bugün

1926'da tabur büyüklüğünde kurulup, bu gün tümen olan okul. batı sınırları barla'ya kadar eğirdir gölünü kapsarsa da, askerlerin eğitim alanı doğu da yenişarbademli, aksu yaylalarına kadar uzanır. asteğmen ve çavuş talimgahı, okulun küçük bir bölümüdür. subay, astsubay ve uzman çavuş yetiştirme ile beraber bile toplan asker sayısını bilemezsiniz. savaş pilotlarına kaçma-kurtulma eğitimleri bile burada verilir.
ne burada, ne de ekşide subay-astsubay-uzman entarisine rastlamamış olmamın nedeni muhtemelen
muvazzaf (google baktım, böyle yazılıyor ve söyleniyormuş) askerlerin burayı anlatmasının yasak olmasıdır.
Refüze ol kurtul başka bişey demem sana.biz kurtulamadık sizler kurtulun.
Merak ettiğim yerlerden biri benzerini belki de daha şiddetlisini gördüm ama sadece merak.
Abartılan yer. Yok yılan yiyorlarmış yok bilmem ne sene olmuş 2018 geçin bunları. Evet.
Babamın yazıcı olarak askerlik yaptığı yerdir.
Yiğidin harman olduğu yer.
369 kdy olarak bünyesinde olduğum okul. 370'lere bir açıklama olsun. Korkmayın boş işler yapacaksınız. Burada elden geçirilenler asteğmen adayları, uzmanlar vs.. Kısa veya uzun dönem askerlik yapacak arkadaşlar için gayet normal bir yerdir. Askerliğimin bitmesine 43 gün var dah on metre koşmuşluğum yok. Ha sorsanız komandoyum. Hesap edin oradan işte..
Eğirdir'i görmüş birisi olarak tepeden manzaranın güzelliğini tahmin edebiliyorum.

Keşke o okulu çıkıp görmek de nasip olsaydı.

Eğitim alanlar için gurur verici olmalı.
-327 . dönemden -

Girdim Sınava geldim buraya
Duydum ki eğitimi sıkı baya
Gönül ister gitmek Tuzla'ya
Ama kaldım burda ağlaya ağlaya

Çıktım koğuşa yattım yatağa
Baktım ranzadaki siyah yazıya
Daldım sonra derin bir uykuya
Gördüm mokokolu bir rüya

Duydum bir ses 7'de içtima
Sakal traşını sakın unutma
Varsa dünden traş olan dana
Haftasonu döner durur yana yana

Vurdum kendimi Camili yoluna
Allahım bu nasıl bir ceza
Baktım yola göründü bir araba
Geliyor komutan ya Mercedes ya Man'la

Komutanım gelir tekmil alır
Bizim nöbetçi hep geç kalır
Ders biter yine tekmil alır
Bizim nöbetçi yine geç kalır

Ders bitişi gözler kamyon arar
Gelen kamyonu kendi için sanar
Kamyon yanından geçince anlar
Y..rağı yedi yine bizim ayaklar

Hepimizin var bir umudu
Akşam ki derste var bir sunu
Anlamazsan onu çakarsa durumu
Bunlar nasıl üniversite mezunu

Traverse gideriz ararız nokta
Hedef kıtasını gören şokta
Domuz görürsen sakın korkma
Dolu şarjörün var stokta

Bir sanattır MG3'ü taşımak
Öyle kolaydır uzaktan atıp tutmak
Eline alıpta tart bir bak
Eda'dan sonra nasıl giriyor y..rak

3 ay geçti alıştık biz
intikalde arkadan bırakmayız iz
Komutanım rahat olun kasmayın siz
GÜÇLÜYÜZ CESURUZ HAZIRIZ BiZ

Artık alıştık ya g.tümüz kalktı
Camili vız gelir diyenler arttı
Ekrem Teğmen programı astı
Yarınki revirciler yine arttı

Bizim revir üst düzey hastane
Komutanımız sormaz bile derdin ne
Komutanım halsizim çok yorgunum de
Tamam yavrum çık dışarda bekle

Ekrem Teğmen yayınlar bildirge
Anlamadım tebliğ ne tebellüğ ne
Eğer aradan çıkarsa bir ibne
Anlatır teğmenim ona derince

