bugün

Bildiğiniz gibi Cem Yılmaz gösterilerinde oluşan bir film yaptı.
CM101MMXI Fundamentals.

Cem Yılmaz, gösterisinin korsan kaydını izleyenlere ateş püskürdü. Yılmaz, Twitterda Korsandan filminizi bedava izledim deyip gülen kardeş, sinemanın geleceği sen ve senin gibilerin elinde... Aferin, aynen devam diye yazmış.

Abi o kadar fahiş fiyatlara bilet satacaksın, sonra millete azar çekeceksin.
Niye ben seni zengin etmek zorundamıyım.
Sinema bileti çoğu yerde 15 lira.
Bir asgari ücretli günlük 25 lira kazanıyor.

Bir de Türk sinemasının geleceği diyor.
Abi o kadar çok kazanmak zorunda mısın.
Bilet fiyatları daha ucuz olsun.

Hem sen Filmlerin sattığın teliflerden oyunculara pay veriyormusun?
haksız twit'dir. cem yılmaz'ın gösterdiği şey film değil ki. bunu sende iyi biliyorsun cem yılmaz diğer filmlerine saygım var fakat gösterini sinemayla kullanma.

bir gidin bence bir süt koyun.

edit : ya hala film diyenler var. camdan aşağı atlayın siz.
cem yılmaz'ın gösterdiği şey korsan filmi olmadığından kızma haksız olmuş.
abi ben bu tarz adamları anlamıyorum. hani bir mevkiye gelmişsin, gösteriler falan. paraya doymamış, ttnet reklamlarıyla yıllardır kafamızı s.kmişsin. sonunda araba galerisi yapacak kadar parayı hamuduyla götürmüşsün.

gelmiş adamın biri korsandan izlemiş diye bıdı bıdı laf ediyorsun. hani ucu ucuna geçinen biri olsan anlayacam bu hak arama derdini ama yuh be kardeşim. el insaf.

bi röportaj yapıp sorsan 80'lerden 90'lardan bahseder, "biz de fakirdik o zamanlar, ehehehe" edebiyatı yapar.

ama dünya düzeni işte. zengin olsan bile dibine kadar sömür, itibarını(!) kaybetme.

tanım : tripik bir ünlü twiti.
Dün haberlerde izlediğim üzücü gerçek.
Ne olursa olsun* çok para bile alsa ortada bir emek var bunu göz ardı etmemek lazım. Her şeyden önce kocaman bir yüzsüzlük. Adam filminde korsanlara laf atarken, adamlar laf attıkları o gösterimin bile kopyasını alıyorlar, hemde ustaca. Sonra sözlük yazarlarından bazıları diyor ki; ''olum ne derseniz diyin celal ile ceren daha fazla sattı''. Bir düşünün neden acaba. Sinema bir gösteri iki film var komedi türünde. Doğal olarak parasını isteyecektir kaçla satarsa satsın o bileti. 15 ten satıyorsan 25 ten satıyorsa gitmezsin güzel kardeşim olur biter.
Bir de bunun ülke genelinde olduğunu. Empati yapın bok atmayı bırakın.
hakli bir twittir cunku siz emek harcanmis bi seyin karsiligini vermeden aliyosunuz bu dogru bisey degil bi bilet 10 tl zaten 10 tl veriyosunuz 50 tl lik guluyosunuz. adamin kazandigi para harcadigi maliyet bizi ilgilendirmez onemli olan bizim verdigimiz paranin karsiligi alip almamamizdir.
çok ironik bir twit olmuş harbiden. yaptığın bir gösteriyi, zaten karşılığını fazla fazla alıyorken (gösteri biletlerinin fiyatı sinemanın 10 katı falan) bir de olduğu gibi çekip sinemada kakala, sonra sinemanın geleceğinden bahset.
Cem yılmaz haklı. Gösterinin biletleri çok pahalı dendi izlemek isteyenler için vizyona koydu. Şimdi burda 10-15 liraya bile kıyamayanlar var. E kardeşim hiç izleme o zaman.
cem yılmaz 'ben senin yüzünden para kazanamayacağım' dememiştir adama. sinema sektörünün, sanılanın; bakanlığın verdiği bilgilerin aksine sıçışta olduğu bir dönemde cem yılmaz buna tepkisini koymuştur. sektör bu kadar iyiymiş gibi gösterilirken insanların anlaması da beklenemez tabii.
yarı haklı yarı haksız tivittir.

