bugün

herhangi bir eczacılık bölümü bulunan üniversitede bulunabilecek fakülte.
anadolu universitesi eczacilik fakultesi
istanbul universitesi eczacilik fakultesi
selcuk üniversitesi nde olmayan fakülte.hayret hemen hemen her fakülte var burda bir bu fakülte yok.
eczane açarak ilaç satmak ve iğne yapmaktan başka faidelerini görmediğim öğrenci kitlesini yetiştiren fakülte.*
Hadi şu dersleri bitirin de çıkıp ayda milyar milyar para kazanın mesajı veren fakültelerdir. Yapılan işin alınan eğitimle alakası olmadığı gibi, yüksek lisans ve doktora'ya devam edenlerin sayısı da pek azdır. Kendine hastane yakınlarında bir mekan bulan mezunlar modern bakkallık formatında, katma değer üretmeden para kazanırlar. Bu arz ve talep dengesinin bir yerlerde dengeyi bulması lazım çünkü her mezun olan eczane açıyor. Uzun vadede ne kadar kazançlı bir meslek olur bilemiyorum.
5 sene okuyup voleyi vururum düşüncesinin hakim olduğu insanların olduğu fakülte.
yıllardır biteviye okumaya çalıştığım fakültenin adı.

dersleri bayağı zorluyor insanları. neyse ki çok zeki bir insanım ki beni zorlayamıyor. zorlatmam kendimi murokoiyim!

eczacılığın temeli farmasötiktir. farmasötik kimya, farmasötik biyoloji, farmasötik botanik, farmasötik türkçe, farmasötik atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi... falan diye devam eder dersler.

bi de, bi de hemen hemen her dersin laboratuvarı vardır. ambele olursunuz. türkçe lab-2 diye ders vardı düşünebiliyor musunuz? o derece abartmışlar yani? okulu bitirebilirseniz ne ala! temiz parası vardır. yeter ki hastaları müşteri gibi görün. yeter ki sağlık hizmeti vermek için değil salt para kazanma amaçlı bakın bu mesleğe. klinik eczacılığa falan hiç kafa yormayın, geliri az...
5. senesinde eczane eczaciligi , hastane eczaciligi ve endustri eczaciligi seçeneklerinden birine yönelmesi gereken öğrencileri içinde barındıran fakülte.
son iki yılıında farmakoloji, farmasotik teknoloji, farmakognozi, farmasotik kimya gibi temel derslere sahip fakülte. kimyayla işim olmaz diyenlerin tercih etmeden önce oturup etraflıca düşünmeleri gerekmektedir. zira sırayla verilmesi gereken dersler şöyledir:

genel kimya
analitik kimya1
analitik kimya2
biokimya
organik kimya
farmasotik kimya1
farmasotik kimya2
farmasotik kimya3
farmasotik kimya4
medicinal kimya

isimleri aynı olanlara aldanmayın. birbirinden bagmısız dönemlerde alınan bagımsız derslerdir. ayrıca bunların labaratuvarları vardır. sınavları ayrıdır. büretle yapışık gezersiniz lab zamanları. karbonun 4 bağ yapmasına söversiniz. aman dikkat!
çıkışı girişinden daha kolay fakültedir. hiç bir derse devam etmeden okulu bitireceğin gibi, hiç bir dersi sana meslek hayatında bir ayrıcalık kazandırmayacak derslerle dolu fakültedir. ben nereme sokayım aspirin yaparken kullanılacak lubrikantın oranını ezbere lan hödük! elbet böyle bir işe girersek bir yerde yazıyordur zaten. hele bir de 4 sene hiç görmeyeceğin hplc cihazı ile geçiyor, ezbere tak çıkar yaparım o makineyi ama hiç görmedim o ayrı.

edit:5 sene olmuş lan! tam komedi.
hangi bölümü istiyorsun sorusuna ilk aklıma gelen oldugu için söylediğim ve bir an gururlandıran fakülte...
büyük olasılıkla gidemiycem gidersemde büyük olasılıkla bitiremiyeegim bitirsemde büyük olasılıkla mekanını açamayacagım açsamda büyük olasılıkla sağlıklı insanların bol hastanelerin orda çoook çok uzaktağın olaçağı ve büyük olasılıkla batıp batıracagım iğneleri teyzelere ve ardından büyük olasılıkla diplomayı Q7 si olan bir ilkokul mezununa verecegim büyük olasılıkla onunda parayı kıracagı kırsın bea ne olcak kine adam ilk okulu bitirmek için ne zorluklar çekmiş ne badireler atlatmıştır dimi ama büyük olasılıkla bilemessinki dedirten durum.Anlatım bozuklugu oluyor hem hepsini bilemen büyük olasılıkla hemde Q7 li belki güle oynaya bitirmiştir ilkokul belkide orta okulada gitmiştir belkide terkdir belki orta okuldan hiç bilemessin...
doktorun yazısını okumayı öğretir.
ilk derslerinin "reçete nasıl okunur - 101" olduğu rivayet edilen fakülte.
mezunları genelde diplomalı esnaf olur
ösym sonuçlarında bugün bana gülümseyen ve en önemlisi beni de gülümseten fakülte.
her yıl popularitesi düşen bölüm. bu yıl itibari ile fizik tedavi ve rehabilitasyon puan olarak geçmiştir.
bu yıl kazandığım fakülte, götten kan alıyorlarmış.
Ankara siyasal ile marmara eczacılık arasından kalarak 10 yıl önce siyasala tercih etmedigim bölüm.
altı üstü bir reçete okumak için anlamsız geçen 4 yıldır. 1 sene nelerine yetmiyorsa.
al-vercileri yetiştiren fakültedir.

-bir kutu majezik alabilir miyim?
+bilmem alabilir misin?! dur lan o başka filmdi. Neyse, hemen veriyorum.
-vallahi bravo, çok güzel verdiniz. okuduğunuz yılların karşılığını veriyorsunuz.

(bkz: bakkallık)
Kötü doktor yazılarını dört sene okuyup eczacıların da anlayamayabildiğini yanlış ilaç yazıp insan öldürdükleri öğrendim. Bir de şöyle hurafe var eczacılık adına duyduğum, kötü doktor yazılarını okumak için ders alıyorlarmış.
üçüncü üniversite olarak okumayi düşündüğüm fakultedir.
Kimine göre bakkal olmakla eşdeğer tutulan mesleğin okulu. Zamanında çok istediğim ama bi vesileyle nasip olmayan fakülte.
Ankara Üniversitesi'ne ait olanın yeri çok güzeldir.
yeni gireceklerin amacı para değilse girebilir yok ben paraya para demicem eczanede para basıcam diyosan (bkz: yeni eczacılık yasası).
ilaç bakkalı olmak için beş yıl okula mi gidiliyormus oo çok kötü.