Süleyman Üsteğmen'e gelince
Sokar lafları ince ince
Birde atışın varsa gece
Sıçtın evladım onu görünce

Nişan vaziyeti alır yere yatarım
Arpacığı net hedefi flu yaparım
Kurma kolu çekmeden tetik basarım
Süleyman Üsteğmen görürse başı tutarım

ARTIK SiVRi TEPE ÇOK KISA
TEPE DEĞiL SANKi BiR OVA
NERDE DERSEN O BÜYÜK KAYA
ARKANI ELLEYiP G..TÜNÜ BiR YOKLA

Komandoyuz biz herşeyi yeriz
Yemek sırasında kavga ederiz
Sakinleşince gider özür dileriz
En nihayetinde kardeşiz biz

Asteğmenler olarak bütünüz biz
Komutanlarımızla harikayız biz
Herşeyimiz hazır başımız dik
Hiçbir zaman unutulmayız biz

KURAMIZI ÇEKTiK YERiMiZ BELLi
ARTIK HAZIRIZ VAKTiMiZ GELDi
SEN RAHAT UYU TÜRK MiLLETi
iŞTE BU GELEN 327...
allah kolaylık versin okuludur.

bundan yıllar önce komando olarak çok vakit geçirdik. eğitim ağırdır, askeri dertlidir.
bu celp döneminde asteğmen adayı olarak eğitimimi almak üzere gideceğim vatan toprağı.
11 yıl olmuş... içindeyken zor gelen, şimdi baktığımdaysa ne günlerdi dediğim, kursiyer olarak üç ayda 17 kilo verdiğim, 72 mt'den aşağı indikten sonra tekrar tekrar diye zıpladığım mekan. hala iyi dostlara sahip olmama neden olan yer.
ah evet, aldığım eğitimlerdeki konuların çoğunu hala biliyorum. nasıl eğittilerse...
çok da zorlanırsanız kafanızı kaldırıp bir sivritepeye bir de göle bakın. ikisine de eğitimdeyken gideceksiniz.
(bkz: hazırız)
3 ay önce asteğmen adayı olarak gidip eğitimleri başarıyla tamamlayıp komando asteğmen olarak evime döndüğüm güzide okulumuzdur eğirdir dağ komando okulu. 3 ay önceki entryimde eğitimimi tamamladıktan sonra deneyimlerimi aktaracağımı belirtmiştim.

Öncelikle bu yazıyı okuyan 356. dönem kardeşime sesleniyorum. korkmana gerek yok. kimseyi asmıyorlar, öldürmüyorlar ya da hayattan bezdirmiyorlar. eğirdir dağ komando okulunun sana asıl kazandırdığı kendini tanımandır. evet kendini tanıyacaksın orada. daha önceden yapamam dediğin şeyleri ne kadar kolay yapabildiğini göreceksin. örneğin; sırtında 25-30 kg sırt çantası, elinde 3,9 kg piyade tüfeği ile dağ bayır 52 km yi yürüyünce buna sende inanamayacaksın ilk başlarda.

önceki entryimde objektif olacağımı söylemiştim. eğitimler gerçekten zor ve ağır ama yapılamayacak bir eğitim değil. yemin törenine kadar sürekli olarak yanaşık düzen eğitimi verilir. sağa dön, sola dön, selam ver, yürüyüş kararı say, saf düzenine geç, çek dizleri, salla kolları vs. ( çek dizleri ve salla kolları ikilisi çokça duyulur bu süreçte )

Yemin töreninden sonra asıl eğitimler başlar. ilk önce 25 m sıfırlama atışlarına gidersiniz. sonra mayın-eyp dersleri başlar. ilk intikalinizi bu derse gidiş gelişlerde yaparsınız. sonrasında sırasıyla sızma parkurunun tadına bakarsınız. dikenli tellerin altından geçerek 100 m sürünmenin verdiği tarifsiz hazza ulaşırsınız * bu arada üzerinizden mg3 ve pkms ile atış yapılır. dağcılık dersleri başladığında biraz nefes alırsınız çünkü zevklidir dağcılık. öncelikle düğümleri öğretirler size sonra sizi alıştırmak için önce 8 metrelik kuleden indirirler sonra ise 76 * korkmayn 76 metreden indirmiyorlar 40 metrelik beton kısmından aşağı iniliyor.

