bugün

(bkz: takim tutar gibi parti tutmak)
mevcut durumun * rakamsal olarak en büyük alternatifinin altında toplanmaktır.
yapılacak ( ne yazık ki ) en mantıklı şeydir.
kötünün iyisidir.
ne onunla ne onsuz. söylemleri değişmediği sürece kimse gelse farketmeyecek partimiz.
"ne olursa olsun türkiye'nin anasını baykal bellemeli" demenin bir başka yolu.
aşağı tükürsem sakal yukarı tükürsem bıyık durumu. de ben neden kendi suratıma tüküreyim ki?
kötünün en iyisi.
gerçek solcuların istifa sebebi.
alternatifsizliğin doğurduğu ve çürük elmaların içinden en sağlamını bulmaya çalı$ma giri$imi... **
türkiyenin en namuslu ve temiz liderine rağmen chp demektir...ne demekse...içinden daha iyiler çıkartabilir bu parti o ayrı...ama parti liderleri içinde en temizi en ahlaklısı deniz baykaldır.
dün akşam ntvde izlediğim deniz baykal belgeselinde zımni olarak ifade edilen durumdur. ecevit vefat edince dsp ilgi çekmemektedir, çünkü dsp bir sol parti değil şahıs partisidir. bu nedenle 1991 seçimlerinde 7 milletvekili ile meclise giren ecevitin 1999 seçimlerinde dspyi birinci parti yapması hakikaten incelenmeye değer ve takdir edilmesi gereken bir başarıdır. Bu süreçte ecevitin yanında adı oy getirecek ikinci bir isim yoktur. ` (bkz: abdullah gül), (bkz:kemal derviş). buradan baykala gelirsek onun böyle bir başarı veya toplumsal merkez olma ihtimali yoktur. aldığı oyların akrabaları ve bir kaç yüz tanıdığı dışında hiçbiri kendisine verilmiş değildir. oylar kemikleşmiş sol diyemeyeceğim bir kitlenin oylarıdır ve bu kitle zaten chpnin toplumsal merkeze yaklaşmasını hatta tek başına iktidar olmasını istememektedirler. o zaman çoğunluğa benzemiş olurlar ki bu katlanılamayacak bir durumdur. işin kötüdüchp,dsp,shp,10 aralik hareketi gibi oluşumlarda geçtim eceviti ecevit potansiyeline sahip bir kişi bile bulunmamaktdır. ve tabi ki tüm bu fotoğraftan vedeniz baykaldan en fazla memnun olanakpdir.tayyip erdoğan deniz baykal`ı chpye oy verenlerden daha çok sevmektedir.
saçmalıktır..

ya senelerdir bu adam partide.. yani sen bu adamın bu partide olduğunu bile bile oy verdin de şimdi mi dank etti bu adamı sevmediğin?! bu ne mantıksızlıktır.. naptı ki bu adam sana?!

tabii ki artık bırakması gerekiyor, tabii ki solda bir değişiklik olması gerekiyor.. ama bu demek değildir ki ben deniz baykal'a rağmen chp'ye oy vereceğim.. sen isme değil partiye oy veriyorsun.. o partide deniz baykal'dan başka birçok değerli insan var.. onları bu denli yok sayma hakkını kendinde nasıl görüyorsun..
"ayinesi i$tir ki$inin lafa bakilmaz" atasozunu yipratan eylem.
deniz baykalı o koltuktan ebediyen kaldıramayacak olmanın ilk adımıdır.

adam bu imajı kendisi yaratıyor, inadına chp diye diye oyları alıyor. ondan sonra da bakın oylarımız 1992den bu yana nasıl da sürekli yükseldi diyor.

bu görüşle chpye oy verecek olanlara seslenmek istiyorum; mal mısınız alla aşkına?
kötünün içinden en iyisini seçme durumu. solda başka parti bulamayarak çaresizlik içinde kalmak. ayrıca ben de dahil çoğu solcunun görüşü baykal gitse chp oyunu ikiye katlar olmuştur; çünkü çoğu insan verecek parti bulamayarak chp nin de başında baykal var diyerek oyunu boş atmaktadır maalesef.
güncel siyasette kalite, rasyonellik, istikrar, programla vb. tüm nitelikleri bir yana bırakıp "sorgulamam, sorusturmam, sapına kadar X'liyiz, ninemden beri X'liyiz, damarımı kessen X akar, canım feda ulaaan" soylemlerinin doruğa ulaştığının örneğidir. Fanatizm boyle birsey ama top oynamıyoruz ki dedirten vakadır.
(bkz: ölme eşşeğim ölme)