bugün

Taş gibi fakültedir, en azından iktisat öyledir. Hocalar için genel olarak notları kıt yea derler ama öyle değildir, çalışmayana ekmek yoktur bu kadar basit. Hastan çıkmış soru alıp üni mezunu olmayı hedefleyen tayfadır bu notu kıtçılar da. iktisat hocaları iyidir ama maliye bölümünde çok sayıda inanılmaz kaba ve egolu öğretim üyeleri vardır. Onlar sadece üye işte..
insani bir yaklaşım sergileyip beğenmeyenlerini içinden doğal seleksiyon yoluyla dışarı ittiriyormuş.
sen git bi kırkağaçta okuda ondan sonra konuş dağın dibinde okuduk bir 100 metre uzunluğunda bir çarşıdan başka birşey yoktu.
(bkz: manisa kırkağaç)
9 eylül çöplüktür. Bir sağlık fakülteleri falan güzel. Yerleri güzel. Tınaztepe, hukuk falan hepsi boş fakülteler kampüsler. Eski ve iğrenç. Gitmeyin derim.
Geldiğim güne lanet ettiğim bırakmayı düşündüğüm okul ve fakültesi. Okulun biraz adı var izmir güzel bir şehir mantığı ile sakın gelmeyin geldiğiniz yer Buca olduğu için hayal kırıklığı üzerine hayal kırıklığı yaşayacaksınız. Buraya kayıt için geldiğim o gün yaşadığım çöküşü anlatamam bile dersler başlayınca ise allahım benim burada ne işim var diye depresyona giriyorsunuz yemin ederim hayatımda ilk defa psikoloğa gittim ve ilaç kullandım burası yüzünden belki abartma o kadar da değil sallama diyeceksiniz ama durum bu derslerle ilginiz yoksa matematik gibi işlem sevmiyorsaniz sakın gelmeyin ben yapabildiğim ve ilgim olduğu halde derslere bile girmiyorum ayrıca şehir dışında iseniz hayata dair idealleriniz varsa buraları yazmayın. Ben şahsen bırakıp Istanbul'a geri döneceğim bu yıl. Ama yok hayata dair bir isteğim yok öylesine okumak için okuyacağım kendime geliştirmeye niyetim yok diyorsanız tam size uygun harika bir okul olabilir onun dışında isteklerinizi karşılamaz.
Bu fakültede yaz okulu almayı planlıyorum. Okuyan arkadaşlar mesaj kutumu şenlendirirlerse şenlendirirlersemutlu olurum.
Elli yaşındaki emekli babamın mezun olduğu üniversitedir. öncesinde ege Üniversitesi'ne aitmiş ama darbe döneminde iibf gibi fakülteler ayrılıp dokuz eylül adında ayrı bir fakülteye konulmuş. Babam ege'yi kazanıp dokuz eylül'den mezun olmuş yani, burası Türkiye, şaşırmamak lazım.
gayet boktan bir yer.

fiziki şartları lise düzeyindedir. hatta bazı liselerin buradan daha iyi olduğunu söylemek de mümkün.

burada doğru düzgün hiçbir şey öğrenilemez. çünkü eğitimi tamamen propaganda ve ideoloji aşıma üzerine kuruludur. yani burası üniversite mi, yoksa bir siyasal partinin izmir il teşkilatı mı belli değil. mesela şöyle tuhaf hocaları var: (#25874794). o yüzden iyi bir eğitim almak, kendini geliştirmek gibi bir derdi olmayanlar gözü kapalı burayı tercih edebilir ancak dediğim gibi fiziki şartlar oldukça kötü. buca zaten berbat bir yer. "ayy izmir ama kordon falan swh swh" falan demeyin. tatile değil, eğitime geliyorsunuz. yok eğitimi ikinci plana atıyorsanız ailenizin çabalarını boşa harcamış olursunuz; yazıktır. zaten abartıldığı kadar güzel bir yer de değil bu şehir.

hocaların verdiği her kitabı da almayın. size yararlı olacağına inandığınız kitapları alın. çünkü bir ders için 5 kitap verebiliyor hocalar ve doğal olarak hepsinden sormuyor.

çok uzatmaya gerek yok. özetle;

görsel
Dokuzçeşmeler kampüsünde dersin ortasında hocanın havalandırmak için açtığı kapıya bakarken merdivenlerden inen şirin mi şirin köpecikler görebilirsiniz.
sınıfta kimseyle anlasamadigim bütün gun odak kafesinde tek basima oturduğum fakülte 5 sene nasil geçecek bakalım.