Atış dersleri çok zevkli geçer. 200 m gündüz, 50 m gece atışları yaparsınız hk33 ile. eğer mg3 nişancısı ve ya rpg7 nişancısı iseniz atışlarda sizi bonus bekliyor. mg3 nişancıları ve yardımcıları sırasıyla mg3 ve pkms ile ateş etmenin zevkini yaşayacaklar. rpg7 nişancısı veya yardımcısı iseniz sizde rpg7 ile anti tank roketi atmanın zevkini yaşayacaksınız. ( ben rpg7 nişancısıydım * ) atış derslerinin içinde iki erin koordineli atışı diye bir ders vardır o da zevk alınacak bir derstir.

Gelelim zorlu bir ders bloğuna. spor bloğu. bu bloğun içindeki dersler sizi baya zorlayacak derslerdir. engelli koşu parkuru ( pentatlon ), test 1 ( şınav, mekik, barfiks, 1500 m koşu, bomba koşusu ve 100 m sürünmeyi kapsayan bir testtir kendisi. ) 32 km yürüyüş, 52 km yürüyüş vardır bu blokta. komando brövesi almak için bu bloktaki 32 km ve 52 km yi bitirmek çok önemlidir. önce 52 km yi yürütürler. sırt çantanız, hücum yeleğiniz ve silahınızla birlikte gece çıkıp sabaha karşı bölüğe dönersiniz. 32 km yürüyüşü ise üs bölgesi eğitiminde yürütürler. 32 km nin dönüşünde hiç dinlenmeksizin 3 gün uykusuzluğa, yorgunluğa ve strese karşı dayanma eğitiminiz vardır.

bir diğer zorlu eğitim ise büyük traverstir. kendisine neden büyük sıfatını yakıştırdıklarını içine girince çok daha iyi anlayacaksınız * traversten sonraki hafta ise ki zaten son 2 haftanız oluyor tatbikatınız başlar. 5+5 şeklindedir. tatbikatta resmen insanlıktan çıkarsınız. tatbikat dönüşü istediğiniz kadar banyo yapın o kir çıkmaz hamam şart o yüzden *

Buraya gelen asteğmen adayı arkadaşlara tavsiyem eğer buradan komando brövesini alarak burdan ayrılmak istiyorlarsa 32km ve 52 km yi, üs bölgesi eğitimini, büyük traversi ve tatbikatı mutlaka tamamlayın. bunları tamamladıktan sonra diğer eğitimler çocuk oyuncağı gibi gelecek.

unutmayın şu söz sizi çok gaza getirecek " güçlüyüz, cesuruz, hazırız!!! "
355. Donem Yedek Subay adayi olarak egitim alacagim okul. hadi hayirlisi.

not: acemi egitimi bittikten sonra deneyimlerimi objektif olarak anlatmaya calisacagim.
usta birliğimi yaptığım yer,

14 ay bilgisayar başında, nöbetleri yazan, istediğini yapan bir bölük çavuşu idim.

Acemiler için mi ?

Burada Allah yok ben varım lan! diyen uzman çavuşlarınız olacak, yemekleri siz yaparsınız, patatesleri soyar, börekleri sarar, pişirir, gece 4 te işiniz biter 5:30 da uyanırsınız.

3 Ay süren bir eğitimden sonra %99 hakkari kavuşak, diyarbakır tapantepe lice vs. şırnak cizre vs. gibi yerler dağıtımlar çıkaran birliktir.

