sting'in meşhur desert rose isimli parçasında ona eşlik eden yanık sesli cezayirli vokal. sting sayesinde adını duyurmuş ve fransa'da albüm şirketleri onunla kontrat imzalamak için birbirlerini yemişlerdir.
gerçek ismi Mohamed Khelifati olan rai tarzında müzik yapan cezayirli müzisyendir.
bazı şarkıları :

baida
fatima
madanite
rabi
cezayir in dünya müziğine armağanı, olağanüstü yorumlu sanatçı.arap müziğini amr diab , ishtar la birlikte şahsıma sevdiren isim.
fransızca ve arapçanın içiçe geçmiş haliyle söylediği şarkılarla , içe işleyen-acıtan ses nasıl olurmuş gösteren cezayirli.
parisen du nord ile yakıp geçen.
meli meli albumuyle dinleyenlere keyif veren , onun eksikliginde sting in desert rose parcasinda ne acidir ki mal gibi kaldigi kalite sanatci.

ayni zamanda bi konserde sting amcamizin "the greatest singer in the world" diye sahneye davet ettigi zattir.

hatta bi konserde cheb mami muhtemelen hasta olacak ki gelememis. sting sarkinin arapca olan kisimlari vavavaaaa, vavavaaaaaaaaa diye gecistirmek zorunda kaldi. (bkz: gulsem mi aglasam mi)
desert rose' un yanik sesi. bence sting' in sarkida bu yetenekli arkadasi kullanmasi stratejik hatadir. sarki cheb mami ezgileriyle hafizalardadir. her ne kadar sting calismasi olsa da.
http://www.youtube.com/watch?v=-bxRewGi77k
ayrica;
(bkz: Parisien Du Nord)
1966 dogumlu, cezayir asilli arap müzisyendir. 15-16 yaslarinda katildigi radyo programinda söyledigi sarkiyla kesfedilmistir.

ayrica;

http://www.chebmami.net
gırtlağı, göksel baktagir'in çaldığı bir kanun gibi işleyen adam. omri omri en sempatik şarkılarından da kafası sanki biraz büyük gibi. ha?
elissa ile söylediği halili şarkısı dillere destan olan cezayir asıllı şarkıcı.
sting kendisinden beğeni ile söz etmektedir. bir batılıda asla rastlayamayacağınız gırtlağı ve ses rengi sayesinde acayip sesler çıkarabilmektedir kendisi.
arap coğrafyasından çıkan birçok popüler müzik ustasından biri.

non c'sera non çok güzeldir mesela.dinlemesi keyifli oluyor.
"ehey eleley ehoooouuuuyeeeah" gibi müthiş sözleri yanık sesiyle birleştirerek müzikal kalitesini kanıtlamış cezayirli müzisyen. sting ile çalışmışlığı vardır.
arap-fransız sentezinin müzikte vücut bulmuş hali için
http://www.youtube.com/watch?v=Hngygj8ctV4 dinlenebilir. yalnız arap değil, fransız müziği konusunda da gayet başarılıdır.
faudel'in adının duyulmasında büyük pay sahibi insandır. desert rose şarkısına o davudi sesiyle vokallik yapmıştır.
adam sandlere benzeyen adam.
cezayir pasaportuna sahip biri olarak söylüyorum, cheb mami cezayir'in ibrahim tatlıses'i. ama bu benzetmeyi sadece sosyal konum açısından yapıyorum, yani kişiliklerinin alakası bile yok. cheb mami 16 yaşındayken üstü başı kirli şekilde bir müzik programına katılır ve olağanüstü sesiyle kazanır. hala mütevaziliğinden hiçbir şey kaybetmemiştir. ramazan ayında cezayir'de konserine gitme şansı bulduğum için de şükrediyorum.
(bkz: ismael lo)
(bkz: desert rose) 'a çok iyi giriş yapan sanatçı.
(bkz: Sami khedira)
Asla bir cheb khaled olamayacaktır.
Bu adam müthiş ezan okur.

Ses rengi olarak kesinlikle cheb khaled'den 1000 kat daha iyidir.
Sting ile tanıdım. BiR daha da bırakamadım. BU adamın sesi ve diyalekti bi çeşit afrodizyak gibi. GIrtlağına sağlık!
(bkz: şemmame)