bugün

çoğunlukla liseye gelinene dek farkında olunamayan durum. misal, "ya krallar filozof ya da filozoflar kral olacaktır!" sözünü yıllarca başka başka yerlerde okuyup, kendi kendinize kızarak, "bunlar resmen hırsızmış, birbirlerinden çalmışlar!" dersiniz. fakat gün gelir, acı bir şekilde ikisinin de aynı kişi olduğunu öğrenirsiniz.

dünyanız başınıza yıkılır. * * *
eflatun un renk platon un gezegen olduğunu düşünmek gibi bir şey olsa gerek.
felsefenin ne olduğunu, neye yaradığını, amaç ve yönteminin ne olduğunu bilemeyenlerin yanılgısı. çünkü bu kimseler için felsefe sadece ortamda atıp tutmak, ukalalık yapmak, öğrenilen yarım yamalak filozoflar ve felsefeleriyle çakma entellik yapmaktır. kendilerini her tartışmanın ortasına atmakla yetinmeyip, bilmediklerini ısrarda üstlerine yoktur. felsefenin tanınmasının kaynağı olarak sokrates'i gösterirler ama onun '' bilmiyorum diyebilmek en büyük erdemdir! '' sözünden bihaberdirler. yazıktır.

bu kimseler çocukların komik ve saf inançlarından bile daha ezik durumdadırlar.
- çocukken atatürk'ü allah zannetmek
- çocukken ferdi tayfurla orhan gencebayı aynı kişi zannetmek

( bilmeyenlere sözümüz çok dokunmasın, zamanla öğrenmeyenlere ve cahilliklerini ukalalık edip yanlış bildiğini kabul etmeyip kelçeleşenlere sözümüz! )
-inanmıyrooom aynı mı onnaar
- ya taam aynılar da kim ki bunnaar
(bkz: allah seni napsın emi)
(bkz: bu da bilinmez mi),
(bkz: ben biliyorum canım sizi denedim)
bir sayısal bölüm öğrencisinin rahatlıkla düşebileceği yanılgıdır.*. bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır.
bilmemek degilde yeni ogrenmek desek.* *
var öyle salaklar. şimdi bunlar platonun 98 yılında barcelonaya attığı gölü de bilmezler.
ayıp olmayan şeydir. önemli olan bu yanılgıdan olabildiğince erken kurtulmaktır. sonra da bu kişilerle dost olup bir koluna birini diğer koluna birini takarak gezip hava atmaktır.dur yahu gene iki kişi oldu bunlar.*
-doğu dünyasının yetiştirdiği en büyük filozof Eflatun, bunları binlerce yıl önce söylüyordu.
+yanlışın var, onları söyleyen platoydu.
-hocam plato, eflatun'un düşüncelerinden etkilenerek yazmıştı devlet kitabını, ne diyorsun sen?
+amma attın be kardeşim!
-valla bak. efes'te son bulunan kalıntılara göre ölmeden önce plato, öğrencisi aristo'ya dikte ettirmiş bunları, kabul etmiş eflatun'dan çaldım diye.
+ya o değil de, ne olacak bu fener'in hâli...

(bkz: kahve köşelerinde felsefe tartışmak)
olabilir çok doğal denilebilecek bir durumdur sorun ondan sonra başlar öğrenmek gerekir.
arapça'da "p" harfi olmadığından arapların platon'a "eflatun" demeleriyle ortaya çıkmış sorunsal.
(bkz: sakız - ciklet)
(bkz: iskemle - sandalye)
(bkz: azot - nitrojen)
- bak platon. senin adın platon, benim adım platon. bundan böyle senin adın "eflatun platon" olsun.
- naber abi?
+ keyfim yok be eflatun, götoşun biri benim kıza yazılıyomuş.
- hadi be! kristina'ya mı? ismini de söylediler mi götoşun?
+ platon diye biriymiş. tanımıyorum ama, bulacam er geç...
sosyoloji bölümü üçüncü sınıf öğrencileri arasında geçen bir dialog;

- ya duydunuz mu platonla eflatun aynı kişiymiş, rezilliğe bak yeni öğrendim.

- yuh artık sen ne zannediyordun ?

- ne ! Aynı kişiler miymiş onlar ?

- den den den den
gerizekalı mod on
eflatun renk değil miydi yauu.
gerizekalı mod off
kim kimdir ansiklopedisin de eflatun için bkz. platon ve platon için de bkz. eflatun verilmesi ve ansiklopedinin bunu atlayarak eflatun ile ilgili hiçbir bilgi barındırmaması. *
bizde biliyoruz heralde şeklinde atlanacak konudur.
(bkz: bi kere o el bi inicek)
- eflatun'la platon aynı kişi lan biliyon mu?
+ ...
- ben zaten biliyordum da sen biliyon mu diye şey ettim. hehe...*
platon batı camiasında eflatun doğu camiasında kullanılır türkiye'de batı ile doğu arasında bir köprü olduğu için ikisini de kullanır.*