bugün

ramiz dayının rengini belli etmediği dizi. ben en çok tefo'ya üzüldüm bu akşam.
erenin öldürülmesi ve sonrasında tefonun önce o anda sonra dayının yanında ağlaması sahnesiyle türk dizi tarihinin en etkileyici sahnelerine imza atmıştır. en efsane 4-5 bölüm arasına da girmiştir diğer 4-5 ezel bölümüyle birlikte.

o nasıl bir oyunculuktur tefo!
dayının kötü role soyunmaya başladığı ya da öyle yansıtılmaya çalışıldığı dizi. lan acımadın mı sabi sübyana diye düşünmekten kendimi alamıyorum. büyük ihtimalle eren'e o cd'yi de dayı yollamıştır. yoksa dayı'nın nerden haberi olacak eren'e yollanan cd'den de gelişmeleri tahmin edip senaryoyu kuracak? bu arada tefo'nun da oyunculuğunu takdir etmek gerekir ayrıca, yüreğim parçalandı lan.

bunun yanında dizinin senaristleri iyice sıçmaya başlamıştır. uzaktan ateş edilerek karnından ya da göğsünden vurulan eren'e nasıl kaza süsü verebileceklerini merak ediyorum. ayrıca insan havuza bir iki damla ketçap, salça falan sıkar ne o öyle adam ölüp havuza düşüyor bir damla kan yok. ayrıca 11 yerinden bıçaklanan serdar'ın ölmemesiyle de diğer saçma dizilere göz kırpmış oldular, kurtlar vadisi tarzını yakaladılar tebrik ederim. son olarak da ezel'le cengiz'in kumar sahnesi de ayrı bir kolpaydı. ulen cengiz gibi anasının gözü bir adam gidip o kağıda "ben ömer'i öldürdüm" yazar mı? yazsa yazsa lisedeyken bi' kere kopya çekmiştim çok utanmıştım falan yazar.

edit: integra uyardı, serdar yollamış cd'yi, kaçırmışım sanırım. ah be anne telefon açacak zamanını mı buldun!
ezel'in söylediği "bundan sonra sadece kendimin değil senin de intikamını alacağım, eren" cümlesi manidar olan dizi. acaba dayı ileride ezel'e cephe alacak da ezel'le dayı kapışacak mı diye düşündürmüyor değil.
eren'in öldürülmesiyle açık kalan ağzımı hala kapatamadım.
--spoiler--
dayı'nın eren'i tefo'ya öldürterek ezel'in intikamdan vazgeçmesini engellediği dizi. yakışmadı dayıya.
--spoiler--
hakkında çeşitli rivayetler söylenmeye hafta boyunca devam edileceği dizi.

bu haftaki bölümüyle -16 mı oldu lan- tavan yaptığına inandığım dizidir. önce sondan başlamak gerekirse: hafta boyunca dönen fragmanlarda ezel'in ömer olarak döneceğini ve bunu dayının bir şekilde önleyeceğini savunup durduk fakat eren'in ölmesiyle ezel'in bunca hazırlığı ve planı -eve dönüş- bir anda çöpe atması son derece zayıf kalmış. daha komplike şeyler olsa daha güzel olabilirdi. ezel bilmediği bir gerçeği daha öğrenebilirdi, bkz. can.

dayı yine oyunculuk namına "hepinizi cebimden çıkartırım" modundaydı. özellikle berber sahnesi süperdi. gerek dialoglar, gerekse çekimler kaliteyi tekrar işaret etti. geçen haftaki hafif durgunluğun nedenini bu bölümde anlamış olduk.

bahar'ın az görünmesi, ezel-annesi dialoglarının azalması, mert'in saçmalıklarının olmaması yerinde oldu. bayıyorlardı malum. her hafta bir şekilde dile getiriyorum elbet; şebnem bu hafta geçen haftalara göre daha iyiydi, böyle devam etsin.

