bugün

dildo diye çikolata mı var. bundan yaklaşık 6-7 ay önce annemlerin yanına gideyim dedim, yemek yiyorduk televizyonda bir türk dizisi vardı turuncu saçlı bi hatun var hepiniz bilirsiniz.giydiği elbisenin arka düğmelerini kapatamıyor sütyeni görünüyordu annemler buna hiçbir tepki vermedi. eskiden televizyonda öpüşme sahnesi falan çıkınca çok kızıp hemen değiştirirlerdi. işte anasını siktiğimin şeyleri türk toplum düzenini içten içe paramparça ediyor geleneklerimizden kopuyoruz.dildo isimli çikolataların ve o turuncu saçlı hatunun...
White flag en güzel şarkılarındandır ruhu dinlendirir.
Didoo anam didoo.

Ayrica bir kartaca kralicesi.
Gofretli çikolata.
frambuazlısı çok güzel öneririm deneyin.
Tamam anladık dildo diye okudunuz.
iyi ki biz onu sadece kısaltma adıyla dido olarak biliyoruz. tam adı için;

Dido Melissa Florian Cloud de Bounevialle O'Malley Armstrong
(bkz: dildo) diye okudum.
Gözüm bile sapık.
bu da lazcası......

Oropa ardzo arti varen 
Çkim iveri nçari çkvaşa
Miordini miçkutu do
Goytiroku ma si çkvaşa
Moirdini miçkutu do
Didou do na ni na

Huriyadas çima ndğasu
Skani mamulyas makipginam 
Kankaleşa kamkomile
Vaşilebu taşi rina
Kankaleşa kamkomile
Didou do na ni na

Seri do nğaşi arti mapu
Skani saras ginocinepu
Skani dudi midamiğuru
Skvak kargi mokileku
Skani dudi midamiğuru
Didou do na ni na

Ah oropa si ncgiri ndğaşi
Guri muço domixaşi
Seri iri şeni serinen do
Kukumela naku ndğaşi
Seri iri şeni serinen do
Didou do na ni na
Karamellisi çıkmış çıldırıyorum.
Thank you. efsane şarkici.
Hunter adlı şarkısı çok iyi olan sempatik singer.

https://m.youtube.com/watch?v=1qmKk7fj9Ug
yeni çıkan dido'ya resmen bayıldım ben zaten beyaz çikolataya bayılıyorum.
ülkerin bir çukletası.
hatta gofret demek daha doğru.
2-3 ayda bir alırsam alırım.
6 sayfa entry var başlıkta.

tam 6 sayfa. ama ne yazık ki dido'nun kartaca kraliçesi, kartaca'nın kurucusu olduğunu kimse yazmamış...

oysa ki dido, bilinmeyi hakeden bir tarihi karakter.

koskoca kartaca'nın kurucusu bu kadın...
elissa olarak da geçer (yunan kaynaklarında).
görsel

kraliçe dido, vergilius'un (virgil) hikayelerinde truvalı aeneas'ın sevgilisi olarak betimlenir.
hikayeye göre truva'dan kurtulanlarla birlikte aeneas denize açılır ve kartaca'ya gelir, burada dido ile tanışır ve birbirlerine aşık olurlar.
lakin bu sırada haberci hermes gelir ve zeus'un "truvalılara italya'da kent kurmalarını" söylediğini aeneas'a hatırlatır.
bunun üzerine aeneas ve truvalılar gizlice kartaca'dan ayrılıp italya'ya kaçarlar, aeneas'ın kendisini terk etmesi üzerine dido çok üzülür ve intihar eder...
görsel

tabi bu mitolojik hikaye roma'lıların kendilerini truva soyundan etrüskler ile akraba olduklarını, tanrılar tarafından kutsandıklarını vurgulamak amacıyla yazılmış ve yine roma'nın düşmanı kartaca kraliçesini, dolayısıyla da kartaca'yı yermek-kötü göstermek amacıyla yapılmış bir propagandadan başka bir şey değil.

oysa ki kraliçe dido gerçek bir karakter ve kartaca'nın kurucusu...
görsel

dido ismi fenike dilindedir ve david isminin dişil halidir.

dido aslında bugünkü lübnan'daki sur (tyre) kentinin kraliçesidir.
asurlular'ın sur kentini yağmalaması ve yıkmasının ardından gemilerle bu toprakları terk etmişler ve bugünkü tunus kıyılarına çıkmış, kartaca'yı kurmuşlardır.
görsel

dido'nun kartaca'yı kurmasının da mitolojik bir hikayesi vardır.

halkı ile birlikte yurdunu terk eden kraliçe dido, tunus'a varır ve buranın kralı tarafından saygı ile karşılanır.
kral bu halkın ülkesine faydalı olacağını düşünür ve dido'ya ne talep ettiğini sorar.
dido da kraldan "bir öküz postu kadar toprak" ister.
kral bu isteği kabul eder.
kraliçe dido bir öküz derisini yere yayar, bu deriyi incelte incelte iplik haline getirir ve bir şehir kuracak kadar toprak elde eder ve böylece kartaca kurulmuş olur.
görsel

#tarih
#mitoloji
genellikle "didem" isimli kızlara kısa hitap şeklidir.
didem isimli kızların en sevdiği çikolata.

görsel
Şu an aklıma gelen dinlendirici şarkıdır.
en güzel çikolata markası. Fiyatı biraz yükselmiş alamasak ta.
80li yıllarda doğanların bir dönem kulak pasını silen sesin sahibidir. Uçuş uçuş böyle şifon elbise tadında şarkılar.
(bkz: Thank you)
(bkz: Eminem/dido thank you)
❤️