bugün

kesinlikle rahatsizlık verici bir based on a true story filmi,

sabaha doğru uykulu gözlerle izlemeye başladım, film bittiğinde uyuyamayacak hale gelmiştim.

filmin konu aldığı hikaye için http://en.wikipedia.org/w...ille_Chicken_Coop_Murders 'e bakılabilir.
müzikal soundtrack'inin de en iyiler arasına girmesi gereken film,

end title parçası herşeyi anlatıyor zaten.
(bkz: sahtekar) Film Dram / Gizem / Suç / Biyografi
Gösterim Tarihi : 30 Ocak 2009
Yönetmen : Clint Eastwood
Senaryo : J. Michael Straczynski
Yapım : 2008, ABD , 140 dk.

Oyuncular

Angelina Jolie ( Christine Collins), Gattlin Griffith (Walter Collins), Michelle Martin (Sandy), John Malkovich (Rahip Gustav Briegleb), Jeffrey Donovan (Yüzbaşı J.J. Jones), Amy Ryan (Carol Dexter), John Harrington Bland (Dr. John Montgomery), Jason Butler Harner (Gordon Northcott)

Los Angeles, Mart 1928; Genellikle çalışan sınıftan insanların oturduğu banliyö kesimlerinden birinde... Telefon operatörü olarak çalışan anne Christine Collins (Oscar ödüllü Angelina Jolie), güzel bir cumartesi sabahında işe gitmek üzere evden ayrılırken dokuz yaşındaki oğlu Walter ile vedalaşır. Akşam evine döndüğünde her ebeveynin en büyük kabusuyla yüz yüze gelir.... Biricik oğlu ortadan kaybolmuştur.
Polis tarafından çok yoğun bir arama çalışması başlatılır. Ancak küçük Walter hiçbir iz bırakmadan ortadan yok olmuştur. Aradan beş ay geçtikten sonra polisten haber gelir. Christine' in oğlu olduğunu iddia eden bir çocuk bulunmuştur. itibarını kurtarmak isteyen polis, anne ile oğlunun kavuşmasını medya önünde bir halkla ilişkiler etkinliği gösterisi olarak organize eder.Yüzlerce polis, gazeteci, fotoğrafçı arasında adeta serseme dönen Christine, getirilen çocuğu evine almaya ikna olur. Ancak yüreğinin derinliğinde kendisine getirilen çocuğun oğlu Walter olmadığını bilmektedir.
insanın yüreğini lime lime tüylerini diken diken eden Clint Eastwood yapımı bir drama. bir annenin hiç bitmeyen umudunu anlatıyor film ve filmin hikayesinin gerçek olması münasebeti ile daha da bir etkiliyor insanı gerçekten. Clint Eastwood yine yapmış yapacağını ve güzel bir iş çıkarmıştır ortaya ama,
diyor ve burada bir virgül koyuyorum.
angelina'nın oyunculuğu iyidir kötüdür bu tartışılır elbet ama bence bu rol için daha tanınmamış bir yüz oynasaydı eğer daha da inandırıcı olabilirdi izleyici için. angelina bazı sahnelerde mimiklerini tam olarak dramatize edememiş bana göre. tabi geneli itibarı ile bakarsak iyi bir performans sergilemiş.
filmin kurtarıcı ismi ise John Malkovich. tabiki bu ustaya söylenecek pek fazla bir şey yok.

bana göre filmin en etkileyici sahnesi ise;

--spoiler--
ufak bi çocuğun polise, Gordon Northcott adındaki bir adamla çiftlikte işledikleri çocuk cinayetlerini itiraf etmesi. akabinde çiftliğe gidip cesetleri çıkartmaları ve çocuğun o andaki dramı.
bu iki sahne gerçekten yürek burkmuş ve insanın tüylerinin diken diken olmasına denen olmuştur.
--spoiler--

sonuç; izlenesi, etkileyici ve güzel bir yapım.
filmdir.

iyi ve kötü yanlarıyla kaydadeğer bir filmdir.

