bugün

10 senedir ayağa düşmüş gruptur.
midian albümünü severek dinlediğim grup. her ne kadar üstüne otistikçe yorumlar yapılsa da, ben metal dinliyorum deyip, 'her ghost in the fog' şarkısını hayatında dinlemeyen var. acıyorum ve küfürediyorum.
genelde liseli gençlerin merak sarıp bir ara dinleye geldiği gruptur.iron maiden'in hallowed be thy name ini güzel coverlamışlardır.onun dışında pek bir şaşalı durumları yoktur sahne şovlarıda vasatın üstündedir.tek artıları brutali iyi olan bir soliste sahip olmalarıdır. pig me dani filth gırtlak kanseri oldu diyorlardı en son ama ne kadar doğru bilemiyorum.
Cradle of Filth, bir çok metal müzik dinleyicisi tarafından bilinen, tanınmış, belki de gereğinden fazla tanınmış ve salt bu nedenden ötürü kıymeti yeterince bilinmeyen bir gruptur.

Bu grubun tarzı ile ilgili herkes bir şey söyler. Zira metal müzik dinleyicileri arasında kategorizasyon çok önemlidir. Bir gerzeklik ifşası olarak gördüğüm bu ehemmiyet, elbette ki müziği müzik olduğu için dinleyen, bilinçli müzik dinleyicileri için geçerli değildir. Ne mutlu onlara!

Çünkü bu müziktir hepi topu! Bir takım saçma sapan kalıplara bağlı kalmadan, özgürce, "beğeniyorum öyleyse dinliyorum" düsturundan hareketle dinlenmelidir müzik. Ergen refleksiyle, "abi Cradle of Filth diye bir grup var çok süferr" ya da "yeaæ Cradle of Filth diye bir grup var çok rerörerö" dememek lâzım. Fakat koca koca adamlar bile bu hataya düşüyorlar. Bundan zevk alıyorlar dahası!

Cradle of Filth, imaj olarak satanizmi kullanır, evet. Gereğinden fazla mainstream'dir, doğru. Peki bu Cradle of Filth'i "poser" diye nitelendirmek için bir sebep mi ? Bunun cevabını şu şekilde vermek daha doğru diye düşünüyorum, arkadaşlar; bu grup bir müzik grubu değil mi ? Müziğe yönelik eleştiriniz nerede ?

Müziğine birazdan değineceğim Cradle'ın, fakat önce şu poser'lık meselesi hakkında üç beş bir şey söyleyeceğim. Dinlediğiniz hangi grup poser değil arkadaşım ? Hangi grup "gerektiğinden fazla popüler" değil ? Ayrıca hangi sivri zeka sizde bu "popülerse kötüdür" algısını bu denli derin işledi onu da çok merak ediyorum. Cradle of Filth'in bir albümünü hatta şarkısını bile dinlemeden gruptan nefret eden insanlar var yahu! inanılır gibi değil.

Sorarım Cradle poser/mainstream diyenlere; 80'lerin bilumum glam, hard, heavy grupları nedir ? Bir Twisted Sisters nedir ? Hadi daha saygı duyulan bir örnek verelim, bir AC/DC, Judas Priest, Black Sabbath. Yahu Iron Maiden nedir, underground mıdır ? Bruce Dickinson değil midir ismini grubunun önüne taşıyan adam ? Metallica var oğlum Metallica. Megadeth var. Dave Mustaine var lan Dave Mustaine! Ne diyorsunuz siz!?

Cradle'ın müzikal anlamda boş beleş bir grup olduğunu düşünen yarım akıllılara gelelim, lan oğlum siz hiç Dusk... and Her Embrace albümünü dinlediniz mi ? Ya Midian ? Cruelty and the Beast ? Yahu Damnation and a Day var lan!

