bugün

entry'ler (664)

erkeklerin baş örtmesi farz mıdır

Eski islam kültüründe erkeklerin saçının açık olması hoş karşılanmayan bir durumdur. Bu durumu Divan şiirinde sıklıkla görürüz. Erkeğin saçını rüzgârda savurarak dolaşması ayıp olarak nitelendirilen bir hadisedir. Kaldı ki yakın zamanlara kadar yalnızca islam kültüründe değil tüm dünyada şapka kullanmak gerekli davranışlardan birisiydi. Ne yazık ki bu davranış terk edildi.

juan juan

Juan Juanlar bir Proto-Moğol devletidir. Aynı dönem içerisinde Akhunlar da hüküm sürmektedir. Akhunlar ve Juan Juanlar'ın arasında kalan topluluklara da Kao-çı lar denmiştir. Kao-çılar daha sonra Göktürk ve Uygur devletlerini kuracaktır. Juan Juanlar'a Çinliler çabuk üreyen ve yayılan böcek, kurt manasında Cücenler demişlerdir. Bugün dilimizde kurt kelimesinin birbirine zıt iki hayvan adını karşılıyor olması bu yüzdendir.

beşik dergisi

yalnızca sanat metinlerinden oluşan(şiir, öykü, masal, roman tefrikası vb.) bir dergidir. internet sitesi ise daha geniş bir yelpazede yazı bulundurma gayesindedir. henüz yeni olmalarına karşın başarılı olacaklarını umut ediyorum.

http://www.besikdergisi.com

3 kasım 2019 seattle uzaylı saldırısı

(bkz: bi bitmediniz amk)

öteki

Muhteva olarak çağının çok çok ötesinde bulunan bir uzun hikâyedir. Ve zaten net bir şekilde ifade etmeliyim ki bütün bu başarısını muhtevasına borçludur. Çünkü Dostoyevski'nin gençlik çağında yazdığı bir roman olması hasebiyle teknik açıdan bazı kusurlara tesadüf etmek romanın genel seyrinde şaşırtıcı olmayacak bir hadisedir. Karamazov Kardeşler ve Suç ve Ceza gibi romanlar okununca Dostoyevski'nin üslûp gelişimi ve roman tekniği kabiliyetinin ne derece arttığı daha yakından idrak edilebilir.

anayurt oteli

Edebiyat alanında naçizane bir akademisyen olarak edebiyatımızın en önemli 5 romanı içerisine aldığım eserdir. Bu kanıya neden, niçin ve nasıl vardığımı roman hakkında en kısa zamanda yazacağım uzun bir inceleme başlığında bulabilirsiniz.

modern çağın hastalığı

Huzursuzluktur efendim. Sebebi olmayan nerden niçin geldiği bilinmeyen derin bir huzursuzluk.

celal oğlan

Sadık gürbüz'ün seslendirdiği versiyonda sözler şu şekildedir:

ipek mendil dane dane
Yudular serdiler güle
Benim yavrumu yudular
Başucunda döne döne

Gülüm oy oy yavrum oy oy

Evlerinin önü arpa
Kır at gelir kırpa kırpa
Benim yavrum hastalanmış
Kuru yerde yata yata

Gülüm oy oy yavrum oy oy

Evlerinde var makine
Derdimizi diyek kime
Benim yavrum hastalanmış
Götürmemişler hekime

Gülüm oy oy yavrum oy oy

Nasıl edek nerye gidek
Derdimizi kime diyek
Suçu yalnız insan sevmek

Gülüm oy oy yavrum oy oy

https://youtu.be/O8ZBUH-qmbQ

sabahın aydınlık olmasının nedeni

Keşke güneş her karanlığı aydınlatabilse.

sanatkarin olumu

Çok güzel bir cahit sıtkı şiiridir:

Gitti gelmez bahar yeli;
Şarkılar yarıda kaldı.
Bütün bahçeler kilitli;
Anahtar Tanrıda kaldı.