Cem yilmaz. Korsan hakkinda haklisin da, sinemanin gelecegi mi kaldi artik birader? Ortada donen onca paraya ragmen cinli dinli kirolu filmlerden baska ne veriyor yonetmenler bu ulkeye ki karsilik beklesinler? Sinema baya underground bir sanat aslinda. Gerisi ticaret. Kisa vadeli para kazanma amaci var turkiye'de yontmenlerin. Maddi imkansizlik diye bir sey de yok. Beren calarsaat gibi sikindirik tiplere onbinler veriliyor bolum basina. George lucas var. Elindeki imkansizlikla yuzyilin kult eserlerinden birini yaratti. Yani once sinemanin amaci sinema olsun ki biz de filme gidelim para verelim. Seciciyiz artik. Dayatilana para bayilmiyoruz.
haklıdır. cem yılmaz insanları bedava güldürmek zorunda değil. gösteriler pahalıydı kabul. para kazanmak için bile olsa sinemaya aktardı. ucuza izleme şansını elde ettik. korsana bu kadar atıp tutan birinin gösterisini korsan olarak edinip izlemek bence yüzsüzlük. empati yapıldığı zaman insan daha iyi anlıyor. ben o kadar emek göstericem adam 5 kuruş para vermeyecek, üzerine bir de emeğe saygı göstermeyecek ben onu saatlerce güldüreceğim. cem yılmaz'ın sırf bu yüzden bile korsana karşı olduğunu düşünüyor insan.
bazı dalyarakların "ama 15 lira yha, çok pahalı yha" diyerekten cem yılmaz'a salladıkları mevzu.

bakın güzel kardeşlerim, ben bu gösterinin canlısına 2 defa gittim. 85'er lira ödedim ki en ucuz bilet 60 lira'ydı. ön sıralar 125 lira falandı. he parayı bol bulunca savuran adamımdır. ama o zaman da "85 lira verdim, 185 lira'lık güldüm." dedim.

neyse değeri minimum 60 lira olan bir gösteriyi, kaliteli görüntü ve ses eşliğinde büyük formatla izlemeye verdiğin paradır o 15 lira.

ha gitmezsin gösterisine, dvd'si çıktığında 10 arkadaş birleşip 2'şer lira öder evde notebook'tan izlersiniz.

dahası benim anlamadığım sevgili veliler, bu gösteriye has bir fiyat mı bu 15 lira? ulan o sinemada tüm filmlerin fiyatı aynıdır. 3 boyutlulara fark ödersin sadece.

adamın gösterisini sinemalarda sunması da suç oldu ya lan? adam asgari ücretten falan dem vuruyor.

celal ile ceren'e 15 lira ödeyeceğime, bu gösteri için 2. defa öderim o 15 lira'yı.

ha bu arada, "ama yha 15 lira, asgari ücret şu kadar" edebiyatı yapan adamlar tutarlı olsunlar, hiçbir filmi de sinemada izlemesinler. yazık şimdi 15 lira verilir mi layn?
göz göre göre hırsızlığı savunan insanları ortaya dökmüş twit.

arkadaş bu adamın gösterilerinin biletleri 10 lira mı? (Hepiniz en büyük avm'lerde sinemaya gittiğiniz için ödeyin 15 tl'yi, sonra da burada fakir edebiyatı yapın) adamın gösterilerini dvd'si çıkmadan daha ucuza seyretme fırsatı bulduğumuz için seviniyorum ben. millet oradan gelen paraya da laf ediyor. adam para kazanıyor da hak etmiyor mu? hak etmediğini düşünüyorsan zaten izleme gösterisini. izleme ama "sen zaten çok kazanıyorsun biraz da biz kazanalım" modunda korsanını izlediğinle övünme. korsan izle, ne bok yiyorsan ye ama bununla bir işmiş gibi övünme. haktan, adaletten bahseden insanların biri sırf çok para kazandığı için ondan çalabilecekleri düşünmesi hangi hak anlayışına sığar?

cem yılmaz'ın yaptığının sinema olmadığını söyleyenler var, haklılar. bu bir film değil sonuçta. ancak cem yılmaz'ın türk sinemasında emeği olmadığını ima etmek de saçmalıktır. her şey çok güzel olacak, gora, hokkabaz, arog, yahşi batı gibi beş filmin senaristliğinni yaptı, başrolünde oynadı. arog'da yönetmen koltuğundaydı aynı zamanda. başrol olsun olmasın, oynadığı tüm filmlerden onun sahneleri akıllarda kaldı (vizontele, organize işler). sadece komedi oynayabildiğini düşünenleri de av mevsimi'ndeki oyunculuğuyla mat etti. bu adamın sinema çalışmalarına kim hangi akla hizmet bok atıyor?

