bugün

30unu geçmiş bekar türk kadınlarının durumunu ifade etmek için kullanılan deyimdir. deyim de olsa yüksek oranda gerçeklik payı içermektedir, zira geneli tutucu olan türk aileleri laf olur söz olur mantığıyla* kızlarını dizlerinin dibinde istemektedirler. bu bağlamda da kadın aile evinde kalmış olur *
evi olmayıp dışarda kalmaktan iyi olan durum
tıp fakültesi 4-5-6. sınıflarındaki kızların yaşadığı sendrom
toplumun belirlediği evlenme yaşında(18-30)evlenmeyen kızlara,toplumun layık gördüğü sıfat.
silik tiplerin kacinilmaz sonu. *
(bkz: evde kalmis kiz psikolojisi)
(bkz: erkeklerin evde kalmasi)
(bkz: evde tek basina kalmak)
koca kahrı çekmemek, hayatını yaşamak, kimseyi iplememek, kimseye hesap vermemek vsvs...
koca bulmak gibi bir derdi olmayan kadına söylendiğinde komik olan laf. zira, benim hayalimdir efendim. evde kalıcam ben. 30 yaşıma geldiğimde beyaz gelinlikler giymek gibi saçma sapan hayalleri olmayan iş güç sahibi koca dırdırı çekmeyen kafası rahat kadın modeli. tamam başarılı ama belki mutsuz. evet evet kesin ben olmalıyım bu..*
hatta bütün kadınlar uzaklaşmalı şu herifi kafeslemeliyim hayalinden..
(bkz: haydi kızlar koca bulmak için yaşamayalım kampanyası)
"aa bu yaşa gelmiş evlenmemiş, üstüme iyilik sağlık" cümlesinin açılımı.
(bkz: sözlükte kalmak) *
(bkz: kime göre neye göre)

o kadar da üzerinde kafa yorulmaması gereken konudur. bırakın hala farkınızı fark etmemişler üzülsün.
(bkz: sözlük bana koca bul)
herkesin biri yok mu sorularını sıklaştırdığında zillerin çalıp o devrenin geldiğinin işaretidir..
erkekler içinde geçerli olan bir laftır. sadece bayanlara mal etmeyelim. *
tipik babaanne kaygısıdır, babaannenin evlendiği yaşta evli olmamakla başlar sınırı..
her kadinda 30 yasindan sonra hala evlenemediyse eger baslayan tramva. ***
kadınlar için uydurulmuş olsa da yanlış uydurulmuş söz öbeğidir. kadınlar kimsenin malı değildir, "evde kaldı anaamm, elimizde patladı kız çocuuumuz" psikolojisiyle zaten bir yere varamayız. kimse evde kalmaz. evlilik, bireyin okul seçimi, iş seçimi gibi kendine özgü seçimler silsilesinin bir parçasıdır. ve insanlar bireylerin yaptıkları tercihlere saygı duymak zorundadırlar.
evlenememiş olmak eylemi. ama yaş sınırı 30 değil 35 falandır.
nedendir bilinmez ülkemde yalnızca kızların başına gelir bu. ya da şöyle diyelim yalnızca kızlar evde kalma kaygısı taşır.
internet sayesinde daha bir yüzünüze vurulandır. yaşça sizden küçük olan insanların nişan, düğün fotoğraflarını gördükçe "lan bunca zaman ben ne yaptım?" diye sorgulatıyor. aslına bakarsan bu durumdan şikayetçi değilim ama işte insan bazen acımasız gerçeklerle de yüz yüze kalabiliyor.*
kötü bir evlilik yapmaktan çok daha iyi olan bir durumdur.
sözlük kızları arasında çok popüler olan eylem.

(bkz: anladın sen onu)
hayalleri evlenmek olan kadınların istila ettiği bir ülkede evlenmeyenlere yakıştırılan hakaretvari kabul edilen ithamdır.
etimolojisine baktığımızda şunu görürüz bu ifadenin. evlenmeyen kadın evde kalır, yani evde oturur, annesinin babasının evinde. oysa türkiye'de çoğu kadın için bugün bile evlenmek de evde kalmaktır. kadın ancak kendi ayakları üzerinde durduğu zaman evde kalmaz. aksi halde toplumsal olarak zaten ona en uygun yer olarak hep ev seçilmektedir. evde eşine yoldaş, çocuklarına ana... işte 21. yüzyılda evde kalmak budur.