdım, çünkü doğru yazılışı benim yazdığım gibidir. fetullah yazımını sonradan kendisi yapmıştır) direnişe katılanları kast ederek "onların beyinleriyle meşgul olmalıyız" demişti. Şimdi aleviler üzerinde bir oyun oynanıyor. Bu eksede dikkatli olunması icap ediyor. Bir eylemin arkasında fetulah gülen ve izettin doğan varsa temkinli yaklaşılması gerektiğini tarih bize göstermiştir.
samimiyetsiz buldugum, fakat devletin ısrar ile yaptırmadğı inançlara saygı duyulmadğını düşündüğüm bir ülkede belki de diyerek umutla baktırabilecek konudur.
Fakat; acaba cemaatin hükümet ile restleşmesinin sonucu pis emellere alet ediliyor mu inançlar diye düşündürmüyor değil insanı.
hayattaki tek vasfı mazlum edebiyatı yapmak, birleştirici adımları samimiyetsiz bulmak olan ve ''faydasız'' sınıfına rahatça sokabileceğimiz arkadaşların katı ön yargılardan duvarlarını ördüğü cemevidir. bu tip adımlar atılmaz; ''aleviler yok sayılıyor'' olur, girişimler de bulunulur; ''bana samimi gelmiyor'' ,''bizi asimile etmek istiyorlar'' (bu lafa bayılıyorum) olur.
arkadaşlar siz ne istediğinize karar verin ya da sizin adınıza konuşanlara ''lütfen susun'' deyin. çünkü sesler karışıyor. sorun nedir biliyor musunuz?

(bkz: tutarlı olmak)
(bkz: ilke)

bu projeyi destekliyorum, bunu herhangi biri de yapmış olabilirdi, mesela hüseyin aygün?!... yapmış olsa idi inanın sonuna dek destekleyecektim, tamam proje güzel, her ne kadar buradan kendine ''asimile ediliyoruz'', ''koyun değiliz'' gibi bıktıran mazlumiyet karineleri çıkaran alevi kesimler olsa da proje gayet güzel amma ve lakin, cemevlerine ibadethane statüsü verin olsun bitsin, neden bu diretme onu da anlamak mümkün değil.
ayrıca; ''ibadethan statüsü vermek'' kur'an'a aykırıdır. çünkü bir yerin ibadethane olduğunu belirlemek ya da olmadığını iddia etme hakkı ve hüküm yetkisi sadece allah'a aittir. bu cemevi elek görevi görecek bir bakıma o da var. samimiyet eleği olacak kısaca; hayırlı olsun.
modern mescid-i dırardır.