ezel'in eyşan'a yazdığı mektubu "öeeeeh, bayma be ezel" modunda izlerken mektubun final bölümü süperdi, aynen, elveda olsun artık bir zahmet. bu sahnede ezel bir kaç kere kağıt buruştursa güzel olurmuş, malkum hapiste mektup yazarken bunu sık sık yapıyordu isyan ederekten. bir kaç mektup yırttıktan sonra o sahnelere flashback ile bağlansa daha mı iyi olurdu diye düşünmeden alamıyor insan kendini.

gel gelelim tefo'ya, haftanın takımı, maçın adamı tefo!

o nasıl bir rol kesmedir arkadaş, o nasıl bir konuşmadır. yok böyle bir şey. ailem gibi bakıcam göndermesi de gayet güzeldi fakat bu sahnelerde ne seneryoya ne de yönetmene bir şey denebilir. tamamiyle oyunculuğunun dizi gibi tavan yaptığını gördük. "abi ama ateş edecekti" demesinden tutupta dayının ofisinde feryat etmesi...

aşmışsın tefo, adamımsın.

not: alivari tiplere hayatta her zaman bir şans daha verilmesi taraftarı olmakla beraber izliyorum diziyi, fakat yine hayattan keskin bir alıntıyla dizi bu durumların gerçekliğini gözler önüne sermekte. aynen hemde. hani böyle her şeyi düzeltmek için kendisine bir şans daha tanıyan, isteyen adamın elinde olmadan olayların gelişmesi, gittikçe boka batması durumu. sanırım bu diziyi diziden başka her şey yapan kısmı da budur!
son bölümünden sonra, toparlanması gerektiğini düşündüğüm dizi. son bir kaç bölümdür cengiz in iyice etkisizleşmesi, diziyi ali nin üstüne yıkmıştır adeta. dayının planladığı,şeylerin neler olduğunu henüz senaristlerin bile düşünmediğinden eminim. serdar ın ölmemesinin seyirciye gösterilmiş olması da, dizinin formatına biraz aykırı gibi geldi.3-4 bölüm sonra umulmadık bir yerden karşımıza çıksa hiç fena olmazdı.
16. bölümün alkışı en çok hakeden karakteri hiç şüphesiz eyşan'dır. zira kendisi pek ortalıkta görünmeyince, mis gibi bir bölüm çıktı ortaya. ne kadar az eyşan, o kadar iyi dizi.
(bkz: atın beni denizlere)
kenan imirzalıoğlu'nun ezelden beri meşhur olduğu dizi.
An itibariyle atv'de yayınlanmakta olan dizi.
bahar isimli kız eyşan' dan daha güzel, ezel niye eyşan'ın peşinde anlamadım bak şimdi.
altyazıların takaya tarafından düzenlendiği televizyon dizisi. kendisi adeta imdadımıza yetişmiştir. teşekkür ediyoruz.
bu ramiz dayı bildiğin kötü biri. hiç öyle özenilip, sevilecek biri değil. adam intikamı uğruna hem tefo'yu istemediği şekilde kullanıyor hem de henüz bir çocuk olan masum eren'i öldürtüp planının parçası yapabiliyor. bıyığından utan dayı!

bu arada o meliha teyze var ya, o görüyor o. bildiğin metin şentürk'ün dişisi ya la bu.
soluksuz izlediğim tek dizidir.

--spoiler--

oysa herkes öldürür sevdiğini,
ama öldü diye ölmez kimse...

--spoiler--
*
dizinin en iyi oyuncusunu öldüreyazdılar. napıyosunuz kardeşim dedim. hop diye geri geldi dedeciğimiz.
dün akşam 5 dakika bakayım deyip sonra çok kötü sardığım.böyle hiç bir şey anlaşılmayınca ilk baştan başladığım dizi.

ayrıca dizinin jeneriği gerçekten çok iyi yapılmış.türkiye'deki yapılmış en iyi dizi.
kanımca türkiye'de yapılmıs en saglam dizidir kesinlikle her bölümünü de kaçırmadan izliyorum.
ama jenerikte vacancy'den baya bi esinlenmişiz sanki.

http://www.youtube.com/watch?v=WfWE2hBMErk
belkide en iyi repliklerden biri olan, buram buram oyunculuk kokan sahne idi;

--spoiler--
-katiller devrim yaptı. artık sadece kendi istediklerimizi öldüreceğiz cengiz. yaşasın katillerin kardeşliği.

