bugün

bugünkü maçı izlemesemde anladım ki yeni bir teknik direktör getirmekten daha riskliymiş daumu yeniden fenerbahçenin başına getirmek.

yemişim uyum sürecini...
"şovmen"in "ala"sı teknik direktördür. kimse bunu "vatanseverlik"le örtbas etmesindir. Benim gözümde, türkiyedeki konserinde sahneye türk bayrağıyla çıkan ve "atatürk'ü seviyorum" diyen siyahi rapçi 50 cent neyse, bugün, son iki haftadır yaptıklarıyla, christoph daum da odur. Önce "en büyük atatürk", sonra da "bu galibiyeti şehitlere armağan ediyorum", yemezler bu popülist ayakları daum efendi! Daha geçenlerde almanya'da, bir neonazist tacize uğrayan türk vatandaşlarının haberi yayınlanmışken (ki pek ses getirmemiştir, o, bizden daha çok "vatansever" kişilere rağmen) "Bu yüce insan (!) neredeydi acaba?" diye bazı kesimlere sormak gereklidir.

edit : o iflah olmaz "körlüğünüzü" ifşa ettim değil mi? maksat "at sineği" olmak değil mi socrates misali! *
17 eylül 2009 fenerbahçe fc twente maçı sonrası, engin verel tarafından hakkında yapılan yorum
--spoiler--
saçlarını güzel fönlemişsin ama öyle duruyorsun kenarda
--spoiler--
yakin bir tarihte (tahmini 4-5 hafta sonra) fb ile basarisiz sonuclar almaya baslayip, delilerce elestirilip, istifanin ucuna gelecegini simdiden belirtmek istedigim altin renkli alman amca.
kanımca semihe takıntısı var kendisinin.
avrupa'da değil ligde başarı hedeflediğini sezon başında açıklamış olan antrenör.
turk futboluna zerre kadar faydasi olmiyan bir teknik adam. neden pesinden gidilip tekrar getirildi anliyamadim. yazik cok yazik.
o bu değil de, aramızda ki kahinleri ortaya çıkarmış teknik direktördür. yok şöyle olacak, yok zart olacak, yok zurt olacak. ne süpersonik, ileri görüşlü yazarlarımız varmış.
adamı daha ilk başarısız maçında ipe götürdünüz maşşallah.
aziz yıldırım'ın son kurbanı olacak olan teknik direktör. üç sene ligi alsada bu sefer de 'avrupa'yı alamadı cik cik cik' diye yollarlar. bizim yönetim böyle bir yapıda çünkü. sadece ligi hedeflediklerini unuturlar bir anda. bu sefer daum'u kovar, avrupa'da başarılı olacak hocayı getirirler. kendisinin semih'e takıntısı olduğunu düşünmüyorum. Martins'lerin, Klasnic'lerin 3-5 milyon euro'ya transferlerini gerçekleştirdiği dünya futbol piyasasında guiza gibi bir izbanduta 17 milyon euro sayarsanız maalesef sike sike oynatmak zorunda kalırsınız. piyasası sabit kalsın diye de her ne kadar sıçıp batırsa da oynatmak zorunda kalırsınız. sonra gül gibi semih'i maalesef harcarsınız. olası kötü gidişhat halinde suçlu daum değil aziz yıldırım'dır. hepsi mi kötüydü lan bu teknik direktörlerin.
semihi son 5 dakikada aldığı maçta semih'in gol atıp maçı kzandırması üzerine maçtan sonra, yaptığım oyuncu değişikliğiyle maçı kazandık diyebilecek kadar şahsiyetli! bi insanımsıdır.