5 yıl sonra gelen edit 5 sene geçti sözlük her ne kadar zorda olsa ama nedir hala bitmedi 6. Seneye başlayacağım kısmetse, umarım bu son olur.
saçma bi sistemler bütünü olan üniversitenin saçma bir sistemler bütünü içeren fakültesi.
ben hayatımda öğrenciyi bu kadar karşısına alan, zorlayan, s.ken bir üniversite görmedim. lütfen buraya gelmek isteyen iki kere düşünsün lütfen.
kamu yönetimi bölümüne girdiğinizde, istatistik dersini istatistik bölümünün işlediği zorlukta ve ayrıntıda işleyebilirsiniz. keza matematik bölümünün en zorlu derslerinden limit, türev görebilirsiniz en ince ayrıntısına kadar. üstüne bir de kendi bölüm derslerinizi görürsünüz. yemin ediyorum bu üniversite yönetimi kendini odtü düzeyinde filan sanıyor galiba. aldıkları bedduaların haddi hesabı yoktur.

uzak durunuz lütfen yalvarırıım!
saat 7 buçukta dersi biten insana saat 10 da müzik dersine çık gel diyen okuldur. ben bu derse katılmasam kalır mıyım sözlük ? gençliğim çürüdü burda.

yıllar sonra gelen edit: bir bok olmaz. gelecek kuşaklara bir kıyağımız olsun.
mülkiye gibi devlet memuru yetiştirmeyen, eğitimiyle kalitesini bir çok alanda göstermiş bir iktisat okuludur.
mülkiyenin yanında bir hiçtir.
yolumun kesiştiği kesişmez olaydı dediğim okulum. bir kuruş faydasını gördüysem siksinler beni.giden zamanıma acırım başka bir şeye değil.
ufak bir yerde oluşuyla liseyi andırır, kafelere gelen kesim bellidir. "kafeye gidenleri yüksek gören kesim" ve "kafede takılan kesim" olmak üzere ikiye ayrılan ögrencileri vardır. mezun olunması zordur, bir giren bir daha çıkamaz hesabı 5. yılımda olduğum 6. yılı da görecek olduğum okulumun fakultesidir.
gitmeyi düşündüğüm ama bu fantastik cevaplardan sonra korkarak tercihe yazacağım bir bölüm ...
mühendislik öğrencisi olarak, bir ekonomi bölümü okuyan arkadaşıma iyilik yapmak amacıyla bugün yaz okulunda selim şanlısoy'un verdiği ders olan iktisada giriş 2 dersine girdiğim okul. bir fakülte olarak büyük gibi görünen okul. yanlış görmediysem de 1 tane cafeye sahip. tüm öğrenciler orada takılıyor. tiky tadında kızlar olduğu gibi erkek öğrenciler de var. takıntısı olmadan gelen de var. beğendim güzelmiş, tek sorun ise sıralar. götüm sığmadı lan sıraya.
acayip boktan bi yer.*
izmir'de buca'daki dokuzçeşmeler kampüsü içinde yer alan iktisadi ve idari bilimler fakültesidir.
yeni sistem ile kazık derslerden geçme ihtimalini sıfıra indiren üniversite.

(bkz: sıçtık iyi mi)
bağıl sistemini değiştiren fakülte. daha önceden, vize ne olursa olsun finalde en az 50 almak şartı aranırdı. vize notunun %40 ı ile finalin %60 ı toplanır, sınıf ortalamasına göre değerlendirmeye alınırdı.

Yeni sistemde ise, finaldeki 50 barajı kaldırıldı. Yani finalden 50 almak zorunda degilsin. Ancak vizenin %40 ı ile finalinin %60 ı toplamı 50 yi geçecek ve bu not ile ortalamaya dahil olabiliyorsun. Yani bu ortalamayı geçince, sınıf ortlamasına tabi oluyorsun..

iyi mi oldu kötü mü oldu, zamanla göreceğiz.
ulan kazanmaz olaydım hadi kazandım gelmez olaydım hadi geldim başlamaz olaydım hadi başladım sevseydim hadi sevdim bitirebilseydim. böyle garip duygular hissettiren bi fakülte işte...
icinde bahattin taylan gibi bir efsane bunye barindiran, cok muthis hocalara sahip fakulte.
(bkz: coskun can aktan)
(bkz: temel ergun)
(bkz: utku utkulu)

ha bir de kartlı yoklamanın yapıldıgı yegane fakultedir.
izmirdeki tek hukuk fakültesinin yer aldığı buca dokuz çeşmeler kampusunda yer alan, bumbada tadında bir üniversite hayatı yaşanan fakültedir. hindistan cevizi kendini sevdirmeyi bilmez pek. mecbur değilsin zorundasındır aslında