bugün

askerliğimin 15 gününü geçirmeme rağmen bu sürenin bana 1 yıl kadar geldiği, tuzla piyade okuluna transferimizi teskere almışçasına kutladığımız, askerliğin en zor olduğu yer. öyle bir yere kurulmuştur ki sivri tepeyi görmekten içiniz burulduğunda eğirdir gölüne başınızı çevirmeniz herşeye değmektedir.
verilen eğitim için yurt dışından gelip tonlarca para verenler olduğu rivayet olunur.
buradan refüze olup tuzla piyade okuluna gönderilecek asteğmen adaylarının yılın kar yağan günlerinde kışlık kamuflajları geri alınıp onlara yazlık tiril tiril kamuflajlar verilir ve dış avluda 2 gün boyunca bekletilir ki kalanlara moral olsun.
acemi birliğidir. asteğmen ve asker eğitimi veren iki bölümü vardır. dağıtımı yapılan askerilerin adresi %90 doğuanadolu bölgesidir. doğuanadolu bölgesi'nde de %70 hakkari dağ ve komando tugayı'dır. türkiye'de askerdeki yemekler çok güzeldir ancak, türkiye'nin en iyi yemekleri bu tugayda çıkar. dayımın tabiri ile * * "eee vatana kurban yetiştiriyorlar, yemekleri güzel olacak tabi..." şeklinde ifade edilebilir. uluslararası anlaşmalar çerçevesinde birçok değişim programıyla yabancı askerelere de eğitim verilen bir okuldur. dünyanın en iyi komando okullarından biri olarak da gösterilebilir.
gelen 900 kişiden 450 si çürük namına tuzlaya geri gönderilince tabur komutanı ki ismi ali kemal diker idi galiba aynen şu sözleri alaycı bir biçimde söyledi:

-oğlum komando neye derler bilir misiniz...piyadenin gaza gelmiş haline!

evet tuzlaya refuse diye gidenlerden tek farkımız buymuş!
aslan yetiştiren peygamber ocağı.
gurur kaynağı.
askerliği buraya çıkıp da tuzla ya refüze olmak isteyenlerin pm yollaması menfaatleri icabına olan askerlik mekanıdır.*gerçi değişen bişey yoktur. türk bayrağının dalgalandığı her yer vatani görev için son derece kutsal yerlerdir.
bu akşam bütün haber bültenlerinde de gösterildiği gibi buradaki askerler kameraların kayıt yaptığı anda takbikat yapmıştır. her askere farklı görevler verilip onların yapılması istenmiştir.

kimi çatışma da düşmanla çatışmıştır. kimisi mayınları bulmakla sorumlu olmuştur. *

bir kez daha anlaşılmıştır ki komandolar güçlüdür,cesurdur,hazırdır.* buradaki uzun ve ağır eğitim sayesinde komando ölmeyecek vatan bölünmeyecektir.
1926 yılında Isparta'da "Dağ Talimgâhı" adıyla kurulmuştur.
2.özel kor. tab. kmt. tarafından 12 günlük eğitim için gönderildiğim ve eğitildiğim * * * askeri birlik.
sporu işkence metodu olarak gören, psikopat ruhlu kadrolara sahip mekan. eğitim süresinin bir parçası olarak bulunduğum 12 günlük süre içerisinde ağzımdan düşmeyen tek cümle ..mına koyim olmuştur. askerliği orda yapacak olanlara tavsiyem; oturup hüngür hüngür ağlamaları, ve derin derin uyumalarıdır.
televizyonda izlerken karmakarışık duygular yaşamama sebep olan yer.hem gurur duydum hem üzüldüm hem şehit olan bir sevdiğimin eğitim aldığı yer olması nedeniyle burukluk yaşadım.gurur kaynağımız bu insanlar her zaman!
sırtta 35 kg teçhîzatla 14 km yol yürüyerek keşif çalışmaları yapan her birinin aldığı eğitimin 3000 dolara mÂl olduğu komandolar yetiştiren düny çapında başarısı olan okul.