COF'in gözümdeki yerini size anlatamam. Evet, çok seviyorum. Fakat bu yazıyı bir "fanboy" olarak değil iyi-kötü bir müziksever olarak, "sezarın hakkı sezara" düsturuyla yazıyorum. Hangi albümünü söyleseniz, en kötüsü olsa bile ben size "ya o da iyi bir albüm aslında, şu şarkıdaki klavye, melodi şöyle şahane böyle über" diye övmeye başlarım, asla yermem. Orası bir gerçek. Fakat genele kıyasla Cradle of Filth'in son yıllarda yaptığı misal 2007 çıkışlı Thornography albümü kötü bir albümdür. Sadece bence değil grubun bir çok fanınca beğenilmeyen, yetersiz bulunan bir albümdür. Antrparantez, işbu albümde bir tarz değişikliği de olmuştur, takip eden 2008 çıkışlı Godspeed on the Devil's Thunder albümünde biraz daha toparlamışlar ve The Death of Love gibi harikulade bir parçayla da bu dönüşlerini müjdelemişlerdir. Şahsi kanaatimce 2010'da gelen Darkly Darkly Venus Aversa belkide benim yeterince özümseyememden mütevellit tam kıvamında bir albüm değildir ama yine de bir Thornography'den iyidir. Her neyse, en kötüsü şu'su bu'su diyene kadar neden bardağın dolu tarafına bakmıyoruz ki!?

Bir Dusk... and Her Embrace zamanının en başarılı black metal albümlerinden biridir. Evet, bazı hödükspor, Cradle düşmanı, dahası müzik katili dallamalar hemen "eki eki Cradle'ı black metal grubu sanıyor lan, mal bu valla eki eki" diye ciğersizleşmeye başlamışlardır eminim, onlara ingilizlerin şu eşsiz vecizesiyle seslenmek isterim; fuck you! Evet, Dusk... and Her Embrace öyle de başarılı bir black metal albümüdür. Have you had any problems with about this ? Well... Okay then. Tamam, kayıtta bir takım sorunlar barındırabilir, artık o zamanların yetersiz imkanlarından olsa gerek, hoş albümün senesi yine yakın sayılır, 97, mamafih kayıt için gerekli olan altyapı yeterince iyi değildi belki de. Yahut bir teknik hatadan ötürü, bilemiyorum. Hoş o zamanların meşhur "kirli kayıt" olayıyla da biraz bağlantılı olabilir zira neredeyse 2012'ye gelmemize rağmen hâlen daha kafa ütüleyen, saçma sapan kirli kayıtlı albümler çıkartılıyor bu camiada.

Ya Midian'a ne demeli ? Biri çıkıp da "2000 yılı sana neyi hatırlatıyor ?" diye sorarsa hiç duraksamadan şu cevabı veririm: Milenyum, Fifa 2000 ve Midian. Öyle bir albümdür ki Midian, Cradle'a tekrar ve tekrar, bir kez daha aşık olma sebebidir. Cradle'ın, bazı dalkavukların tek anladığı olan "distortion'a abanıp elektroyla saçmalama müziği" yapmadığının nedenini anladığınız ve bunun için binlerce kez şükrettiğiniz bir albümdür. inanılmaz klavye partisyonlarında, eşsiz melodilerde müzikal bir orgazm yaşarsınız çünkü.

Fakat her ne kadar Midian'ı bu denli sevsem de benim için Cradle'ın en iyisi, Damnation and a Day'dir arkadaş. Sanki ilk parçadan itibaren albümün son parçasına kadar tek bir parça dinliyormuş hissi uyandıran, "konsept albüm" sıfatını salt şarkı sözleri ve içerdiği hikaye ile değil, tüm bir müzikal şöleni ile hakeden, eşsiz güzellikte bir albümdür Damnation and a Day. Midian'daki müzikal orgazmın, eğer ardarda dinlenirlerse, doruğa çıkartıldığı "G noktası"dır. Beni her dinleyişimde, seneler sonra dahi, o ilk dinlediğim anlara döndüren, bambaşka bir halet-i ruhiye'ye bürünmemi sağlayan bir dehşet-ül şaheserdir.

