bugün

beraberliğin mutlu ve sonsuz olabilmesi için katlanılması gereken zahmetler bütünüdür. ilişkiler konusunda mutlak bir doğru var mıdır bilmiyorum fakat birlikte olduğunz insanın size az ünütü ve bol keyif vermesi mümkündür. işte bu insanı bulabilmek içinde sanırım biraz elimizi taşın altına sokmamız gerekmektedir. örneğin;

- bar ya da gece klübü gibi mekanlarda tanıştığınız insanları çok fazla ciddiye almayın. böyle yerlerde genelde insanlar eğlenmelerine bakar ve pek duygularıyla hareket etmezler.

- ilk buluşmada mümkünse sadece güzel bir sohbet gerçekleştirin. baktınız ki cinsel bir yakınlaşma sözkonusu oluyor, kendinize ve karşınızdakine 'dur' demeyi bilin.

- çevresindeki karşı cinse dahil insanlarla fazla ilgili olan kişiler, hayatındaki insanı mutsuz etmeye mahkumdur. böyle bir zaaf saptarsanız arkanıza bakmadan uzaklaşın. çünkü huylu huyundan vazgeçmez.

- bazı insanlar kurnazdır. kendi hatalarını karşıdakine yüklemeye bayılırlar. her kavgadan sonra karşınızdaki size kendinizi suçlu hissettiriyorsa bence bi düşünün, herşey sizin kabahatiniz olabilir mi?

- karşınızdaki insan ilk görüşmede sizinle ve sorunlarınızla fazla ilgiliyse şüphelenmelisiniz. kimse yeni tanıştığı birisine karşı bu kadar iyi ve anlayışlı olamaz.

- sabırlı davranın, kendinizi ona bırakmadan önce elinizden geldiğince sık görüşün, konuşun, vakit geçirin. onu, hayatının her alanında tanımadan teslim olmayın.

- aile ilişkilerine ve çevresindeki insanlara karşı davranışlarına bir göz gezdirin. unutmayın, bir insan ailesine yalan söylüyorsa size de söyler.

- mümkün olduğunca eğitim ve kültür seviyelerinizin arasında çok fark olmamasına özen gösterin. birlikteyken hoş vakit geçirebilmeniz için iletişim kurabilmeli, sohbet edebilmelisiniz.

- mutlaka ama mutlaka karşılıklı bir yemek yiyin.

- sizi sahiplenip sahiplenmediğini kontrol edin. buu anlamak aslında o kadarda zor değil. her iki cinste sahiplendiğini gösteren bir takım sinyaller verir. örneğin; erkeğin kadını evine kadar bırakması, kadının erkeğin sağlığını düşünmesi, onun için endişelenmesi gibi...

bunlar unisex tavsiyeler olup, uygulandığı vakit fayda sağlayacak tavsiyelerdir.
kendinden başlamak,
önce doğru insan olmak,
fedakarlık.
ne kadar fedakarlık, okadar kazık. iki iki dört.
(bkz: doğru zaman)
kendin olacaksın ki kendine uygun insanları ortaya çıkarabilesin. bilgisiz, kişisel başarısız da kendin olunmaz. herkes de seni beğenmez. anlaşılman için kendini anlatmaya devam etmen, bu tür fırsatlar bulman gerek.

aklınıza getiriniz: kel ve merhem ilişkisi.
aşağıdaki gibi sıralanacak gerekenlerdir.

1. doğru insanı bulmak için karar verilir.
2. doğru insan hiç aranmaz, şansa bırakılır.
3. doğru insanı hala bulamadıysanız aramaya başlarsınız.
4. arama sonuçsuz kalırsa umut kesilir.
5. umutsuz bir sonbahar günü karşınıza aniden çıkar.
6. sonra karı dırdırından bıkarsınız da benimle bir an önce tanışmak istersiniz.
* *

bir de şiir yazdım okuyun **;

doğru insan doğru insan nerdesin
bensiz yakamozlara bakmak istemektesin
ben de sensiz yakamozlara bakmak istemekteyim, mecburen
çünkü sen yoksun...