milletin sözlüklerde, facebook'ta, twitter'da, youtube'da döktürdüğünü söyleyenler var. o dediklerinin hepsinde kimliğini gizleyip istediğin kişiyle dalga geçebilir, kolay komedi yapabilirsin. o sahne değişik ama işte, orada kendinsin. buraya 3 satır şey yazmaya benzemiyor sahneye çıkıp 2-3 saat millete laf atmak.
cem yılmaz'ın iticilikte tavan yaptığı twittir. doyma paraya. böyle devam et. aferin.
aklinca şahan gokbakara cevap vermistir efendim. cemcim kusura bakma ama sonuclar ortada. millet parasini sana degil sahana vermek istemis iste bu kadar basit.
Popülaritesinin yarısını korsana borçlu olan adamın hezeyanı. Evet, keşke 70 milyon 15'er liradan senin "sinema" diye kakaladığın gösteriye gitse de sen de lüks araba filonu güncellesen. Ama öyle olmuyor bay Yılmaz.

Yıl oldu 2013, artık internet denen bir gerçek var. Ve artık kimseye "torrent'ten indirme, izleme, para ver bana, para, para, para" diye gezemezsin. Artık para kazanmak istiyorsan kaldıracaksın götünü, memleket memleket gezip yapacaksın şovunu. insanlar da diyecek ki: "adam çalışıyor, memleket memleket gezip gösterisini yapıyor. Adamı canlı izliyorum ve verdiğim paraya değdi." Ama sen diyorsan ki dandik bir gösteriyi çekiyim, kakalayım millete; o zaman da zırlamayacaksın.

Edit: Bay yılmaz'ın şoförü, uşağı, aşçısı ve hizmetçisi eksilemiş. Sağlık olsun.
haksızdır. bir bileti 25 lira yapacağınıza 5 lira yapın. çatlayana kadar patlayana kadar yemeye bir son verinde ülkede açlık azalsın.
siradan vatandasi anlamak mumkun degil. abi o adam kapitalist duzenin en ust basamaklarinda tabiki bu duzene hizmet edecek ama senin kalkip korsana hayir demen nekadarda ironik. adini koymuslar korsan hirsizlik vs. uydurmuslar bi kilif somur babam somur. uyanin artik korsanda dahil, kurulmus bu somuru kulturune karsi atilan her adimdesteklenmeli. sanattan bahseden bu insanlarin nedir bu para sevdasi, anlayin artik adam senin vermedigin her 15 lira icin ortaligi ayaga kaldiriyor ama sen 100 liralik guldum diyip geciyorsun. zenginin zenginligine zenginlik kattigi bu duzene karsi uyanin artik.
kendi açısından haklıdır cem yılmaz fakat şöyle de bir durum var ki sinema biletleri almış başını gitmiş. ortalama bir avm'de bile 14-15 lira gibi fiyatlar var. hatta cuma gününü bile hafta sonu ücretine tabi tutan sinemalar var.

madem öyle korsandan rahatsızsınız kampanya yapın. pazartesi perşembe günleri kampanyalar oluyor ya cem yılmaz da kendi filmini ya da gösterisini her neyse işte maksimum 10 liradan satılacak diye bir kampanya yapabilir. tabi tek kaygısı korsan ile başa çıkmaksa. he korsan değil maddi kaygıların varsa şayet, yapma bunu zaten çok iyi para kaldırıyorsun. varsın 15 lira daha az kazan.
adam haklı usta korsana hayır diyor ne terslik var bunda? emek harcamış demek yanlış olur ama ortada emek yok gibi sahnede yapılan gösteri direk sinemaya aktarılmış haa illa emek vardır ama bir sinema filmi emeği yoktur yine de korsana hayır.
Kimin neyden ne kazandığı, ne kadar zengin olduğu önemli değildir.

izin alınmadan, bedeli odenmeden alınan her şey çalıntıdır. Gaspeden de hırsızdır.

Sonuçta belli bir kültür ürünü belli bir bedelle sunulmuştur. Edinmek, dinlemek izlemek zorunda değilsin. Ödersen satın almış olursun. Ödemezsen çalmış olursun, bu kadar basit işte. Sevdiğiniz yiyecek çok pahalı diye gidip çalıyor musunuz marketten?