angel yerine winslet oynasaymış başrolü, harika olurmuş sanki. gerçi, kadın n'apsın? rev road ve the reader'da zaten yapmış şovunu.
Çok farklı bir konuya sahip olmamasına rağmen clint eastwood'un başarılı yönetimiyle vasadı aşan bir film.
clint eastwood'dan klasikler arasina girebilecek bir basyapit. filmin cekiciligini artirmak icin angelina jolie cok iyi kullanilmis cok basarili ancak konu christine'nin oglunu kaybetmesiyle baslayip 1920'li yillarda l.a.p.d gibi bugun dunyanin en iyi polis teskilatlari arasinda gosterilen bir kurumun ,donem icerisinde girdigi acmazi konu edinmis. polis teskilati ,arastirmasi ve cozmesi gereken davalarin disina kayip ,yazili medyayi kendine masa edinmistir. artik ne derse dogru ne soylerse kanun niteligindedir yerel halk icin.. bundan sonrasinda hikaye akil almaz yonde ilerlemeye baslar.bir annenin oglu icin mucadelesiyle baslayan hikaye, polis teskilatinin kendi icinde sorgulanmasi ve yeniden yapilandirilmasiyla son bulur. ancak christine aradigi cevaba ulasamicaktir. donem filmleri arasinda benjamin button'la ciddi bir rekabet oldugunu dusunuyorum,dis cekimler,sahne tasarimlari gorulmeye deger kesinlikle gorun hatta arsivleyin.
yaşanmış bir olaydan esinlenerek yazılan izlenilmesi gereken filmdir. *
angelina jolie nin baş rölünde oynadığı, sosyal konulu bir dramdır. gerçek bir hayat hikayesini anlatır.
çocuğu kaybolmuş bir kadına, los angeles polis departmanından iyi bir haber gelir. çocuk bulunmuştur. anneyle yüzleştirildiğindeyse, bulunan çocuğun kendi çocuğu olmadığını anladığı halde, los angeles polisi tarafından çocuğu kabullenmeye zorlanır. çünkü son zamanlarda, los angeles polisi çözemediği olaylarla güven kaybetmektedir ve çözdüğü nadir olayların da, engele uğramasını istemez. kadın bunun gerçek çocuğu olmadığını, topluma kabullendirmeye çalışırken, zahmetli uğraşlar verir ve birden yanlışlığa göğüs germiş bir halk temsilcisi olur çıkar.
2009 un en iyi filmlerinden biridir. izlenmeye değer.
" clint eastwood yavaş gel artık " dememe sebep olan film. çok güzel film olmuş. yönetmenlik başarılı gerçektende. başroldeki angelina jolie'nin oyunculuğuna da diyecek yok, o kocaman dudaklarına da. zaten film dram, bir de konu itibariyle iyi olunca izlenesi oluyor.

