bugün

mustafa balbay ve mehmet haberal'ın tahliye edilmemesi durumunda, almış olduğu karardır. demokratik olarak hakklarıdır. onaylanandır.
akp tipi demokrasi'ye gösterilmiş haklı bir tepkidir.
(bkz: chp yemin etmeyecek)
soru: chp yemin etmeyecek neden?
cevap: çünkü pkk da etmiyor.
muhalafet partisi olduğu için normal karşılanması gereken bir durumdur.
demokrasiyi ne kadar istediklerinin göstergesidir.
(bkz: reklam kokan hareketler bunlar)
Chp'nin tamamen çizgisini bozduğunun göstergesidir.Zira pkk'nın götünü kaldırmaktan başka bir iş yapmıyorlar son dönemde.
Fatih Altayli ne demis, CHP "Uyarogludur" demis. Trend nereye o oraya. Buna bazen "dön baba dönelim" de derler. Oyleyse, chp'nin yemin etmeme karari normal bir durumdur, baska birsey zaten beklenmez.
yanar döner olduklarından çark edecekleri saati beklemekteyiz.
%50 oy aldım diye kafalarına göre at koşturamayacakların herkese anlatılması için haklı bir karardır. pkk yemin etmiyor diyen gerzekler için ise mustafa balbay, mehmet haberal kimdir? bir araştırmalarını temenni ediyorum. kendi vekillerine karşı da yapılan bir haksızlık vardır.

(bkz: mal olma ayık ol)
partiler; milletvekili adaylarının "vekil" olup olamayacaklarını araştırmadan, hukuka uygun olup olmadığına bakmadan aday gösterirler.

ysk; partilerin seçtikleri adayların başvurularını daha başvuru esnasında "vekil" olup olamayacaklarına bakmayıp, milletvekili seçildikten sonrasına bırakırlar.

sonra "benim vekilim seçilmedi, protesto ediyoruz!" derler. ülkeyi kaos'a götürürler. borsa boku yedi hepten boku yedik...

bir de tüm bunlar demokrasiden bahseder.

hadi canım.

not: biliyorum bu yazı eksilenecek. tek isteğim, eksileyen yazarların özel mesaj yoluyla "neden eksilediklerini" yazmalarıdır.
Zangocculardan ne beklenirki diye dusunduren durum.
gerçek bir muhalefet ülkeyi ileri götürür. her şeye muhalefet önce kendini bitirir. arkadaş sen chp'sin ne anlarsın bölücü pkk'lıların peşinden koşmaktan.
derin devletin almış olduğu karardır. bağlı bulunan partiler kararı uygulamaktadır.
akp'nin hemen yemin etmeyen milletvekilleri için kendisinden bir vekil atanması talebiyle ysk'ya başvurması bekleniyor. yaparlar mı, yaparlar... yapmışlıkları var...
sonuna kadar arkasında olduğum, milletin teveccühünü hiçe sayan bir aymazlığı protesto eden, haklı ve son derece yerinde bir tepkidir.

türkiye büyük millet meclisi'nin duvarında koskoca puntolarla yazılan o cümle gerçekleri yansıtıyor ise bu ülkede " hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir " ve bu millet, hapishanede tutuklu olan şahısları, kendisine vekil şeçmekte bir mahsur görmedi ise hukuki olanları da dahil olmak üzere diğer tüm kurumlara milletin iradesine boyun eğmek düşer.

bu durum, chp'li milletvekilleri için geçerli olduğu gibi dtp'li ve bağımsız vekiller için de geçerlidir şüphesiz.
Teröristleri de kurtarmakla sonuçlanabilecek eylemdir efendim. Azıcık da olsa beynimizi çalıştırırsak bu işin sonunun bu olacağını görebiliriz.
Demokrasi diye kıvranan, halkın egemenliğini yeni yeni anlayan chp zihniyetine sormak istiyorum. 363 millet vekilini yok sayarken hukuk üstündü de halkın egemenliği yeni mi ortaya çıktı?
Ayrıca haberal kimi hangi halkı temsil ediyor abi ben bunu da anlamadım. Hadi akpliler salak cahil(!) adaya bakmıyorlar oy verirken. Chp ile haberalın ne alakası var. Chp seçmeni haberalı neden seçer? Bildiğin dtp taktiğiyle adam çıkarıyorlar hapisten.
Yok madem halkın her dediği oluyor, her seçilen vekil oluyor apo yu da soksun dtp liler. Saçmalamayın gençler hukuk üstünlüğünün kabul edildiği bi ülkede yaşıyoruz. Ya da öyle diyordunuz bi ara...
bi bakıma kısmen haklı olunsa da her şeyi hükümetin üstüne atıp hükümetin itibarını düşürme, hükümeti yıpratma ve hükümeti yalnızlaştırma çalışmasıdır.
chp'nin kararına doğru da denemez, yanlış da denemez. doğru denemez, çünkü söz konusu vekillerin adaylık sürecinde seçilmeleri durumunda bunların olabileceği ihtimaller dahilindeydi, ve bu ihtimal gerçekleşmiş oldu. bu ihtimale karşı tedbir alacak pozisyona geçemedilerse bugün kimse kusura bakmasın ama yemin etmemek de nesi? chp'nin kararı yanlış da değildir, zira akp güdümündeki yargı kararlarının uygulanabilecek olması ve yüksek seçim kurulu üyelerinin objektif davranabilecek olabilmesi çok mümkün değildi. işine geldiğinde yargıya tüm ağırlığını koyan bir akp, elbette bu durumda çekimser tavır sergileyerek gerekli yerlere mesajını verecekti.

sonuç itibariyle, şu an yaşananlar esasen chp'nin seçim afallamasının bir sonucudur. sansasyonel aday çıkartmanın komplikasyonu değil bizzati malpraktisidir.

peki bu kimin işine yarar? bu ne akp'nin işine yarar, ne de chp'nin. bu ülkede kaos ortamı yaratıp belli amaçlar doğrultusunda ülke gündemini kriz ortamında istedikleri gibi şekillendirecek olan bdp'ye yarar. bundan nemalanmak isteyecek olan spekülatörlere yarar. ülkede ekonomik krizin tohumlarını atmaya çabalayan, ekonomide mikro travmalarla makro bir travma yaratmak isteyen tüm güruhun işine yarar.

biz de böyle oturur seyrederiz.
ederse ekim ayına kadar edebilir aslında.
ne tarih ne de chp seçmeni bunu affetmez. chp artık açık bir şekilde bdp-pkk çizgisinde hareket etmeye başlamıştır.
yargıyı istediği gibi oynatan akepe oyunlarına karşı, ayakta duran haklı bir karardır.
chp'nin hakkıyla kazanmış ama hakkı teslim edilmeyen 2 milletvekili yemin edene kadar sürecek olandır, doğru karardır, tepkidir, olması gerekendir.
Seçime girmeden önce aklınız nerdeydi diye sormazlar mı? önce tutukluları vekil yapıyosunuz, ardından yemin etmem dersiniz. CHP kriz yaratmaktan başka ne işe yarar merak ediyorum.