Madem maliyet hesabı yapacaksınız, gidin on liraya mal edip 120 liraya kot mavi'den de kot çalın. Kasaptan et çalın. Hatta adamsanız araba çalın nasılsa çok kazanıyorlar diye. Ama yok efendim bizim gücümüz internetten çalabileceklerimize yetiyor diyorsanız o başka tabi.

Düzenleme: Korsan savunuclarını duyan da, malını mülkunu ihtiyacı olan herkes kullansın diye umuma sundu zannedecek.
cem yılmaz ın uluortada gelen dalga geçme olayına verdiği tepkidir.

malumunuz her gösterisinde her meydana çıkısında illa laf dokundururlar kendisi de kayıtsız kalmayıp cevap verir, kiminde haklı kiminde haksızdır.

açıklayıcı bir girişle esas konuya dönelim;
1-cem yılmaz'ın ki bir film değil bir gösterinin fabrikasyon üretimle kazancını arttırma yoludur. klasik kapitalist yöntemin beyazperdeye uyarlanmış halidir, bugün tüm kapitalist sermayederler fabrika ürünlerini çinde seri üretimle ucuza getirmesinin bir yöntemidir. el emeği ile üretim yapan emekçinin bir adet ürüne harcadığı zamanın fazla olmasıyla az sayıda ürün elde ederek faturayı kabartmak zorunda kalmasının tersidir.

cem yılmaz ilkin emekçi rolüyle fahiş fiyatlar alarak stand up yapar, sinemada da tersi role bürünür.

2-fahiş fiyat ödeyene, reklam unsuru olarak onu kullananları adeta ödüllendirircesine reklamlarını gülerek izleyen bizlerin cem yılmazın piyasa değerini arttırması esas sonuçtur. rakibi de şahan gibiler olunca rahat rahat satar kendini.

bu durumda arz-talep dengesinin sonuçları ortadadır.

3-ekomonik verilerle açıklamaya çalıştım lakin hala anlamayanlar olabilir, onlara hitaben "izlemezseniz yorum da yapmayacaksınız"

izliyorsanız da "ortalığa yaymayacaksınız"

nokta.

özel edit: bu entry'de iyi/kötü olgusuna ait bir yorum bulunmamaktadır. anlamadıysanız b.k atmayın!!
haklı yakarıştır.

bu ülkede işini iyi yapan, başarılı olan insanlar hiçbir zaman çekilemedi. o adam o gösteriyi 500 liraya da yapsa izleyeni var mı? var. canı istemiş, sinema formatında yapmış, onu da izliyorlar mı? izliyorlar. ve sen de biliyorsun ki, bu adam gerçek anlamda komik. insanların en büyük ihtiyacı olan, rahatlama, kafasının günlük dert tasadan arınmasını sağlıyor. terapi gibi işte lan. madem pahalı geliyor, neden bu işi daha ucuza yapan bir allahın kulu çıkmadı? çıkamaz, çünkü ucuz beyinlerin işi değil. senin sandığın gibi götünden espri üretmiyor o adam. düşünüyor, planlıyor. kafasını kullanıyor.

biletin 15 lira olması da bir yazarın da belirttiği gibi, gidilen sinema salonuna göre değişir. büyük şehirler maalesef pahalı. burdan da hoop ekonomi, devlet, yönetim. iş buraya kadar varır. o yüzden en iyisi sen sıkıcı hayatına ve sadece para odaklı eleştirilerine devam et.

(insanlar para kazanılması, çok para, az para konularında konuşurken en çok da onların kaç evsize, aç insana yardım ettiğini düşünürüm. bu kadar hak savunucusu varsa, neden bu insanlar hala mağdur?)
tamam tabiki emeğe saygı gösterilmeli ama burda cem yılmaz ın sinemanın geleceği ile ilgili sözlerinde ki samimiyetine asla inanmıyorum ben.

madem sinemanın geleceğinden bahsediyor, bu gösteri görüntülerinden kazandığı paranın büyük bir bölümünü sinema derneklerine bağışlasın, bizde onun samimiyetine inanalım.

yok bağışlamıyorsa samimiyetten bahsetmeye gerek yok zaten, cem yılmaz sadece cebini düşünüyor demektir.

o zaman inadına korsan sayın cem yılmaz!

insanlar senin trilyonlarına trilyonlar eklemek istemiyor, anla işte.
sacma atardir. ben senin gosterini korsandan izleyince ne turk sinemasi kaybediyor ne de sen. celal ve ceren'e bir, cem yilmaz'a iki. devlet tiyatrolari: ogrenci 6, tam 10 lira. siz kazanacaginiza, onlar kazansin. sevgiler.