film, iki saatten uzun olmasına rağmen hiçbir anında sıkılmadım, aksine gerçek bir hikayeden uyarlama olduğundan heyecan dolu gözlerle izledim. sonuçta; tavsiyedir.
http://www.kadrikarahan.net/sinestar.htm
angelina jolie'nin mükemmel bir performans sergileyek tek başına götürdüğü sonuna kadar merakla ve hayranlıkla izlediğim film. bir diğer olumlu özelliği fazlasıyla istirmar edilebicek bir konuyu sadece duyguyu yaşatarak anlatması ve ajitasyon yapmaması.
film iyi guzel begendim lafim yok yanliz bu cocugu bekleyis biraz fazla uzun surmuyormu yani bulacaksaniz artik bulun bulmayacaksaniz da bitsin film diye isyan edesi geliyor insanin filmin sonlarina dogru. (bkz: 144 dk boyunca cocugu aramalari ve bulmamalari)ayrica uyku kacirdigida bir gercektir.
kesinlikle son yıllarda yapılmış en iyi gerilim filmlerinden birisidir. film boyunca çaresizlik ve kapana kısılmışlık yakanızı bırakmıyor, kanunların koruduğu kanunsuzlara karşı ne kadar çaresiz kalabileceğinizi görmek gerçekten ürkütücü oluyor. angelina jolie her ne kadar iyi oynasa da dram-gerilim filmlerinde görmeye pek alışık olmadığım için farklı biri oynasaydı acaba daha mı iyi olurdu diye düşünmeme sebep olduysa da film gerçekten iyiydi.*
1980 yıllarındaki amerika'yı 2000'li yıllarda türkiye'nin yaşadığını izah eden filmdir..
clint eastwood'dan bir başyapıt daha... film bazen sıksa da gerçek hayat nihayetinde; hikaye tamamına ermeli... filmde jolie krallar gibi rol kesmiş, rüşdünü bir kez daha ispatlamış, yazık ki oscarı gerçekten haketmiş... haricinde oyunculuklar da on numara zaten. bir annenin dramını izlerken, iflas etmiş bir sistemin küllerinden doğmasına şahit oluyor ve "vay be" diyoruz. ecnebi isteyince yapıyor... ecnebi isteyince yapıyor da clint ustanın sistemi anlatışı, christine collins'in dramıyla ne güzel bir uyumda-uyumsuzlukda... zaman zaman sistemi öne çekip dramı geri plana alması, tersi, ikisini de aynı anda vermesi... ha bu işleyiş içerisinde vak'adan da kopmuyoruz tabi. bu ince görüşü ancak usta yapabilirdi. bir de müzik mevzuu var ki clint usta piyano solosunun üzerine zaman zaman enstrüman sosları ilave ederek tadından yenmez, filme cuk oturan bir soundtracke imza atmış, baba büyüksün; başka diyecek bir şey yok.
izlenesi filmlerden biri, güzel bir konusu var. filmdeki yüzbaşı rolündeki adam, adapazarı merkez burger king şubesinde çalışan beyaz gömlekli bir abimize aşırı benzemektedir.*
filme dair güzel veya kötü olarak bir yorum yapmayacağım. ancak izlenmesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum. oyunculuğunu beğenmesemde angelina'nın en iyi performansını izlediğim filmde ayrıca kısa bir rolü olmasına rağmen katilin kuzeni olan küçük çocuk da rolünün hakkını çok iyi vermiştir.
--spoiler--

kaçırılan oğlunun bulunmasıyla birlikte christine collins’in (angelina jolie) duaları kabul görmüştür. ancak anneyle oğlunun yeniden buluşmasının karmaşası arasında christine bu çocuğun kendi çocuğu olmadığını fark edecektir. medyanın ve yozlaşmış polis teşkilatının kendisine destek olmaktan çok köstek olmasından bunalan christine, aradığı cevaplara ulaşmak için kendi başına adımlar atmaya başlayınca hayatını sonsuza dek değiştirecek gerçekle yüz yüze gelecektir.

--spoiler--
2008 yapımı, clint eastwood'un yönettiği, müziğinide sanırım yine clint eastwood'un yaptığı daha çok dram ağırlıklı izlenilir bir film. angelina jolie'nin biz izleyicilere yansıttığı duygu ise mükemmel.
(bkz: zodiac) havasında geçen fakat onun kadar iyi olmayan film.
oyunculuğu kadar yönetmenliği ile de sinema tarihinde haklı yerini alacak ustanın son filmidir. clint eastwood bu işi biliyor.
angelina jolie yi castta gördüğümde biraz tereddüt ederek izledim, fakat bir filmde clint eastwood ustanın imzası varsa benim için o film zaman harcamayı hak ediyordur. izledikten sonra gördüm ki angelina nın oyunculuğu da şahane aslında eee yönetmen usta olunca taşı da oynatır.
kısacası clint eastwood un baktığı, düşündüğü, kurguladığı dünyaya bir kez daha şahit oldum ve o dünya görülmesi gereken bir dünyadır benin için.
clint reyiz'in artık sinemanın posasını çıkardığının göstergesi film. yemiş bitirmiş artık usta. yaşlandıkça duygusallaştığından mıdır nedir, müthiş dramlar çekiyor. million dollar baby olsun, gran torino olsun koskoca adamları gayler gibi ağlatıyorsun, olmuyor.
Bir Angelina Jolie filmi. Genel olarak dram ancak asla 'bir babam ve oğlum' değil. Bu türü genel olarak sevmesem de bu filme kanım ısındı. Konu bir yere saplanıp kalmamış. Ancak dağınıkta değil. iyi iş çıkarmışlar. ilk cümleyi şöyle tamamlamak istiyorum. Asla -sadece- Angelina var diye izlemeyin. Hiç bir filminde bu kadar çirkin ve iyi oyuncu değil. iyi seyirler.
güncel Önemli Başlıklar