son günlerde artan "acemiler mi çatışmalara gönderiliyor?" tarzı geyikler nedeniyle basının görüntü almasına izin verilen okul, tsk'nın gücünü bir kez daha görmemize neden olan okul.
AZ ÖNCE GÖRÜNtülerini tv den izlememle gözlerimin dolmasına neden olan askerliğimin kısa bir süresini belki de en unutulmaz, en zevkli günlerini geçirdiğim komando okulu. * *
herhalde turkiye antalya dan * kusatilsa, dusmesi en zor birliktir. nasil bir yer nasil bir konumsa. guneydoguyu aratmamaktadir. *
bir o sarp ve dolambaçlı eğirdir yolundan günün birinde bir otobüs üzerine yuvarlanabilir diye korkulan komanda okuludur aynı zamanda.
(bkz: olur mu olur)
komutanların, ''insan sevdiğini s.kermiş biz de sizleri çok seviyoruz'' diyerek asteğmen adaylarını karşıladığı, şu anda içinde bulunduğum eşsiz komando okulu, varsın s.ksinleri, her asker komando olamaz!
(bkz: sivri) her anlamda.
eğitim adı altında size yapılmadık eziyet kalmaz. güneşin en dik olduğu anda eğitim yaparsınız sonra bir mola verilir ve herkes eğitim alanında bulunan tek çeşmeye sürü halinde koşar tabii herkes su içemez. çeşmede 20cm falan yüksektir yerden. etrafında diğer askeri birlikler gibi fazla çit yoktur çünkü uyunmaz gece gündüz eğitim yapılır içeri girende zaten enayidir. çay içemezsiniz çünkü sizin mola anınızda kantin kapanır. akşam yemeğinden sonra dinlenemezsiniz çünkü ertesi günün hazırlığı yapılcaktır gece 12e dek yemekhanenin önünde bazen ayakta bazen oturarak konuşan zatı dinlersiniz. karanlıkta ay ışığı ve yıldızların altında devamlı sol göğüs cebinde taşıdığın notdefterine not alırsın. sonra uyumak için çıkarsın yatağına yatarsın birde bakarsın ki sabah 5te borular ötüyor kalk tıraş ol giyin yatağını topla ve içtimaya koş. kahvaltıyı yersin sonrada yiyeceklerini düşünürsün moralin bozulur ağlamak istersin ama ağlayamazsın. tüfeğini alırsın eline, çantanı sırtlanırsın ağır olsun diye içi kum çuvalı doludur, matarana su koyarsın ama deliktir sen gidene dek boşalır zaten kalsada kaynak su içersin. rampayı çıkarken uygun adımda marş haykırırsın beğenilmez ise iner çıkarsın defalarca. hergün sivri tepeye bakarsın ve gün gelir orayada çıkarsın kaçarın yoktur. artık yürümek senin için herşey olmuştur yürümenin haddi hesabı yoktur yürü yürü yürü.... sonra mezun olursun kurayı çekersin ve gidersin mavi berenle bir köşeye. 9 ay sonra da dersin ki terhis olunca herşey bu kadar kısa sürecekse neden bu eziyeti çektim neden? eğirdir gölü manzaralı asker ocağı esas çilenin ne olduğunu ancak burada anlar insan.
kurtulmanın tek yolu ilk 3 gün içinde yapılan sağlık kontrolüdür. gelenlerin yüzde 50 sini tuzla ya piyade olarak yollarlar. eğer bi hastalığınız yoksa refüze olamassınız. ama tansiyon ölçülmeden önce bir kaç dakika nefesinizi tutun. bu tansiyonunuzu 16 ya kadar çıkarır. işte artık tuzla dasınız.
Benim de bir dönem ziyaret edip, havasını soluduğum aslan yatağı okul.

Efendim burada size "savaş sanatı"nın inceliklerini öğretirler. Disiplin şiarlarıdır buradakilerin. ömrü hayatınızda yürümediğiniz kadar yürürsünüz burada. Burda taşıdığınız yükü sivilde taşısanız "hamallıktan milyonerliğe giden yol" kitabının yazarı olursunuz. Savaş makinesi olup çıkarsınız sonunda. En son kura çekilir eğer dereceye girmediyseniz.(dereceye girenler kura çekmez kendi seçer görev yerini) Kuralar doğu ve güneydoğudaki komando birlikleridir. Kura anı, ranzalarda, helalarda yazan veciz söz gelir aklınıza: "şimdiye kadar siz elinizi s.ktiniz şimdi eliniz sizi s.kecek". Terhis olunca ortamlarda askerlik muhabbeti açılınca ağır abi muamelesi görürsünüz. Ama size kattıklarını hayat boyu yad edersiniz, özlersiniz.
329. dönem olarak ziyarete gideceğim yer...
yedek subaylık için gidenlerden eğitim için yeterli görülmeyenlerinin tuzla piyade okulu'na postalandığı okul.
cehenneme ön hazırlık.
1 aydır eğitim almakta olduğum okul. kimseyi bilmem. zormuş, eziyetmiş, işkenceymiş. ben gönüllü kaldım. gözlüğümü katladım. cebime koydum. sağlık muayenesine girdim. komando olur diye mühür vurdular kağıdıma. o yazıyı gördüğümde dedim ki içimden allahım benim yüzümü kara çıkarma.

şimdi biliyorum ki dereceye giremem. hergün yaptığımız taşlık yolda 3000 metre koşuda düşünüyorum hep. hiç pişman olmadım. hiç olmayacağım. gazinoya girdiğinde komando olmak onurumuzdur yazısını okuyunca da başım dikleşiyor. ben koyu milliyetçi olmayı serserilik bilirdim hep. hala kör milliyetçi değilim ama bundan sonra biri bana "ulan sen vatanın için ne yaptın" derse cebimde kırılan gözlüklerimin camlarını atacağım önüne. ben askerliğimi kantinci olarak yapmadım, komando asteğmen olarak yaptım diyeceğim. bayrağa bakınca başım dikleşecek.

değmez mi? değer aslan parçası değer. 35 kiloya da değer camili yaylaya da.