nerelerdesin
benim de seni düşündüğümü biliyorsun
sen de beni düşünüyorsun
hayalimden ve suretimden habersiz..

not:aradaki üç nokta şiirin devamı olduğunu ima ediyor. sıkılırsınız diye yazmadım hepsini. ben yazarken bile sıkılacaktım değil ki siz okurken sıkılmayasınız.
aramamak. doğru insan bulan insandır zaten.
hiç bir şey.
(bkz: bağlanmayacaksın) (bkz: can yücel)
"Kimseye kendinizi sevdirmeye kalkmayın. Yapılması gereken tek şey sadece kendinizi sevilmeye bırakmaktır."

(bkz: eflatun)
konu üzerinde çok pratik yapılması gerekir. Kimya'ya ağırlık verilmelidir. Fizikte'de üç yanlış üzerine çıkılmamalıdır zira doğruları götürebilir. Unutulmamalıdır ki girdiğiniz sınava bir dünya insanla aynı anda giriyosunuzdur. Bir puan bir puandır.
doğru kavunu bulmak için yapılması gerekenle aynıdır.
koklamak. koku uyuyorsa, her şey uyar be.

edit: yetersiz tabi ki. abartmışım.

açıkçası ben kendimi test etmeye çalışıyorum. henüz bu testin çok sağlam olduğunu iddia edebilecek kadar olgunlaştıramadığım bu süreçte, ilgimin dalgalanmalarını, maksimum minimum değerlerini alıyorum. çevresel faktörlerin güçlendirici ve olası zayıflatıcı etkisiyle de çarparak istatistiksel analizini yapıyorum. size de tavsiye ederim. sıkıcı olsa da etkin bir şey gibime geliyor.

bir de burda şöyle bir şey de var. bu bir mutluluk meselesi, "karşımdaki beni beğendi işte ne dert ediyorum" kısmı yalan. bir erkek de, bir kadın da normalde olduğundan çeşitli sebeplerle farklı davranabilir ve karşısındaki yanıltabilir. bu mümkün. bu yüzden uzun vadeli (1-3-6-12 ay) bir ilginin meyvesi olacak bir birliktelik, bence kişinin kendisinden de emin olması için elzem.
öncelikle ve kesinlikle kendinizi iyi tanımanız gerekir. sonrası kendiliğinden gelir?
çok yanlış insan tanımaktır....
tevekkül edip, hayatına bildiğin gibi devam etmek.
her zaman dürüst olmak.
yazı tura atın, yazı gelirse doğru insandır, tura gelirde kötü insandır.
doğru insanı aramayı bırakmaktır.
karşısına çıkan envai çeşit eğri insanla uzun yıllar boyunca muhtelif münasebetler yaşamış biri olarak söylemeliyim ki doğru insanı bulmak için yapılması gereken ilk şey, insanın kendisini iyi tanımasıdır.
hiçbir şey yapılmamalıdır.
önce doğru insan ile yanlış insan arasındaki 7 farkı bulmak gerekir.
beklemek kendiliğinden gelir.

(bkz: iki insanın birbirini bulması)
sen istediğin kadar doğru, dürüst ve kendin ol, karşındaki değilse tüm uygulamalar daha baştan çürür. doğruyu bulup bulmadığını ancak zamanla öğrenebilirsin, daha ötesi yok. bazı insanlar bu konuda o kadar usta oyuncudur ki oscar heykelciğini senden önce defalarca kaldırmıştır, ağzın açık kalır anladığında. balık baştan kokar, ilk başta işaretleri ufak tefek gelebilir ama anlamak ve emin olmak için tek gereken şey zamandır, bu durumda eldeki tek sağlam malzeme "zaman" kısaca. bu zamanı ne kadar iyi değerlendirirseniz o kadar az yara alırsınız ve daha az vakit kaybı olur.
dosdoğru gidilmesi gerekir.
yapılacak birşey yoktur, sadece ve sadece kendin olmak zaten herşeyi kesin yoldan çözmede son derece etkili bir unsurdur.