bugün

bir çok spor dalını sanal ortama uyarlamış yazılım şirketi.
dünyada en cok kitle bulmus oyunların patent sahibi ve olusumcusudur,türkçe meali elektornik sanatlardır.
(bkz: fifa)
(bkz: nba)
(bkz: nhl)
(bkz: need for speed)
(bkz: fifa da ne)

(bkz: pes)
sadece spor dalında deil diğer bir cok dalda da etkili oyunlar yapmıstır. (bkz: lands of lore)ayrıca spor dalında bircok lisansıda elinde bulundurdugu için diğer firmalar oyuncu,klup isimlerini kıçlarından sallarlar. (bkz: kaynagımı gösteririm ama tutup yanaklarından ayırmam)
bilgisayar oyunlarında olduğu gibi atari oyun pazarından da iyi para götüren gemisi batmaz şirket.
son zamanlarda need for speed dışında adam akıllı bir oyun çıkaramamılş olan yazılım şirketi.
godfather adlı oyunun çıkış tarihini sürekli başka bir tarihe alarak, bekleyenlerini uyuz eden şirket.
Dünyanın belkide en zengin oyun şirketi. Onları Ubisoft ve Konami takip ediyor.
(bkz: challenge everything)
fifa bilmem kaç yılından baslayıp günümüze kadar her yıl bize futbolu sevdiren oyun firması..Fenerbahçe'nin taraftarına 100.yıl hediyesi olarak sunacağı söylenen futbol oyununun yapımcı firması aynı zamanda.(böyle bir söylenti var sadece)
(bkz: ea games)
medal of honor
battle field

bu oyunun serilerini üretmiş olan oyun firması.
amiga 500 yıllarında tek disketlik driver oyunu ile kendini tanıtan oyundur. kalbimizdeki yeri ayrıdır...
Tabiri caizse, tüm oyun firmalarını, şapur şupur yutan, bilgisayar sektöründe "Oyun tekeli" olma yolunda koşar adımlar atan Kanada asıllı firma.. EA'i ilk kuran şahıs (ismini hatırlamamaktayım), "şimdi bunu yaptıysam, daha iyisini de yaparım" diyerek firmadan ayrılmıştı. Şu an kendisi cep telefonlarına kendi çapında oyunlar yapmakla meşgul *

EA, kendi grafik motorunu geliştirdiği tek oyun serisi olan FIFA ve türevleri (NHL, NBA vs) hariç, hiçbir oyun için motor yazmamış; yazan firmaları satın alarak (bünyesine katarak) oyun geliştir(t)miştir.

Maxis'i satın alarak Simulasyon oyunlarında isim yapmış, ismini FIFA'dan sonra The Sims ve SimCity oyunlarıyla duyurmuş; Birkaç tane "inci"si hariç, genelde başarılı oyunlardan ziyade "başarılı ticari atılımlar" ile ayakta kalmış bir firmadır.

Kendisini sevmem, çünkü iyi olan şeylere el atıp, sonra "bundan nasıl para basarız" diyerekten oyunların cılklarını çıkarmak gibi bir huyları var malesef... Sonu gelmez devam oyunlarını yapan firmalardandır yani...

Kısaca : M$ işletim sistemi pazarında ne ise, EA de oyun pazarında odur.

(bkz: microsoft) (bkz: tekel) (bkz: monopoly)
sloganları:
"We see farther."
"EA Sports, to the game!"
"EA Sports, it's in the game."
"If it's in the game, it's in the game."
"EA Games, challenge everything."
"EA Sports, BIG"
1982 yılında Trip Hawkins tarafından kurulmuş, merkezi kaliforniya'da olan şirkettir.
the spore daki drm * koruması işe yaramayınca serial+disk koruma yoluna geri dönmüş firma.
merkezi kanada, Vancouver 'dadır.British Columbia eyaletinde bulunur.Medya,3d-animasyon uzmanlarının buluştuğu donanımlı oyun yazılımcılarının rahatlıkla işe alındığı dünya devi oyun üreticisi bir firmadır.
artık çoğu oyununu internetten belli bir ücret karşılığından indirmemizi sağlayan firma. devdir.
Origin'i bünyesine kattıktan kısa bir süre sonra origin stüdyolarını kapatan ve bunun içinde tarih tarafından asla affedilmeyecek olan firmadır. Geçtiğimiz yıllarda CEO'su yaptığı açıklamada Origin'in başına gelenler için özür dahi dilemiştir. Fakat bir daha ultima, wing commander tarzı oyunlar oynayamayacağımız gerçeğini asla değiştirmemektedir.
ceo'su peter moore fifa 12'nin bir ay içerisinde 5 milyon satmayı başardığını söylemiştir.
genelde spor oyunları yapan bilişim firmasıdır. başarılıdır.
süper saçma bir "server bakım" politikası izleyen şirketmiş bugün bunu öğrendim. battlefield 3 ve swtor 'a sahip biri olarak sabah açtım bilgisayarımı yeni başladığım jedi sage ile iki görev yapayım dedim kahvaltı öncesi ama o da ne? serverlar kapalı. neyse mmo'dur haftalık bakımı olur bu sırada gidip helikopter avlayalım dedim ve battlefield'a geçtim. firestorm 900 ticketlı serverda 150 ticket civarı "çat" oyun kapandı. "noluyoruz" derken battlelogda gördüğümüz kadarıyla o da "update in progress" şeklinde uyarı veriyor. "hay ben sizin ayarınıza " diyemeden geçemiyorum. bari swtor forumları açık kalsaydı lan! neyse kahvaltı en iyisi gibi sanki...
amerika'da tüketicilerin oylarıyla belirlenen "yılın en kötü şirketi firması" ödülünü 2012'de kazanmış şirket.

http://consumerist.com/20...-in-america-for-2012.html

ahahaha, ne güldüm la habere.