bugün

Evrim teorisi sadece dinlerle çelişir. tanrı idesiyle çelişmez. hatta panteistler ve pananteistler için ideal bir kuram diyebiliriz. evrimleşe evrimleşe tek hücreden tüm yaşamlar evrimden ortaya çıksın . Şu soru hala varlığını korumaktadır. O evrimi başlatan tek hücre nasıl ortaya çıktı ?.
evrim özünde budur. tanrıyla çelişir mi ha bana göre çelişir ama evrimi kabul edip tanrıya inanan da vardır.

ayrıca evrim bir inanç değildir, kimse newtonun yer çekimi teorisini inanmaz, onu kabul eder. inanç çok farklı bir şeydir. hele hele dinde olan inanç çok daha farklı bir şeydir.
https://www.youtube.com/watch?v=tqSLq2wvYGQ

https://www.youtube.com/watch?v=QjuLqcOEcH8

https://www.youtube.com/watch?v=WB0g5zXLXTU
şimdi sana thomas khun'un paradigmasından bahsedicem ama havada kalmasından korkuyorum. Bilim kendini paradigmanın süresince koruyan birşeydir. Teoride kaldı evrim kanıtlandığı söylenemez bigbang gibi , bilimin suan ki paradigmasıyla birlikte kesin var sayacağı argümanlardan bahsedemeyiz.
faith olan inançtan bahsetmiyorum tabiki de opinion olan inançtan bahsediyorum.
yanılgıdır zira bir çok islam aliminin evrimin olabileceğine dair tezleri vardır ayrıca evrim teorisi tanrı'nın varlığını zedelemez bilimsel bir teoridir.
Sevişmeye inanmakla devrimci olduğunu zannetmek gibidir.
südur'dan mı bahsediyorsun idealist Filozof :? aynı eğitimi aldık bana niye hiç bahsetmediler
Müslümanları oyun dışına itmek için uydurulmuş bir kalıp ver türevleridir. Bilimi parsellemişler, vay arkadaş, babalarının malı çünkü..

Pek çok islam alimi tekamül adı ile evrimden bahsetmiştir daha bizim ergen ateistlerinin yedi sülalesi portakalın vitamini toprakta mineral bile değilken...

Ortak bir geçmiş ortak bir ata tevhide zaten en uygun olanıdır, allah ol der ve oluverir, ama bunu hokus pokus gibi bir yaratma olarak algılayan yine aynı gerizekalılardır.

Turan dursunda tıkladığı iki üç topikte her halde "sünnetullah" nedir diye anlatan kimse görememiştir. Yazık naapsın o da.
(bkz: inanmak)
(bkz: fark etmek)
(bkz: bilmek)
(bkz: evrime inanmak)
Evrime inanılmaz, kabul edilir.
kabul görecek seviyeye gelebilmesi için yasalaştırılması lazım 2 asır geçti neredeyse kendisi hala teoridir. kabul görmez bu nedenle olsa olsa inanılır.
evrimi islam çevresinde yalanlayanlar da var doğrulayanlar da var. bunların ikisi de aynı dine inanıyor, aynı kitabı okuyor birbirini aynı kitap üzerinden yalanlıyor.

bu neyi gösterir?

düşüncelerin tutarsızlığını gösterir, bir takım müslüman evrimi kabul ediyor.
bir takımı hayır yoktur diyor.

bu perhiz bu nasıl bir kavurma.

ayrıca bazı düşüncelere çok pis kinim var.

bi anlayışın bro.
bilader bu kabul ediyor dedilen insanları yeni hatırladım mezun olmadan hemen önce gsterilmişti din felsefesi 2 dersinde . akp'nin ilahiyat bölümlerine devşirdiği bir kaç insan akademisyen (tabi yersen). bu adamların evrimle dini uzlaştırma çabalarını bilemem ama alim olmadıklarının garantisini verir hatta su son dönem içerisinde (bkz: cemil meriç) hariç filozof diyebilceğimiz bir insan çıkmamış ki bu adamların ne dediğine değer verelim.
kabul ediyorlar dediğim basit adamlar değil( bence hepsi basit ama dini çevrede basit değil)

kabul edenler: caner taslaman. ( buna video vermeye gerek yok herhalde)

yalanlayanlar cübbeli: https://www.youtube.com/watch?v=OoyJWoc4Wa4

abdülaziz bayındır: yok diyor,( evrim tartışması proğramı buna örnek)

bide promosyon olsun diye, adnan bey: https://www.youtube.com/watch?v=rnLiXg23H4w

bunlar kendi içinde yani olan durumlar ve etki ettikleri kitleler var.

