bugün

kandırılmışmış, zavallıymışmış.
deniz gezmiş ve arkadaşlarını adnan menderes ile aynı kefeye koyanları anlamıyorum. birisi halkın oyları ile seçilmiş diğeri bildiğin ülkenin askerine kurşun sıkmış banka soymuş. tek ortak özellikleri anti demokratik cuntalar tarafından asılmış olmaları.
bok yoluna gitmiş insandır.
altıncı sınıfa giderken önemli bir kişinin hayatı diye bir ödevimiz vardı. bende daha çocuk aklıyla bu adamı (deniz gezmiş) tanımıyorum işte herkes birilerini yazmış getirmiş. sonra bir arkadaşım, sence ben kimi araştırdım dedi. ben sallamaya başladım, einstein, edison, newton falan derken bir türlü bulamadım. birden deniz gezmiş dedi, bende ipucu veriyor sandım yapıştırdım cevabı Kristof Kolomb.

ulan ne salakmışım.
yükselen solun önüne set çekmeye çalışan güçlerin "üçe üç, kana kan, intikam" çığlıkları arasında; banka soymak ve adam kaçırmak gibi hiç bir şekilde idamla cezalandırılmayan suçlardan yargılanması gerektiği halde, üstelik 61 anayasasını bir muhtırayla değiştiren güçler tarafından "anayasayı silah zoruyla değiştirmeye çalışmak" suçundan yargılanarak idam edilmiştir. idamını isteyen savcı baki tuğun yıllar sonra "fazla bir suçları yoktu, mahkemede uslu dursalardı asılmazlardı" demesi nasıl bir hukuk anlayışının kurbanı olduğunun kanıtıdır.

deniz gezmiş kimsenin kuklasi olamayacak kişilikte bir kahraman, bir devrimcidir. idam edildiğinde kendisi de 26 yaşındadır, yani "gencecik insanların beynini yıkamak" bir yana, kendi gibi bu yola bilerek girmiş arkadaşlarıyla beraber, kendi deyimiyle "26 yaşında kendini türkiyenin bağımsızlığına armağan etmiştir". amerikan emperyalizmini düşman olarak seçmiştir. bu anlamda "dışarıda düşman bizi bölmeye çalışırken kendi kendimize kavga etmemizden" sorumlu olamaz, çünkü 35 milyon metrekaresi amerikan işgali altında bulunan bir ülkede emperyalizme karşı mücadele vermektir amacı. kendi deyimiyle hareketleri "anayasal bir harekettir." hep 61 anayasasını savunmuştur, bu yüzden de kanunlara karşı gelen bir kişi olduğunu iddia etmek güçtür. o dönemin solcularının çoğu gibi kendini marksist-kemalist olarak tanımlar, ve atatürk ün bursa nutkunda tarif edilen "türk genci" olmaktır tüm yaptığı. "sokak eşkiyası" değildir, ama "eşkiya dünyaya hükümdar olmasın diye" sokağa çıkmıştır. "bana sağcılar cinayet işliyor dedirtemezsiniz" diyen bir başbakanın hükümeti döneminde birer birer öldürülen taylan özgürlerin, koray doğanların, mehmet cantekinlerin, öldürülen nice "pırıl pırıl" devrimci gencin arkadaşıdır, ve onların ölümünden sorumlu olanlara karşı öfke doludur.

deniz gezmiş bugün yaşamazdı merak etmeyin... muhtemelen 72de asılmasaydı da daha sonraki süreçte öldürülürdü. ama ölüsü bile birilerini korkutmaya yeterdi, şimdi olduğu gibi.
devrim neferi.
fikriyatını benimsemesem bile delikanlı adam olması sebebiyle takdir ettiğim kişiliktir.
o dönemin yöneticileri tarafından anlaşılamamış ve idam edilmiş devrimci kişiliktir.ölürken bile son sözleri barış adına olmuştur son sözleri Yaşasın tam bağımsız Türkiye. Yaşasın Marksizm-Leninizm'in yüce ideolojisi. Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi. Kahrolsun emperyalizm. Yaşasın işçiler, köylüler" olmuştur. son sözleri bile barış ve türkiye nin bağımsızlığı adına olmuştur. buna rağmen bazı kişiler tarafından faşist olarak görülmektedir. ama gerçekte türkiye halkının rahat yaşaması için mücadele etmiş kişidir.
son neferdir, denizdir. delikanlıdır.

delikanlım!
sen ki, ya bir köşe başında
kan sızarak kaşından
gebereceksin,
ya da bir darağacında can vereceksin.
iyi bak yıldızlara
onları göremezsin belki bir daha...
anayasa/sistem/düzen değiştirme teşebbüsünde başarısız olması neticesinde idam edilmiş, hayatına yazık etmiş bir genç. halbuki 1960'daki asker abileri gibi silahı adam gibi kullanabilse, onun dedikleri anayasa olabilirdi.

maalesef bu işler böyle, silahı çektiysen tetiği düşürmen gerekiyor. tetik düşünce de karşındakini vurdun vurdun, yoksa yedin kurşunu...
http://www.youtube.com/watch?v=0QuUx8qyoPA kahrolsun amerikan emperyalizmi. yaşasın halkların kardeşliği.