Geldi çattı en son ölmek.
Ne bir yemiş, ne bir çiçek;
Yanıyor güneşte petek;
Bütün bal arıda kaldı.

hayatın en fena dönemleri

Zannımca insanın kendisini beğenmediği, yetersiz ve kıymetsiz gördüğü dönemlerdir. Bu düşüncenin altında da genellikle büyük bir başarısızlık ya da karşılıksız aşk yatar. Özellikle 20 li yaşlara tekabül etme ihtimali yüksektir bu durumun.

dostlar merhaba

Senede bir görmediğim
Dostlar merhaba merhaba
Deste deste dermediğim
Güller merhaba merhaba
Canlar merhaba merhaba
Dostlar merhaba merhaba

Umutlarım oldu yalan
Pınar değil engin talan
Başın taştan taşa çalan
Seller merhaba merhaba
Canlar merhaba merhaba
Dostlar merhaba merhaba

Yetimi'yem belim büken
Ne gül kaldı ne de diken
Bülbülü sineye çeken
Dallar merhaba merhaba
Canlar merhaba merhaba

https://youtu.be/jqb-ZbNQebE

bilgi içerikli entry giren ezik yazar

Doğru eşek hoşaftan ne anlar?

türk edebiyatının en iyi romancısı

ilmi görüşler dışında şahsi zevkleri, yaklaşımları da düşünürsek kesin olarak en iyi romancımız şudur diyemeyiz. Ama yıllarını edebiyata vermiş bir hoca olarak naçizane görüşümü belirtmek isterim.

En iyi romancısı seçeceksek seçtiğimiz bu romancının romanlarını incelemeliyiz doğal olarak. Peki bunun ölçütü nedir? Edebi anlamda söylemeliyim ki bir roman öncelikle her şeyin öncesinde asil olmalıdır. Asillik sanatının olmadığı bir roman elbette ki başarısız değildir öyle olsa başta kemal tahir yaşar kemal olmak üzre birçok romancımızı hiçe saymış oluruz ki bu da mümkün olmadığı gibi, haddimize de değildir. Bu iki isim özellikle çok büyük romancılarımızdandır. Gelgelelim en büyük romancımızı seçeceksek asillik sanatını ilk sıraya yazmamız gerekir. Şu da unutulmamalıdır ki üslup bir romanda konudan önce gelmelidir. Bugün belki konusu iyi seçilmiş ancak çok yavan bir dille yazılmış bir roman çok satabilir ama bu o romanın iyi olduğunu manasına gelmez. Daha sayılabilecek çok şey var ama uzatmak istemiyorum. Bu özellikleri ihtiva eden en önemli romancımız ahmet hamdi tanpınar'dır. Onun romanından her okuyuşta farklı bir haz alırsınız. Her okuyuşta farklı bir düşünce edinir farklı bir ruh haline bürünürsünüz.
(bkz: ahmet hamdi tanpınar)

hayatta başarılı olmak için yapılması gerekenler

Başarıdan kasıt nedir? Para, mevki, makam... Ben yıllarca çalıştım, didindim, dirsek çürüttüm. Bugün belki birçok insanın olmak istediği yerdeyim ama niye mutlu değilim? Başarı bu demek değilmiş yeni anladım. Yanımda güvenebileceğim kimse yok. Hiçbir şeyim olmasaydı keşke yalnız olmasam yeterdi. O zaman başarılı sayardım belki kendimi. Ama şimdi... şimdi 40 yılımın başarısızlıklarla dolu olduğunu görüyorum.

12 kasım 2017 ırak depremi

(bkz: bir başlığa eksi vermek için girmek)

samistal yaylası

Ben yürekten yanmişim
Yüreğimden yanmışim
Ateş beni yakar mi?

hükümet için alternatif vergi çeşitleri

Zaten her şeyden vergi alındığı için yazacak bir şey bulamadım. Gülelim mi ağlayalım mı!

10 kasımda uykumuzdan olmak zorunda mıyız

Kimsenin boyunduruğu altında kalmadan yaşamanı sağlamış adamların en önemlisi için yılda bir kez saygı duruşunda da bulunmayacaksak niye yaşıyoruz bu topraklarda?

insanoğlu 2600 yılında yok olabilir

Şuan yaşayanlar için çokta fifi olan durum.