bugün

- abi ben artık bira içmekten basur oldum
+ geçmiş olsun, peki bana neden geldin ?
- evimde bir bar kurmak istiyorum, artık sarhoş olmak için değil, keyifle içmek istiyorum
+ başka sebep yok mu ?
- bir de tabi dötümün üstüne oturabilmek istiyorum
+ hmm ..peki al bakalım eline kağıt kalem başlıyoruz listeye
- tamam abi
+ önce hepsi 6 adet olmak üzere, kırmızı şarap kadehi, beyaz şarap kadehi, shot bardağı, 50cl kokteyl bardağı, 30cl kokteyl bardağı, martini bardağı, viski kadehi
- abi içkilere gelsek..
+ olmaz önce bunlar.. bunlar olmadan olmaz, devam ediyorum, tahta havan, bir adet büyük boy, bir adet küçük boy shaker, 6 adet mixer, 2 adet ölçek, shaker'lar için süzgeç ve de blender
- ama şimdi bu çeyiz düzmeye benzedi, içkilere gelsek artık
+ içkiler en son, önce temeli sağlam atalım, şimdi de olması gereken ek yiyecek malzemelerini sayıyorum, iyi not al
- tamam da sormaz olaydım, gelemedik bir içkilere
+ sus .. bunlar içkiden önemli, çilek, muz, portakal, limon, nar, vanilyalı dondurma, kakaolu (dikkat et çikolatalı değil) dondurma, süt, krema, taze nane, kahverengi şeker.
- abi ben bunları alsam zaten, bırakırım alkolü sağlıklı yaşarım
+ sus bölme lafımı, bir de kavun var, dikkat et meyvaların tazeliği önemli
- elma severim abi ben onu saymadık
+ elma sadece sangria yaparken kullanılır, hep bulundurmak zorunda değilsin evde, bir de alkolsüz içecekler var evde bulunması gereken onlarda, soda, süt, kola, sprite, tonik, nar şurubu, portakal şurubu, şeftali şurubu, hindistancevizi suyu, ananas suyu.
- tamam abi sağol, şimdi içkilere geçelim mi?
+ olmaz önce git bunları al gel..

Zorunlu edit: bu entry feci halde eksileniyor, bu çok umurumda değil, ama neden eksilendiğini anlamadım. lüks tüketim ile ilgili diye tahmin ediyorum, fakat bu bir zevk meselesidir, belki bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen birileri vardır, burada yazanlar ona yardımcı olur, kabul et ya da etme bu bir bilgi içerikli entry'dir. ama siz hala bulduğunuz her içkiyi kola ile karıştırıp içmeye, absolut'u en iyi votka sanmaya, barda dünyanın en kötü hazırlanmış kokteyllerine gereksiz miktarda paralar ödemeye razı olabilirsiniz. abi biz sadece bira içeriz, paramız yok diyenlere de, biraya toplamda ne kadar para harcadıklarını hesaplamalarını tavsiye ederim. ayrıca (bkz: viskiden baska icki icmeyen adam/#3192680)
- abi söylediğin şeyleri aldım, şimdi dinliyorum içkileri
+ tamam düzenli gidelim, önce sert içkilerden başlayalım, nedir temel sert içkiler ?
- ne abi ?
+ viski, votka, rom, cin, tekila. hemen hemen bütün kokteyllerde bunlar vardır, bunlardan herhangi biri yoksa barında, o bara bar denmez
- peki hangi markaları almalıyım, marka versek
+ tamam yine düzenli gidelim. viski için başlangıç seviyesinde; bir şişe bourbon bir şişe scotch yeterli, bourbon olarak jack daniels, scotch olarak da, sek içmeyeceğin için jb yeterli, eğer sek içim için viski istersen minimum 12 yıllık olmasını tavsiye ederim.
- alıyorum notumu dikkatlice özenle
+ votka konusu biraz daha karışık, eğer sek içim olacaksa moskovskaya tavsiye ederim, lakin kokteyller için smirnoff ideal, eğer bulamazsan absolut ya da danzka'da içilebilir. kalite sırasına göre saydım, dikkat et alırken bu sıraya. piyasada bir çok aromalı votka'da var, eğer bu işi ciddiye alacaksan, onları kullanmanı tavsiye etmem, ama sen bilirsin.
- abi bunları hep biliyordum zaten, ne zaman şaşırtacaksın beni
+ herşeyin bir sırası var, o da olucak, şimdi romlara geldik, rom olarak bir şişe bacardi, bir şişe havana yeterli, havana'yı yıllanmış almaya çalış. tekila'yı da aradan çıkaralım hemen, bir şişe olmeca, bir şişe de olmeca gold alacaksın, gold olanı shot için, normalini kokteyllerde kullanacaksın. anlaştık mı?
- tamamdır abi. cin kaldı bir tek..
+ cin olarak bombay sapphire tek markadır, onu alacaksın, sakın gordon s alıp gelme.
- peki abi, devam edelim
+ olmaz önce bunları al, gel. sonra devam edeceğiz..
alkolik bir es'e sahip olmamak.
bitmiş viski bardakları ve bayat çay öğrenci evlerindeki barcıkların en ala dekorudur.