DELiKANLIM - NAZIM HiKMET RAN

tuncel kurtiz yorumuyla...
http://www.youtube.com/wa...mp;v=VwxyI2ZnVv4&NR=1 deniz gezmiş'i arkadaşları anlatıyor.

kanal 24'de yayımlanan çok güzel bir deniz gezmiş belgeseli...
banka soyguncusu masum devrimci. pehh.
Ankara Ayaş'ta doğmuştur. Hukuk fakültesinden dekanın odasını bastığı için atılan daha sonra protestolarla tekrar geri alınan, görüşleri ve düşüncelerinden vazgeçmeyip ölümüne kadar savunan devrimci, cesur insan.
Beni boydunmdan değil ayaklarımdan asın çünkü arkamdan gelenler mutlaka olacaktır, gibi karizmatik bir sözün sahibi olan adam gibi adam.
kendini daha 24 yaşındayken türkiyenin bağımsızlıgına feda eden onurlu bir devrimci. bazı kişilere göz dagı vermek için öldürülmüş olan devrimci. daha 24 yaşındayken hiçbirşey görmeden öldürülmüş bir GENÇ
cesareti ile türk gençliğine örnek olan korkusuz bir vatanseverdir.
http://www.youtube.com/watch?v=0QuUx8qyoPA
(bkz: deniz gezmis)
(bkz: mehmet durmus).
Unutulmayan bir adam.
Herşeyi halk için yapmıştır. Unutmadık seni Deniz.
Abdullah öcalanla hemen hemen aynı dönemlerde siyasi eylemlerde bulunmuş.

Lakin kendisi apo gibi dış mihraklar tarafından kandırılmamış. Savunduğu görüşlerin sonuna kadar arkasında durmuş gerçek bir hümanist ve solcudur.
zamansız gittin be çocuk, güldü şerefsiz şerefliler
gidişinden çok korktu, sustu soysuz elitler
senden sonra kral sandı kendini, bazı itoğlu itler
Sesine ölüm düştü be çocuk, davanı yarım bırakıp gittiler.

Evet o memleket adamıydı ve milleti için vatanı için gencecik yaşını hiçe sayarak hayatının baharında geçirildi ilmek boynuna. Haklı ya da haksız oluşuna bakılmadı. sadece verdiği rahatsızlık yeterliydi bazı ibnelere. o dönemden bu döneme değişmeyen tek şey düşünmenin suç olduğuydu. ülkesini milletini düşünmeye itmesiydi tek suçu. Ülkesine 6.filonun girmesine isyanıydı tek suçu. Tek suçu arkadaşlarına fikirlerini açmasıydı. tek suçu lider kişiliği olmasıydı. keşke çocuk keşke giderken bu vatan sevgini şu ülkeye biraz daha ekseydin, ekseydin ki başımıza gelen geçen herkes senin kadar yürekli ve senin kadar bağımsızlığımızı önemseseydi.

Yine de aşk olsun sana çocuk. Aşk olsun ki elit kesime nasıl bir korku salmışsan 40 senedir seni bize anlatmak bile suç günümüzde. Sana ve senin arkadaşlarına acımak bile suç. Bunu yaratabildiğin ve birilerinin hala kabusu olabildiğin için aşk olsun sana çocuk ve helal olsun.

edit: genç amerikanlar rahatsız. hala denizin korkusunu üstünde hissediyorlar demekki.
kandırılmış zannedilendir.

bu tanımlamaya da hastayım amk. kendi gibi düşünmeyen herkes kandırılmış ya da beyni yıkanmıştır. adamın en azından yıkanacak bir beyni var amk beyinsizleri.

(bkz: bi bitin amk)
karakol basıp adam öldürdüğü, banka soyduğu,halde kahraman ilan edilen,
amacı, gayesi,hedefi ne olduğu bilinmeyen allahsız komünist kişi,
üniversite kapılarına muhammedin piçleri giremez yazacak kadar aşşağılık
bir vatan hainidir,bir pehlivanoğlu veya bir veli can etmez,
Ben Amerikan emperyalizmine, Sovyet revizyonizmine, Romen soytarılığına, Bulgar dalkavukluğuna karşı bir Türk devrimcisiyim. Sözüyle hafızama kazınan Türk devrimcisi.