teknik direktörlüğüne gelirsek; öyle bişey değil şu anda, olursa düşünürüz.
takımı sahadan galip ayrıldığında başta kendisini olmak üzere tüm ekibi yere göğe sığdıramazken, takım yenildiğinde ise yaptığı yanlış tercihler aklına gelmeyecek kadar aciz ve maçta yenilmelerinin sebeplerini isim isim vererek sebep olanları açıklayabilecek kadar ucuz bir adam.
(bkz: tecrübe kazandık)
dün geceki twente maçıyla birkez daha ispatladı avrupada başarısız olduğunu. biri bu adama beddua etmiş ''inşallah bir üst tura çıkma avrupada'' diye. *
dün akşamki twente maçında bir kez daha gördük ki fenerbahçe'den gönderildikten sonra teknik direktörlüğünü hiç geliştirmemiş teknik adam.
Twente maçından sonra basın toplantısında duran toptan gol bulan mehmet topuz'u oyuna alıp maçın kaderini (!) değiştirdiğini her seferinde vurgulayan ve twente'nin bulduğu her pozisyonu masaya yatırabilecek kadar aciz duruma düşmüştür. Ayrıca Colin KAzım'ı savunabilecek kadar futbol fakiri bir almancık.
adam açık açık ta gelir gelmez söyledi hedefimizde avrupa yok diye, şimdi bu kızgınlık nedir anlamadım.
başarının üzerine başarı katamayan ama başarısızlığı başarıya dönüştürebilen bir teknik adam...
fenerbahçe avrupa'da iyi-kötü başarı sağlıyordu. büyük takımlara karşı direniyor, orta hallilere 3-4 sallıyordu. daum geldi bu başarıya(!) hiçbirşey katamadı, katamayacak gibi de görünüyor. ama fenerbahçe ligde orta halli takımları bile yenemezken, yani başarısızken daum geldi 5'te 5 yaptı. fenerbahçe kümede olsa eminim onu çıkarır şampiyon yapardı...

sözün özü; bana balık verme balık tutmayı öğret!**
bikaç bişeyler salladık ama, hadi hayırlısı. inşallah avrupa'da final filan oynayıp bok yedirtmez bize...* **
ligde 5te5 yaparken vezir konumundayken telafisi olan bir avrupa maçında rezil konuma getirilen adam. haftasonu göklere çıkartılır yine:

-dauum'un savaşan fener'i 6 da 6 yaptı! işte daum farkı!

bu adam fenerin başına gelebilecek en iyi hocalardandı. oyuncuları tanıyor, lige yabancı değil. avrupada başarı ha dediğin dakika gelmez. önce şampiyonluk elde eder 2-3 sene sonrada uefada çeyrek final oynar.

not: gsliyim.
"ilk hedefimiz avrupa değil, turkcell super lig" diyerek fenerbahce için ne kadar ideal bi hoca oldugunu göstermiştir. avrupa kim daum kim?
sezon sonu gonderilmesi muhtemel kimse.
sezon sonu gönderilmesini dilediğimiz kimse ..taraftarın beklentileriyle aynı hedeflere sahip değil. Onu hele maçtan sonra geçen yıl böylemiydi ben geldim böyle oldu demesi yok mu? ısrarla neden kendini son yıllardaki en kötü dönemle kıyaslıyor merak etmekteyim.. umarım söylediklerimizi bize yedirirde en azından fenerbahçe kazanır...
turkcell süper lig maçlarında eşofman, uefa avrupa ligi maçlarına takım elbise giyindiği için içgüvey ercan saatçi tarafından eleştirilen teknik direktör.
fenerbahce nin avrupa kupalarında başarısızlığı sürüklemekte hep ısrarcı olmuş, teknik adam.
futbol analizcilerimize göre avrupada başarılı olmak istemeyen teknik direktör. evet, ben de piyango bileti aldım ama ikramiye çıkmasını istemiyorum.

gerçekçi adamdır. 'yıkarız bu kadroyla, amına koruz avrupanın amerikanın' şeklinde takılmamasının sebebi belki de kişiliğinden kaynaklanan gerçekçi olmak ve kendisine inananları hayal kırıklığına uğratmaktan kaçınmak içgüdüsüdür, belli olmaz bu işler.
sheriff'in çok güçlü bir takım olduğunu iddaa etmiş olan teknik direktör.daum'a şunu hatırlatmak isterim''bak daum bu sheriff var ya sheriff uefa avrupa ligi'nde puanlar sıralamasında son sırada.tüm grupların en kötü takımı yani.hayır bu takım güçlü geldiyse sana senin için daha küçük çapta bi kupa yaratalım.ismi de kupa 3 olsun,sen bu kupada takıl olur mu?''
türkiye'nin gördüğü ve göreceği en samimiyetsiz teknik adamlardan bir tanesidir bu adam.yendiği ama kötü oynadığı maçlardan sonra,önemli olanın sonuç olduğunu söyler.yenildiği twente maçından sonra ise iyi bir oyun oynadıklarını söyler,mağlubiyeti haketmedik der.kendinle çelişiyorsun daum.ama bizi kandıramazsın,kendini çok akıllı zannediyorsun değil mi?bi atatürk rozeti takıp,istiklal marşı söylediğinde sana tav olan enayilerden değiliz biz!