bugün

simdi efenim, kuzey afrika'nin magrib tabir edilen, cezayir ve fas civarinda bulunur bu desert rose hadisesi. evet yukarda arkadaslarimiz belirtmisler col gulu olarak. ama ne demek yani col gulu? ben halen aciklamaya muhtac buluyorum bu kavrami. simdi colde yetisen gul degil elbette bu. fas'ta felan collerde dehset kum firtinalari olur efenim. bu faylesani felan da ondan sebep giyerler zaten. bu firtinalar esnasinda bazi yerlerde ruzgar zemindeki kumlarin altinda bulunan kayayi* kumlarla vura vura muhtesem guzellikte formlar birakacak sekilde yontar bi nevi. bunlar gule pek benzedikleri icin buna col gulu tabir ederler...***
eklenti: kum firtinasindan sonra adamlar cikarlar colde yerlerden toplar bunu.. bazen de kumun altinda saklanmis olur felan. aramasi bulmasi da ayri bi macera. cig bir keskinligi vardir bi de... elini birden kesiverir maazallah, dikkatli olmak lazim...
bir resmi de burda: http://www.minerals.net/m...gypsum/images/gypsum3.jpg
1999 çıkışlı bir Sting şarkısı.
Doğu batı sentezi içeren şarkıları hep sevmişimdir. Batının keskin nağmelerini doğunun kıvraklığı tamamlar ve ortaya hoş bir müzik çıkar. Bu şarkı da onlardan bir tanesi.
türkçe meali oldukça anlamlı olan bir sting şarkısı
nacizane cevirisi.....
------------------------
ben bir yagmur ruyasi
col kumlari icre ruya bahceleriyim
aciyla uyanirim
ben ask ruyasiyim
cun zaman ellerimin arasindan gecer benim

ben bir ates ruyasiyim
ki yorulmak nedir bilmez bir ata asili
ve alevler
golgeleri insanin arzusuyla hareket etmede

bu, col gulu
her bir pecesi gizli bir soz
bu col cicegi
bu denli iskence vermemisti bana
hicbir tatli rayiha
ve o geri donmekte
ruyalarimin mantigi
onun geldigi yol
bu ates yakici
gorundugu gibi degil hicbir sey
anliyorum
ben bir yagmur ruyasi
aciyla uyanirim
ben ask ruyasiyim
cun zaman akip gider ellerimin arasindan
ben bir yagmur ruyasiyim
yukariya, bos gokyuzune kaldirdim bakisimi
kapadim gozlerimi
onun tatli zehriydi
bu nadir rayiha
ben bir yagmur ruyasi
aciyla uyanirim
ben ask ruyasiyim
cun zaman akip gider ellerimin arasindan
tatli col gulu
her bir pecesi gizli bir soz
bu col cicegi
bu denli iskence vermemisti bana
hicbir tatli rayiha
tatli col gulu
bizi meftun eden cennet bahcesi hatirasi
bu col cicegi
bu nadir rayiha
asik olmanin tatli zehri
en güzel (bkz: sting) şarkısı..meşhur olanı cezayir'li bir şarkıcıyla düet yaptığı versiyonudur..

desert rose;çöl gülü anlamına gelir..şarkı içerisinde eleyy yeleyyyy (bkz: ben öyle anladım) gibi nakaratlar da verir o anlamı meraklı dinleyicilere zaten..
en metalci adamların playlistinde bile yer bulabilen sting şarkısı.
--spoiler--
geçen yılımın çoğunu inanılmaz harika ve hipnotize edici bir sesi olan arap şarkıcı cheb mami dinleyerek geçiriyordum. bir arkadaş bizi tanıştırmıştı, bu resmen ilk görüşte aşk gibiydi, bütün sevdalı müzikçilerin yaptığı gibi aceleci bir şekilde hemen birlikte stüdyoya geçtik.

Desert rose adlı şarkı için bir melodim vardı ve cheb'e melodi ile doğaçlama bir şeyler söylemesini rica etmiştim, her şey de orada başlamıştı. şaşırtıcı olan şey ise cheb söylediğim şarkının tek bir sözünü bile anlamıyordu ama kendisinin de doğaçlama söylediği sözler ise neredeyse benimkiyle aynıydı -kayıp aşk ve özlem- bu da bize müziğin bireysel olarak farklı olsak da aynı duyguları yaşatabileceğini gösteriyordu. müzik her kültürden geçiyor, ister arap olun ister batı avrupalı ister japon ister afrikalı, müzik evrensel bir dildir.

-sting (1999)
--spoiler--
doğu-batı karışımı gibi, çok hoş ve orijinal bir şarkı.

yıllardır etrafta her duyduğumda bitmesin diye dua ediyordum adını bilmediğimden ve shazam açmaya üşendiğimden(telefonum biraz yaşlı da), sonunda bugün buldum allahım çok mutluyum. adını bilmemiş olmak biraz utandırmadı da değil ama, bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır*
cheb mami ve sting'in beraber söyledikleri muazzam güzellikte ki eşsiz parca..

ı dream of rain
ı dream of gardens in the desert sand
ı wake in vain
ı dream of love as time runs through my hand

ı dream of fire
those dreams that tie two hearts that will never die
and near the flames
the shadows play in the shape of the man's desire

this desert rose
whose shadow bears the secret promise
this desert flower
no sweet perfume that would torture you more than this

and now she turns
this way she moves in the logic of all my dreams
this fire burns
ı realize that nothing's as it seems

ı dream of rain
ı wake in vain

ı dream of rain
ı lift my gaze to empty skies above
ı close my eyes
the rare perfume is the sweet intoxication of love

ı dream of rain
ı wake in vain

sweet desert rose
whose shadow bears the secret promise
this desert flower
no sweet perfume that would torture you more than this

sweet desert rose
this memory of hidden hearts and souls
this desert flower
this rare perfurme is the sweet intoxication of love
sting'in,cezayir'li rai şarkıcısı cheb mami ile düet yaptığı muhteşem şarkı.cheb mami'nin kadife sesi insana huzur verir parçada.
böyle bir sanat yok. Ne zaman dinlesem ağıt gibi gelir.
insani mahkum eden bi yapiya sahip efsane sting sarkisidir. insan hem englishman in new york'un hem de bu sarkinin ayni kisiden ciktigina inanamiyor. oyle genis bi muzik yelpazesi mi desem kulturu mu desem ondan var.
arkadaşlarla saatlerce top oynanan, günlerin sokakta geçtiği, hiçbir derde sahip olunmayan neşeli çocukluk yıllarından hatırladığımız az da olsa duygusal şeyler vardır ya, işte bu şarkı benim için onlardandır. ne zaman dinlesem gözlerim dolacak gibi olur. bir çocuk yüreğini bu açıdan etkileyebilmiş bir şarkıdır bu. sting'in gerçekten en harika ürünüdür.
hiç eskimeyen, eskimeyecek olan, muhteşem bir şarkı.
daha ilk çıktığı zamanlar, arka arkaya çalınma rekorları kırmış; birçok bünyenin arkadaki sesi ''bayan sesi'' sanmasına rağmen, klibinde esmer abiyi görünce, kendi modundan başka moda geçtiği, dumurlardan dumurlar beğendiği, sting'in en iyi şarkısı olmasa da, yakalamış olduğu popülariteyi hak eden şarkı..
(bkz: fragile)
(bkz: shape of my heart)
adını bile tolkien eserinden (frodo baggins in parlayan meşhur kılıcı) alan bir sanatçıya yakışır güzellikte sözlere sahip sting şarkısı...