bugün

iyi bir kadınla iyi bir erkek birlikte değildir.çünkü kadınlar kötü erkeklere aşık olup iyi erkeklerle dertleşir.
(bkz: victor hugo)
bir yüzün güzelliği tebessümde yatar diye düşünüyorum: eğer gülümseme yüzü daha da çekici kılıyorsa, o güzel bir yüzdür; eğer tebessüme rağmen yüz aynı kalıp değişmiyorsa, sıradan bir yüzdür; eğer tebessüm güzelliği bozuyorsa, o yüz çirkindir.

(bkz: Tolstoy) çocukluğum .
bana insanlardan mı bahsediyorsun? insanlar mazide ve tarihin yaprakları arasında kaldılar. bu gördüklerin birer karikatürden başka bir şey değildir.

(bkz: hüseyin nihal atsız) ruh adam.
güzel kadınların karşısında her erkek biraz çirkindir. egemen olamaz, ne kendine ne kadına. bilemez ne yapacağını, ne söyleyeceğini. parası varsa biraz daha şanslıdır, biraz yakışıklıca bir adamsa yakışabilecekleri ihtimali için rahattır ama en önemlisi biraz anlayabiliyorsa karşısındakinin dilinden, benzer acılar çektilerse, benzer korkular atlattılarsa, dünyaları ilgi çekiciyse, birbirlerini görebilirler yüzlerinde. (bkz: aytuğ akdoğan) ben hep 17 yaşındayım.
"birçok şeylere ihtiyacımızı ancak onları görüp tanıdıktan sonra keşfetmez miyiz?..
ben de, o zamana kadarki hayatımın boşluğunu, gayesizliğini sırf böyle bir insandan mahrum oluşumda bulmaya başlamıştım."

"...herkesten daha çok, daha kuvvetli yaşadığını, bir ana bir ömür kadar çok hayat doldurduğunu bilerek yaşamak... Ve bilhassa bütün bunları anlatacak bir insanın mevcut olduğunu düşünerek, onu bekleyerek yaşamak..."

Sabahattin Ali - Kürk Mantolu Madonna kitabından
acı ve acı çekme, büyük bir zekaya ve duyarlı bir yüreğe sahip kişiler için her zaman kaçınılmazdır.
(bkz: dostoyevski) suç ve ceza .
insan hakettiğini alırmış.
insanlardan insanlar diye bahseden insanlardan oldum olası nefret etmişimdir. (bkz: alper canıgüz)gizli ajans
yalnızlığın bir odada tek başına kalmak olduğunu sanıyordu; oysa yalnızlığın sadece kalabalıkta hissedilebileceğini bilmiyordu. (ölüler senfonisi)
bütün mutlu aileler birbirlerine benzerler. her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır.

(bkz: anna karenina)
Ben en korkaklarından biriydim, diye devam etti, fakat başkalarına cesaret vermek için, kendimi yürekli gibi göstermeye çalışırken, ben de cesur oldum.

(bkz: Genç werther in acıları)
hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum. (bkz: masumiyet müzesi)
Muhtaç olduğun kudret, damarlarındakı asil kanda mevcuttur! (bkz: nutuk)
hiçbir şey hayat kadar şaşırtıcı değildir, kitap hariç. *
--spoiler--
büyük aşklar büyük kavgalarla başlar dediler. kahveden adam toplayıp sevdiğim kızı dövdük.
--spoiler--

geyik mesajlar, cep kitabı.
bir silgi gibi tükendim ben. başkalarının yaptığını silmeye çalıştım: mürekkeple yazmışlar oysa . ben kurşun kalem silgisiydim. azaldığımla kaldım. *
anavarza binekleri , kurda benzer sinekleri , memed sana oğul demem , yıkmayınca konakları. *
bir şey sona ermek için başlamıştır. serüven uzamaya gelmez, ona hayat veren ölümüdür yalnızca. jean-paul sartre-bulantı

kimin nerede oturacağının hiçbir önemi olmadığını, ilk sırada olanın, ender olarak birinci derecede önem taşıdığını anlamıyorlar ki bu ahmaklar! kimi krala, bakanı hükmeder; kimi bakana da müsteşarı! bu durumda birinci derecede önem taşıyan kişi kimdir? bence bu kişi, diğerlerini değerlendirebilen ve onları, kendi tasarılarını gerçekleştirmek için kulanacak kadar kudret ve kurnazlığa sahip olan kişidir. goethe-genç werther'in acıları

perdeyi kaldırıp arkasına adım atmak! işte bu kadar! bu ikircim ve kararsızlık niye? perde arakasının nasıl bir yer olduğu bilinmediği için mi? açık seçik bir bilgimizin olmadığı konulara kargaşayı ve karanlığı atfetmek, tinimizin bir özelliği değil midir? goethe-genç werther'in acıları
kalbindeki sevgi sözcükleri gözlerine sıkışıp kalmış gibi. ben hayatımın tüm vaktini, senin bu bakışına harcadım sevgili!
(bkz: cezmi ersöz) - hayallerini yak evi ısıt.
''arabayla uzaklaşırken arkanızda bıraktığınız insanların düzlükte ufalarak nokta haline gelip kaybolduklarını gördüğünüz anda hissettiğiniz o duygu nedir? fazlasıyla büyük bu dünya, bizi ezip geçiyor duygusudur bu; ve vedadır. ama biz yine de gökyüzünün altında bir sonraki çılgın maceraya doğru koşarız."
"Sen dünyanın en iyi insanı olsan da sonuçta bir hazaralı' sın ."
evlenmek, iki insanı birbirine uydurmak için üst üste koyup ütülemek gibi zorlama bir iş.

(bkz: sadakat) (bkz: inci aral)
"insan öldürmek suçsa, yaratmakta mı suç?" *

(bkz: zihni allak bullak eden 33 felsefi bilmece)
paris te kibar insanlar, varoşlarında mert insanlar yaşar. kırmızı ve siyah
"kimse benimle oynamıyor diye ağlayan çocuk ! sen büyü hele, Bak ne oyunlar oynayacaklar seninle".