kız kardeşin veya kadın akrabalardan birinin kocası.
peytonpeyton' un eşi. sözlüğümüzün fahri yazarı. ankara' lı yazarların pek bi sevdiği bağırlarına bastığı eniştemiz.*
genellikle ailenin dışından olması sebebiyle özgürlüğü temsil eden, düğünlerde masanın altından limonata dolu bardağa likör koyan insan.
genelde matrak kişilerdir bu abilerimiz. kız kardeşin yada ablalarımızın sevgilisi-kocasıdır.

bu insanlar tecrübe ve yaş farkıyla çok şey kazandırır insana.
gelinin kardeşleri için darphane gibi görünen ve ne kadar para koparırsam kardır düsüncesine maruz kalan insandır.
bayram ve seyran günleri haricinde ummadığınız anda yanağınıza sıcacık ve içten bir öpücük konduran * sizden olmayan, uzak ama yakın olan bu yüzden attığı öpücükler kafada soru işaretleri bırakan akraba birimi.

enişte gel g.tümü dişle gibi tekerlemeside mevcuttur. dişlemekle kalmayabilir.
trakya bölgesinde genç erkek nüfusun aralarında birbirine kardeş, birader yerine kullandıkları kelime.
ablanin esidir.
aradiginiz da telefonu acip "ama evden arama demistim ben sana" diye konusup ablayi meraklara salan, sonra da "bak saka yaptik, ne sinir yaptin?" diye ablayla dalga gecendir.
en olmadik zamanda birden "bak kizim ne yaparsan yap ama mutlaka prezervatif kullan" diye sakayla karisik ogut verendir.
ailenize anlatamadiginiz dertlerinizi dinleyendir.
paraya slklstlglnizda elini ilk cebine atandir.
en kotu aninizda, dibe vurdugunuzda, aglama krizleri gecirip intihari bile dusundugunuzde yardim eli uzatip sizi o bataktan, o dertten kurtarandir.
"ne haldesin?, aglama kizim bu da gecer" diye telefonlar acip yalnizliginizi gidermeye calisandir.
allah'a yasamasi icin dua ettiginizdir.
babadir.
candir.

yalvaririm dayan, n'olur dayan.
melekler gibi öldü.
melekler ölür mü hiç?
ama ölürse mutlaka böyle ölür...
(bkz: güne ölüm haberiyle başlamak)
enişte baldan tatlıdır atasözünün baş kahramanıdır.
"enişte, koyayım dönüşte" şakasına maruz kalan kişidir.
genelde dünyanın en kaypak insanlarıdır.
baldız baldan tatlıysa, enişte de erişteden tuzludur.
* * *
(bkz: enişteye teninin kokusunu özledim diye mesaj atmak)
ailenin kabullediği yasal tokmakçı.
türkçe deki en iğrenç kelimelerden bir başkası.
Garip bir kelime. "El işte" dermiş gibi.
candır.
şerefsizin tekidir. şimdi gidiyorum evden kovduğu arkadaşımı almaya... gecenin bir vakti. tebrikler be adam.
(bkz: çekirdeksiz karpuz projesi)
gel beni dişle gibi sapıkça şeylere maruz kalır.
kullanmaktan dikkatle kaçındığım 3 sesli 3 sessiz harften oluşan harf topluluğu.
garip birisi lan. böyle oturuyor benim gibi. konu açıyorum gülüyor ama ciddi daha. evli barklı adamım ülen ben tavrıları da var. benim dünya umrumda değil mesela onun gibi. kral eleman yalnız severim. şimdi enişte değil de eniştem gibi bir açıklama oldu ama sen yine de kabul et.
tez boğula!!
ablanın kocasıdır benim bildiğim. eğer onlarla birlikte onların evinde kalmaya başlarsan sıkıntı yaratan insandır. çok yakın bi arkadaşım bu durumda. bildiğin aile içi şiddetin dibine vuruyolar. ayrıntılarına girmeyeceğim ama eniştesinden az dayak yemiyor garibim. ev eniştenin, para eniştenin...