bugün

dokuz eylul universitesi idari ve iktisadi bilimler fakültesi kampusudur. buca egitim fakültesi kadar buyuk ve genis olmasada tikileri, piyasasi, vede guzel kizlari ile meshurdur.
güzel kızdan başka bişey yoktur üniversiteden çok yüksek lise havasındadır. ama yine de sherwood da oturup çayımı yudumlamayı, sınavlardan önce çimlerde yayılıp sınavda ne çıkar polemikleri yapmayı ve karşı sokakta körili tavuk yemeyi çok özledim.
bünyesinde çok sağlam hocalar barındıran türkiye'nin en köklü ekonomi okullarındandır.

(bkz: coşkun can aktan)
(bkz: sadık acar)

ve elbette (bkz: yaşar uysal)
bünyesinde okuyan öğrenciler bütün gün kütüphanede takılan iktisatçı kızlardan bıkıp eğitim fakültesi'ne giderek caffettoda etrafı kesen hatunlara takılırlar.
okuldur, üniversite midir tartışılır ama öyle olduğunu iddia eder. derslere girersiniz bir vize bir final vardır (bir de bizim için bütünleme vardır) ama yine kendinizi üniversitede gibi hissedemediğiniz yerdir. bir tek odak vardır içinde oturulabilecek ders aralarında ya da öğle tenefüsünde, bir de dekorsan vardır ikiside birbirinden çok farklı öğrenci gruplarının mekanıdır. birine giderseniz diğerine gitmemeniz gerekir gibi bir durum ortaya çıkar sonradan. okulumdur, güzeldir, eğitimine laf yoktur ancak yine de bir yerlerde bir eksiklik vardır..
bu aralar kavgalari ve bombacilari meshur olan okul.
Final zamanı olması nedeni ile yılın en kalabalık günlerini yaşayan fakülte...
kaydını internetten kendisi yapan öğrencilerinden kayıt gideri adı altında 60 milyon alacak kadar utanmaz olan okuldur. deu iibf denince gözümün önüne dolar şareti gelmektedir. herşey paradır bu okulda.
Yaz okulunda 5 ders verebileceği dedikoduları çıkan okulumuz. para göz önüne alınırsa inanılacak dedikodudur.
Altına entry girdiğinizde yada ismini entrylerde kullandığınızda seri oy veren ibnenin size dadanması ile bir kuyruk acısı olduğunu anladığınız okul/fakülte...

Edit: buna - oy vermezsen, delikanlı diyeceğim. aman diyeyim ibneliğinden bişey kaybetme... eline koluna bileğine kuvvet...
"oleeey! izmir'de üniversite kazandım lan ben!" diyen çömez üniversitelinin okulunu ilk görüşünde fenalık geçirmesi; ama bunu yanındakilere, çevreye, ailesine çaktırmamak için yoğun çaba sarfetmesi sıradan olaylardır... hele buca'yı ve onun süper trafiğini görünce öğrenci dumur olur... derken dersler başlar... bize ilk dersimizde bahattin taylan girmişti de depresyona girmiştim iki hafta... tabii bi de nermin uyguçgiriyordu davranış bilimlerine... ama yine de eğitimi iyidir aslında. gerçekten nitelikli hocaları barındırır bünyesinde... biraz zor oldu ama seviyorum okulumu...
izmirdeki tek hukuk fakültesinin yer aldığı buca dokuz çeşmeler kampusunda yer alan, bumbada tadında bir üniversite hayatı yaşanan fakültedir. hindistan cevizi kendini sevdirmeyi bilmez pek. mecbur değilsin zorundasındır aslında
icinde bahattin taylan gibi bir efsane bunye barindiran, cok muthis hocalara sahip fakulte.
(bkz: coskun can aktan)
(bkz: temel ergun)
(bkz: utku utkulu)

ha bir de kartlı yoklamanın yapıldıgı yegane fakultedir.
ulan kazanmaz olaydım hadi kazandım gelmez olaydım hadi geldim başlamaz olaydım hadi başladım sevseydim hadi sevdim bitirebilseydim. böyle garip duygular hissettiren bi fakülte işte...
bağıl sistemini değiştiren fakülte. daha önceden, vize ne olursa olsun finalde en az 50 almak şartı aranırdı. vize notunun %40 ı ile finalin %60 ı toplanır, sınıf ortalamasına göre değerlendirmeye alınırdı.

Yeni sistemde ise, finaldeki 50 barajı kaldırıldı. Yani finalden 50 almak zorunda degilsin. Ancak vizenin %40 ı ile finalinin %60 ı toplamı 50 yi geçecek ve bu not ile ortalamaya dahil olabiliyorsun. Yani bu ortalamayı geçince, sınıf ortlamasına tabi oluyorsun..

iyi mi oldu kötü mü oldu, zamanla göreceğiz.
yeni sistem ile kazık derslerden geçme ihtimalini sıfıra indiren üniversite.

(bkz: sıçtık iyi mi)
izmir'de buca'daki dokuzçeşmeler kampüsü içinde yer alan iktisadi ve idari bilimler fakültesidir.
acayip boktan bi yer.*
mühendislik öğrencisi olarak, bir ekonomi bölümü okuyan arkadaşıma iyilik yapmak amacıyla bugün yaz okulunda selim şanlısoy'un verdiği ders olan iktisada giriş 2 dersine girdiğim okul. bir fakülte olarak büyük gibi görünen okul. yanlış görmediysem de 1 tane cafeye sahip. tüm öğrenciler orada takılıyor. tiky tadında kızlar olduğu gibi erkek öğrenciler de var. takıntısı olmadan gelen de var. beğendim güzelmiş, tek sorun ise sıralar. götüm sığmadı lan sıraya.
gitmeyi düşündüğüm ama bu fantastik cevaplardan sonra korkarak tercihe yazacağım bir bölüm ...
ufak bir yerde oluşuyla liseyi andırır, kafelere gelen kesim bellidir. "kafeye gidenleri yüksek gören kesim" ve "kafede takılan kesim" olmak üzere ikiye ayrılan ögrencileri vardır. mezun olunması zordur, bir giren bir daha çıkamaz hesabı 5. yılımda olduğum 6. yılı da görecek olduğum okulumun fakultesidir.
yolumun kesiştiği kesişmez olaydı dediğim okulum. bir kuruş faydasını gördüysem siksinler beni.giden zamanıma acırım başka bir şeye değil.
mülkiyenin yanında bir hiçtir.
mülkiye gibi devlet memuru yetiştirmeyen, eğitimiyle kalitesini bir çok alanda göstermiş bir iktisat okuludur.
saat 7 buçukta dersi biten insana saat 10 da müzik dersine çık gel diyen okuldur. ben bu derse katılmasam kalır mıyım sözlük ? gençliğim çürüdü burda.

yıllar sonra gelen edit: bir bok olmaz. gelecek kuşaklara bir kıyağımız olsun.