Tüm bunların yanısıra, ben demiyorum ki "Cradle of Filth yeryüzündeki en büyük, en güzel gruptur!", Cradle of Filth dinlemeyen onun bunun çocuğudur". Efendim işte ne bileyim, "Cradle of Filth'i sevmeyen müzikten anlamıyordur!" ya da "Cradle of Filth bir black metal grubudur!" gibi iddialarla kimseyi ithamlamıyorum, suçlamıyorum, ukalalık taslamıyorum. Benim demeye çalıştığım tek şey, asla ama asla o üç kuruşluk önyargılarını bir kenara koymadan, hiçbir albümünü dinlemeden, inanılmaz bir kafatasçılık örneği göstererek bu gruptan nefret eden müzik katillerinden Cradle'a bir kez olsun şans vermelerini istemek, o kadar. O da yemin ediyorum kendileri için yani, şahsım için bir şey istiyorsam namerdim. Herkes Cradle'ı sevsin, dinlesin diye bir amaç güdemem zahir, gerizekalı bir teenager değilim. Amma ve lâkin herkes sevdiği ve dinlediği bir şarkıyı yahut bir filmi, vesaire; bir başkasıyla paylaşmak, onun da beğenmesini görmek ister, bu çok hoşuna gider, öyle değil mi ? Ve elbette haksızca bulduğum gereksiz agrasyon için bir tepki idi bu yazı, zira hiçbir sebebi yokken Dani Filth ve Cradle of Filth'ten bu denli nefret eden insanlar ben de şöyle bir refleks güttü: Salt dinlediğimiz müzik tarzı yüzünden, illa black değil bildiğin heavy dinleyicisi de bu toprakların insanları olan "Emekli Ahmet amca" gibi şahsına münhasır bir kimse ve dahi "Belalı Hikmet" gibi Polat Alemdar soslu cengaverler için, "alt kültür insanları" olarak nitelendirilebilecek ve sözümona dünya üzerinde bir nevi "cehennem hayatı" yaşayan bizler; kalkıp tam da rahatsız olduğumuz kitlenin bize dayattıklarını kendimize convert edersek, bir adım ileriye gidemeyiz; birbirimizi aptalca yer dururuz. Kaldı ki, bunu "metal dinleyen bizler" gibi ergen heleloy'luğundan da söylemiyorum, zira şu an müzikçalarımda Buena Vista Social Club çalarken bu yazıyı yazıyorum; imaj hiçbir şey, müzik her şey diyorum ve bir grubun salt imaj edindiği öğelerden ötürü bu derece aşağılanması, ortaya koyduğu güzide eserlerin hakettiği değeri görmemesi gücüme gidiyor, Ekşi'deki "her şeyi ben bilirim"ci, sivri zekalı arkadaşlar artık biraz adam olsunlar, biraz değer kıymet bilsin istiyorum. Hepsi bu.

Yoksa isteyen gidip ismail YK da dinler. Hem adam bir tomar enstrüman çalan bir virtüöz. Yani...

Ciğersizlik yapmayalım, çünki hiiiiç lüzumu yok.
eski black metal grubudur. marka oldukça cozutmuştur. piyasa müziği yapmaya başlamıştır. ergen dillerde metal müziğin seviyesini ayaklar altına almıştır. loser aykırı tayfadan çıkıp, zengin züppe ağzına düşmüştür. düşmüştür yani. bir diğeri için (bkz: metallica).
ingiliz black metal grubu.

solistin kızlarının rahibe olması da grubun büyük ironilerindendir.
black metalle alakası olmayan saçma sapan oluşum. işe black ile başlayıp sonradan karıya kıza yönelmişlerdir. tıpkı arkadaşları dimmu borgir gibi. ancak dimmu borgir ne kadar poser olsa da yaptıkları müzik çok iyi olduğu için gayet dinlenebilir ancak bunlarda o da yok. iki gitar riffi üzerine atmosferik sağlamak adına bir atraksiyonu olmayan dümdüz klavyelerle işi götürmeye çalışan bir gruptan bahsediyoruz. bu grup hakkında canımı sıkan bir başka şey ise sırf makyaj yaptıklarından dolayı black metal sanılmasıdır. her makyaj yapan grup black metal olsaydı bülent ersoyda black metal olurdu aq.

sonuç: lise yıllarında gayet dinlenebilir ama kredisi liseden sonra biter. hakiki black dinleyicileri zaten neyin ne olduğunu liseden sonra anlar.
lilith immaculate şarkısı günlerce ağza dolanan beyne ritm boşaltan bir eserdir.

görsel
http://www.youtube.com/watch?v=NeDbKzONBwI

böyle mükemmel bir şarkıya sahip grup.

