bugün

entry'ler (238)

karsidakinin yalan soyledigini anlamak ama susmak

karşısındakinin yalanı ortaya çıktığında kendisi utanan bünyelerin içinde bulunduğu eylemdir.

resim ile fotoğrafın farkı

Her ikisi de sanattır. biri olanı kullanır, biri baştan yaratır.

kredi kartı borcu

ay başında cebe giren üç kuruş nakitin sevincinin kursakta kalmasına sebep olan borç tipi. 'kendim ettim kendim buldum'un canlı kanıtı.

kris kuksi

Mitolojiden de etkilenerek, yer yer ölümü konu alarak değişik parçalardan oluşturduğu heykelleriyle insanları büyüleyen günümüz sanatçılarından.

http://kuksi.com/

gran torino

efsanevi otomobil 'gran torino' nun çevresinde şekillenen olayları anlatan film. clint eastwood'un hem yönetmen koltuğuna oturduğu hem de kamera karşısına geçtiği film, bir kore gazisi'nin amerika'da ağırlıklı olarak çekik gözlülerin (hmong kabilesi) ikamet ettiği bir mahallede yaşaması gibi bir yaman çelişki üzerine kurulu.

revolutionary road

Sam Mendes'in Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet'ı Titanic'ten sonra ilk kez bir araya getirdiği film evlilik ilişkisi üzerine eğiliyor. evlilik sandalına binip açılan çiftimiz kıyıda bıraktıkları hayallerini özleyipte onlara yeniden kavuşmaya çalıştıklarında, aslında değerlerinin ve önceliklerinin ne kadar farklı olduğunu görüyorlar.

odysseia

bak kahramanı odysseius olan, mitolojik öğelerle bezenmiş, homeros destanı.

luxus

Oriental Blues yapan, farklı bir sound sahibi, eğlenceli şarkılara sahip, bayan bir klarnetçisi olan, sevilesi, dinlenesi, şarkılarına eşlik edilesi, birlikte coşulası müzik topluluğu.

istanbul da kaybolmak

istanbula gitmek üzere olan bünyeler için tek çekince sebebi, hatta ve hatta gezip göreceği şehrin güzelliklerini düşünememesine sebep olan hadise. korkunun ecele faydası yok durumu.

müzikli prezervatif

'değişik şekilde ritm tutmayı sevenlere' şeklinde bir reklam metnine sahip olması beklenen prezervatif.

yengeç burcu erkeği

içinde kötülük barındıran kimseyle olamayan erkektir. kaybedildiği takdirde taş, baş ve vurmak kelimelerini bünyesinde barındıran cümlenin buyurduğu eylemi yapabilirsiniz.

rumi

batılı kültürlerde mevlana celalettin rumi'nin tanınma biçimi, aynı zamanda geleneksel türk motiflerinden birisi. Bunların yanında 'anadolulu' , 'anadoluya ait' gibi anlamlara da gelir.

ilişkimize ara verelim

bir korkak cümlesidir.

yasca buyuk olanin daima hakli oldugunu sanmasi

karşısındaki yaşça küçük olan kişinin tüm anlamlı ve zekice açıklamalarını hiçe sayan bir anlayış biçimidir. bununla beraber yaşça büyük olan kişi karşısındakini tecrübesiz olarak gördüğünden söylediklerini gayet sinir bozucu bir şekilde anlayış gösterme pozisyonunda dinlerse bu cinayet sebebi olabilir. evet yaşanılan yıllar insana tecrübe kazandırır bu bir gerçek, ama şu da bir gerçek: herkes her şeyi yaşamış olamaz.

still got the blues

efsanevi gitar solosu hafızalara kazınmış olan gary moore şarkısı

vazgeçtim

sezen aksu tarafından üretilmiş, patenti bizzat kendisine ait intihar aracı.

seni kimler aldı

o çaresizliği, elden birşey gelmeme duygusunu çok iyi yansıtan, dinleyeni dertlere sevk eden, göz yaşlarının eşlik ettiği bir şarkı. birazcık insan olanın hissiz kalamayacağı, iç acıtan, yürek yakan bir yakarış. aşkın en saf hallerinden biri.

unutulmaz korku filmi karakterleri

(bkz: Sidney Prescott)
(bkz: Samara morgan)
(bkz: norman bates)
(bkz: carrie white)
(bkz: jigsaw)
(bkz: amanda young)
(bkz: michael myers)
(bkz: chucky)
(bkz: annie wilkes)
(bkz: voldemort)
(bkz: vincent sinclair)

gibi isimlerden oluşan karakterler.

bir baltaya sap olamamak

30'una merdiven dayamış bünyelerde kompleksler ve yalanlar üzerine kurulu bir hayata neden olan olay. hele ki bazılarının pişkin bir yalanları vardır: 'benim ailem zengin.' bunu söylerken utanmazlar, açık açık 'baba parası yiyorum' derken yüzleri bile kızarmaz.

yaşlanmaktan korkmak

hayatı yaşamak yerine tüketmiş olan, yıllara dişe dokunur birşey sığdıramamış, hedeflerini gerçekleştirememiş, gençliğini anlık zevkler uğruna heba etmiş, değerlerini yitirmiş ve yeniden kazanmak için biraz daha zaman dilenen kişilerin içine düştükleri durumdur.

bunların kadını da erkeği de yaşlanma belirtilerini geciktirmek uğruna her yola başvurur. kendilerinden kat ve kat genç insanlarla birlikte olmalarının yanında sağda solda fellik fellik göz altı kremleri ararlar, spor salonlarına yazılırlar, yeniyetme havası taşıyan kıyafetler giyerler.

oysa hayatı dolu dolu yaşadıysan, bi işin ucundan tutabildiysen güzeldir yaşlanmak. anlatacak anıların, paylaşacak tecrübelerin vardır. en önemlisi kendine güvenin sapasağlam durmaktadır yerinde.