--spoiler--
türkiyede çekilen diziler arasında farklı bir yeri olan dizidir.
--spoiler--
o değilde eren en sevdiğim karakterdi lan . (ali den sonra) , ikisini de dumur oğlana çevirdiler . Biri diğer tarafı boyladı kastınız mı var yani ?

not: tefoyu da seviyorum he şimdi aklıma geldi
--spoiler--
yeni kanalında örtülü reklamları ile ben ATV'ye geçtim demiştir bu dizi.
(bkz: doga koleji)*
dünkü bölümünden sonra izlenmemesi için elimden geleni yapacağım, show tv'den atv'ye transfer olan türk dizisi. intikamın alınacağına hiç ihtimal vermiyorum bu dizi böyle biter.
seyircinin olaylara ali'yle birlikte tepki verdiği dizi. bi olay oluyor siktiri çekiyorsunuz sonra bi bakıyorsunuz ali de çekmiş.
---spoiler---
Dünkü bölümünü izlemeyi demin bitirdiğim dizidir. Birçok saçma şey ve klişe barındırmasına rağmen yaran sahneler de vardı. Mesela tefo bu bölümde zirve yaptı diyebilirim. Ereni vurduktan sonra, ezele durumu ağlayarak anlatırken ve dayıya yalvarırkenki sahnelerde yardırmış. Zaten bence dayıyla ve aliyle beraber dizideki en iyi erkek oyuncudur bence. Bayanarda şebnemin favori olduğunu 25.kere daha söylememe gerek yok demişken yine söylemiş bulundum....

Klişe ve saçma sahne konularında ise geçen bölüm ve bu bölümde, önceki bölümlere göre bayağı bir fark vardı bana göre. Mesela alinin resimleri görememesi, bu bölümün sonunda hep mükemmel zamanlamayla herkesin birbirini araması ve planın uygulamaya beçirilmemesi, böylece ezelin ömer olamaması, serdarın ölmemesi gibi sahneler dziden bir şeyler alıp götürdü.

Bu bölümde daha da belirginleşen ve garip olan şey de dayının kötülüğe doğru adım adım gitmesi ya da bunun böyle gösterilmesiydi. Eren gibi bir çocuğa kıymasından bu sonucu çıkardım. Eğer böyle devam ederse ileride dayı ve ezel çok fena kapışır. Tabi böylece dizi daha renkli olur.

Bu da bir şaşırtmaca mı bilmiyorum ama bu ezelin soluğu sürekli eyşanın (ki kendisini lost'daki kate karakteriyle acaip benzetiyorum. Ne açından benzettiğim açıktır heralde) kıçının dibinde alması, ona sürekli yavşaması artık can sıkmaya başladı. Bu kadın ömerin hayatını karartmadı mı arkadaş. Ali konusunda da yumruklaştıktan sonra neredeyse halay çekeceklerdi. Gerçi bunlara rağmen cengizle hala görünürde hiçbir bağ (gerçekçi) kurmadı. En bodoslama ona girecek sanırım. Tabi serdarı saymazsak. Ezelin intikam intikam diye 12 yıl geçirip, onların blmemnesini bilmemne edicem deyip deyip, özhan canaydın gibi hiçbir icraat yapmaması da ilginç. Hani bu kadar sünepe bir karakter değil de daha dengesiz daha soğukkanlı ve kendinden emin biri olsa daya iyi olurdu bence. Tabi bize gösterlen ezel hareketleri de bir oyunsa o zaman ohannesburg derim tabi.

Bugünki en vurucu kısımlar olan berber sahnesi, erenin vurulması ve sonraki sahnelerde yine biz ezelseverleri sevindirmiştir. Senaryodaki bazı kötü şeylere rağmen hala en iyi türk dizisidir.
---spoiler---