black metal yerine, kendilerine brutal ve scream vokalli senfonik extreme gothic metal desek daha güzel olur. çünkü yaptıkları müzik ''black metal'' gibi tek bir kalıba sığdırılacak cinsten değil.
(bkz: tonight in flames)
Saçma sapan triplerle para kazanmak için müzik yaptıklarını açıklayan grup.
Türkiye'ye gelecekler birde. Sırf bunlar yüzünden slayer'a gitmeyebilirim.
saçma gruptur slayer'a gitmeme sebebi bile olabilir.
çok merak edilmiş açıklıyorum, tam olarak (bkz: atmosferik yarrak metal) icra eden grup. kimi demiş black metal, kimi demiş gothic-vampiric metal vs vs. nedir bu kategorize etme hastalığının altında yatan neden? çözemedik bir türlü, ülke sizin yüzünüzden bir adım ileri gitmiyor lan. tamam seveni var, sevmeyeni var, seveni şöyle iyi demiş, sevmeyeni ergensiniz siz bi sikimden anlamazsınız (bkz: poser)sınız demiş. bırak dinleyen dinlesin triplerden triplere girsin, dinlemeyen adam dinleyecek daha iyi birşeyler buluyordur zaten. okuması sürükleyici olduğu için okuduğum 6 sayfa entry içinde tutup (bkz: burzum) la kıyaslayan adam bile gördüm yok artık amk. bir kere kendilerine yükledikleri misyonları farklı, cradle of filth kendine popüler olmanın yolunu açacak, çok paralar kazandıracak bir yolu seçmiş ve istediğini de yapmış. bu açıdan başarılı mı? başarılı. adamlar hala ıvır zıvır satışından milyonlarca dolar para kazanırken biz de burada geyiğini yapalım yok ne tarz metal yapıyor bunlar diye birbirimizi yiyelim. mal mısınız oğlum, kahvehanede içtiği çayın parasını zor öderken fanatiklik uğruna-takım sevdasına milyon dolarlar kazanan futbolcular için kavga eden tipler gibisiniz.

ha tüm bunlar bir yana müzikalite anlamında (bkz: nymphetamine) ve (bkz: death of love) dışında bir olayı yoktur bana göre.
Bu adamlar muhteşemler dostum !
dinlediğim birkaç parçalarında vokalde her zaman farklı bir bayanın eşlik ettiği müzik grubudur. dinlenesidir, sevilesidir.
Brutal konusunda kendini aşmış efsaneninde ötesinde, fevkaladenin de fevkinde bir rock grubudur. Alışılmadık bir tarzları vardır. Çoğu kez black metal ile karıştırılsada alakası bile yoktur. Gothic metal grubudur. Nymphetamine Fix adlı şarkıları ile 22 milyonun üzerinde bir dinleyici kitlesine ulaşmıştır. Efsanedir.
zamanında şöyle harika bir şarkı yapmış extreme gothic metal grubu.

http://www.youtube.com/watch?v=BrVjmuFYXvw
Değişik bir grup.
Dani filth'in oynadığı bir de film vardı adını unuttum şimdi.
Nereden çıktığı anlaşılamayan sesiyle değişik bir kısa adam olan dani filth'in türü net çizilemeyen grubudur.
Ama güzel müzik yaparlar.
grubun solisti dani filth'in oynadığı filmin adı cradle of fear'dır.
Ön yargılı yaklaşılan fakat iyice dinlendi mi çok güzel olduğu anlaşılan ingiliz metal grubu. ismi pisliğin kaynağı anlamına gelir. Gothic metal, black metal, senfonik metal gibi tarzlarda çalıyorlar. Şahsen ben çok severim kendilerini.
Metal dinlediğini sanan ergenlerin ilahlaştırdığı grup.
Genellikle çakma metalcilerin grubun adını güzel bulup bi kaç şarkısını dinleyip ben metalciyim diye hava attıkları bi grup.
amon amarth tan sonra dinlemeyi bıraktıgım gruptur.
metalle alakası olmayıp metalci görünmek isteyen ergenlerin sükse olsun diye bok attığı gruptur. genelde bunu yapan şahıslar bir tek fear of the dark dinleyip hell yea ben iron maiden'cıyım diyen tiplerle aynı tarikata üyelerdir.
kliplerinde oynattıkları hatunlar taş gibi olan grup.
güncel Önemli Başlıklar