örnekler aynı kitap üzerinden sorun burada zaten.
kitap 6. yüzyıla ait olduğundan 19 yy. da ortaya atılan bir düşünceye direk cevap vermesi beklenemez. Belirli insanlar belirli ayetleri yorumsayarak karşı yada değil diyebilir. inanıp inanmamak ise size kalmıştır. Cübbeli'nin arkasından yürüyen müslümanlar olması onu alim yapmaz. hasan sabbahın arkasından da bir sürü mürid yürüdü bu ''batını''liği hak mezhep mi yaptı peki. Beynin var kim alim kim değil irdelemek sana kalmış.
bir şey ya vardır ya yoktur.

ne yani beyin var ister anlar ister anlamazsın ne demek?

evrime inananda mı beyin var inanmayan da mı?

yani birini beyinli yapıp bulması yada bulamaması diğerini beyinsiz yapan şey ne?

burası bence saçma.

ayrıca bu kadar önemli bir konuda kesinliğin olmaması da saçma.
6 yy' da yazılmasına rağmen çok fazla konuda netlik var. bunda sıkıntı yok.

ayrıca caner taslamanın peşinden çok kişinin gitmesi de onu bir şey yapmaz.

konu sadece bilim de değildir, bilim ve dindir. dolaysıyla cübbelinin dini ağırlığı vardır. ( cübbelici değilim ama öyle boş adamda değil dini anlamda)
caner taslaman ise daha çok bilim alanında öne çıkıyor.

mesela şahibelerin olması, bu konu önemli bir konu ve kutsal dediğiniz kitabın buna verdiği net bir cevap yok. yada kişileri ikiye bölecek cevaplar var.
bu cevabı irdelemeden önce din felsefesindeki tanrı kanıtlamaları ve çürütmeleri üzerinden ilerleyip sonra buraya gelmek gerekiyor. ayrıca azizim benim demek istediğim beynin ile mevcut kararlarını kendin ver demek. bu hayatta ki güç istenci üzerinden konuşacak olursak hiçbir insanın algıladığı dünyanın birliğinden bahsedemeyiz bana göre olgular arasında ki ayrımları (olgulara yüklenen anlam bakımından en basiti) heidegger ve nicelerinde görebilirsin. senin olgu dünyan senin seçimlerin senin hayatın sen inandığın sey ile benim inandığım seyin farklılığına sonsuz saygım var benim anlatmak istediğim o değil.
konu evrim kanka, bir şeyin dinde olduğunu kişiler öğrenmesi için islam filozofu olması gerekmez. hocaları bile ayırdığına göre demek ki bu konuda netlik yok. başlık evrim üzerine eleştiri de bunun üzerine.

önemli olan tanrısal kanıtlar değil( çünkü teolojik bir şey olsa da din bir gerçeklik yani yazılan var) bu yazılanın netliği önemli.

yoksa doğruya herkes farklı da bakabilir. konu evrimin islamda yeri ve bunu destekleyen ayetler. destekleyende yalanlayanda kurana bakıp bunu diyor.

hocaların peşinden gitmeyin aklınızla bulun demek güzel bir şey aslında ( ama islam dünyasının bir gerçekliği var herkes din bilgini olamaz, bazıları bunları hocalarından öğreniyor)

ee bunların ayrıma düştüğü yerde sıkıntı çıkıyor.

evrim konusu basit bir konu da değil, kuran gibi kutsal kitap buna açıklık getirmiyor demek ki millet ayrıma düşüyor.
20 yy. en önemli kavramlarından birisi bu ''aklını kiraya vermek'' bir nevi kumar oynamak , bunun 2 nedeni var
1- üşüngeçlik modernize edilmiş yaşamın ve kapitalizmin insanlara düşününecek boşluğu bırakmaması
2- popülarite popüler biri bişey söylediğinde duyulan sempatiden dolayı yada çoğunluğa ters düşecek cesarete sahip olunmadığından o popüler görüşü benimsemek bunlar kesinlikle yanlış şeyler.
bunların evrimle ne alakası var onu anlamadım. ama mesele koptu herhalde.

neyse tanım yapayım.

tanım: evrim teorisi dini yalanlar tanrıyı da yalanlar fikirsel olarak. ama dindarlara göre yalanlamayabilir.
evrim teorisi sadece dinlerle çelişir. tanrı idesiyle çelişmez. hatta panteistler ve pananteistler için ideal bir kuram diyebiliriz. evrimleşe evrimleşe tek hücreden tüm yaşamlar evrimden ortaya çıksın . şu soru hala varlığını korumaktadır. o evrimi başlatan tek hücre nasıl ortaya çıktı ?.
islam'la çelişmiyormuş. varsa ayet çıkarın.
evrim teorisi sadece dinlerle çelişir. tanrı idesiyle çelişmez. hatta panteistler ve pananteistler için ideal bir kuram diyebiliriz. evrimleşe evrimleşe tek hücreden tüm yaşamlar evrimden ortaya çıksın . şu soru hala varlığını korumaktadır. o evrimi başlatan tek hücre nasıl ortaya çıktı ?.