Eğitimi çok zordur, emdiğiniz süt burnunuzdan değil, başka tarafınızdan çıkacaktır.

hayırlısı be gülüm *
egirdire girmeden dagdaki beyaz yazilari okudugunuzda varligini fark ettiginiz ve ilceye hemen giriste sag tarafta bulunan, askerlerin kisin sirtlarindaki kilolarca cantalar ve herbirinin elinde farkli tufek, tabanca ve hatta bazuka tasiyarak ispartadan egirdire yurutuldugu okul.
geçirdiğim 3 ayı özetle;
o kule var ya o kule, sanki bana girdi.
--spoiler--
kolunuz mu kırılıyor,kan içinde mi kalıyorsunuz, umrumda değil. benim gönderdiğim asker tabutta geri dönmeyecek. eğitimde komutanı kıyamamış denmeyecek. hiçbiriniz ölmeyeceksiniz ulan sürünün
--spoiler--
diyen bir başçavuşun eğitim verdiği yerdir.

soğuktan ölen kursiyerler olduğu gibi kendinizi pakistanlı bir albay ile sürünürken veya japon bir subayla kantinde beklerken bulabilirsiniz.
şehit komando asteğmen hasan acar 253.dönem

şehit komando asteğmen erhan çakmak 273.dönem

şehit komando asteğmen erhan taştimur 299.dönem

şehit komando asteğmen mehmet bozkuş 313.dönem

şehit komando asteğmen mesut uzun 319.dönem

şehit komando asteğmen bilal özcan 339.dönem

şehit komando asteğmen burak erdi 343.dönem

şehit komando asteğmen kemal yüzgeç

şehit komando asteğmen ömer zeki

şehit komando asteğmen metehan atmaca

şehit komando asteğmen coşkun davulcu
351. dönem yedek subay komando olarak gideceğim, hakkında kötü kelimesinin kifayetsiz kaldığı okuldur. *

edit: egirdir dag komandodan gozlerim bozuk diyerek refuze oldum. ordan tuzla piyadeye gecip istanbul cekmekoye atandim. orada vatan borcumu ifa edip hayatima devam ediyorum. *
eğirdir dağ komando okulu hazır mısın? dendiğinde 10 sene sonra bile daima hazır diyip gülümsemek yaptığın askerlikle gurur duymaktır asteğmenim.
12 sene önce bugünlerde bulunduğum yer..

hiç tavsiye etmiyorum..
ananızdan emdiğiniz sütün burnunuzdan geleceği. yürürken uyuyabilmenin gerçek olduğu. donma sebebi ile hastaneye kaldırılmak. sivri tepeye, gavur evlerine intikal ederken sağdan geçen araçlarda olmayı hayal edeceğiniz. tepeye çıktığınızda bulutların aşağılarda kaldığını görebileceğiniz. acemi siken yokuşunun neden o adı aldığını yaşayarak öğreneceğiniz. nöbet kulelerindeki hayalet hikayelerinin duyacağınız yer.

hani ne kadar kötü olabilir ki? diye soranlar olur ise dağıtımlarında çıkan her yere sevineceklerdir.

ama münferit birkaç vaka dışında. üstleriniz sizin eğitimi doğru düzgün almadığınız için şehit olmanıza sebebiyet vermemek için en katı eğitimleri vereceklerdir. yoksa kimse kimseye eziyet çektirmek niyetiyle o sadistlikleri yapmaz.

haddim olmayarak;

*eğitimden kaçmayın.
*gerçekten acı çekmiyorsanız doktora çıkmayın.
*en geride asla kalmayın.
*torpil yaptırıp kendinizi batıya atmayın. ki yaptırıp usta birliğini batıya aldırdı diye söylenip düşerek taşa kafasını vurup ölen oldu.

tecavüz kaçınılmaz ise zevk almasını bilin derler hani heh onu becerebiliyorsan bazen zevk bile alırsın.

uzun lafın kısası usta birliğinde pusu yersen mermi sağımdan mı? solumdan mı? önümden mi? arkamdan mı? geliyor diye yanlış bir yere sürünmemek için sorun ve uygulamalı olarak öğrenin kardeşim.

hayırlı teskereler.
yeni gelen asteğmenlere,

--spoiler--
sizleri seviyoruz bu yüzden sikeceğiz
--spoiler--

denen askeri birlik, birliğim. sivri tepenin dili olsa da konuşsa, iyi siktiler bizi oralarda ama gitmeden ayrılırken üzüldüm her şeye rağmen. 78 gün boyunca sürünmüş, harbi harbi sikilmiş olmamıza rağmen. oranın diğer adı ise cehennemdir. bildiğiniz cehennem.
güncel Önemli Başlıklar