(bkz: dünyanın en yüzeysel barmeni)
- aldım abi hepsini, duty free'de tanıdık vardı, oradan çektirdik içkileri yoksa ne yapardım bilmiyorum.
- merak etme, bu aldığın içkiler oldukça uzun süre gidecek, muhtemelen önceki alkol harcamalarınla eşit bir masrafın olacak.
+ anladım, nerede kaldık, şimdi neler var sırada
- artık temelleri oturttuğumuza göre likörlere ve tatlı içkilere geçebiliriz
+ uygundur abi, not alıyorum
- bak bu son sayacaklarım, kokteyllere katıldıkları gibi, yemeğin üstüne de içilebilir, başlıyorum; safari, campari, cointreau, baileys, southern comfort, irish mist, pasoa, limoncello, mirto, grappa.
+ abi bunların çoğunu anlamadım ben, anlatmayacak mısın nedir mirto mesela ?
- uğraştırma şimdi beni o kadar gizli bakınız verdik, oradan okursun sonra
+ nasıl abi ?
- öyle işte, şimdi sen bunları al gel, çok az içki kaldı, onları da aldın mı bu iş bitiyor.
+ hemen gidiyorum abi
- southern comfort bulamazsan irish mist al
+ abi alayım almasına da nedir bunlar, korkuyorum
- oyalanmayalım, hızlı seri adımlar
- abi, bazılarını zor buldum ama hallettim listeyi
+ tamam şimdi pek bir sınıfa sokamadığım için sona bıraktığım bir kaç içki ismi vereceğim, onları da aldın mı güzel bir bar sahibi olacaksın
- pür dikkat dinliyorum
+ yemek öncesinde, aperatiflerin yanında içmek için martini, dry alman tavsiye olunur.
- dinliyorum
+ yazın caipirinha yapmak için cachaca, tavsiye ettiğim marka pitu.
- pitbull beslemek yasaklanmamış mıydı abi ehe ehe
+ espri yapmadan. dinleyelim sadece
- özür dilerim abi
+ özel günler için de absinth, xenta'yı tavsiye ediyorum. böylece listemiz bitmiş oluyor, artık bir de kokteyl kitabı alıp, güzel içkiler hazırlamaya başlarsın. shot bardaklarını her zaman buzlukta tutmayı unutma. iyi bak kendine.
- teşekkürler abi.
- hade
sadece tek bkz vermek istemezdim ama ötesi yalan.

(bkz: para)
- abi kurdum barı, sağol süper oldu
+ önemli değil, neler içiyorsun peki son günlerde
- raki içiyorum abi, efe bir rakı yapmış, 3 kere distile etmiş, pamuk gibi böyle
+ doğru valla, bende hastasıyım onun, şöyle az beyaz peynir, az kavun
- abi patlicanlı mezeleri daha çok seviyorum ben
+ doğru diyorsun, saksuka olsun, kızartma olsun mutlaka olması lazım sofrada
- e abicim neden bar kurduk biz o zaman ?
+ onları rakı'nın değerini anla diye aldırttım sana
- e abi o paraya kaç şişe rakı alırdım ben
+ kızma hemen, gel mangal yapalım akşam balkonda
- uyar abi
anne ve babadan yetki ilk önce gerekendir.
eğer içkiler şişeden içilmeyecekse;
bir adet barmen listenin tepesine yazılmalıdır.
cura zurna, akordeon, davul, 4 kişi.
güven.
özveri.
tecrübe.
(bkz: barda tek başına oturan sarışın bomba)