bugün

Cambridge Üniversitesi dünyanın en eski ve en meşhur üniversitelerinden biridir. ingiltere'deki bir diğer eski ve meşhur üniversite olan Oxford'la her alanda ezeli bir rekabet içindedir. Bu rekabet bazen güzel işbirlikleri de doğurur.

Her iki üniversitede de alanlarının dehaları çalışmıştır. Haksızlık yaptığımı bildiğim halde, ezeli rekabette Cambridge'in Oxford'dan biraz daha ileride olduğunu düşünüyorum. Özellikle 1930'ların Cambridge'i dünyanın gidişatını değiştiren dehaları barındıran bir bilgi üretim merkezi idi.
(bkz: cambridge university press)
izlenen yabancı filmlerin etkisiyle yüce bi öğretim kurumu olduğundan başka hiç bir çağrışım yapmayan yer.
times'ın hazırladığı dünyanın en iyi üniversiteleri 2007 listesinde, ikinciliği yale ve oxford'la paylaşan üniversite.**
ingilizce yabancı dil kitapları ve kaynakları tüm dünyada kullanılan büyük üniversite.
ayrıca dünya üniversitelerin gerek başarı gerekse kalite sıralamasında ilk üçden düşmeyen, birçok gencin de hayalini süsleyen üniversite.
(bkz: beni nah alırlar)
yabancı dil öğrencisi olarak kapak atmak niyetinde olduğum cambridge incisi, dünyanın en iyi üniversitelerinden. şöyle yeşilliklerin arasından "eeh eytere bea" deyip çıkmak, cambridge united maçından sonra oxford united'a takılmak, ufak bir liverpool seyahatiyle you will never walk alone diye haykırmak ve fiş en çipsin ardından galler'e seğirtmek...

ah ulan ah. evet evet, beni nah alırlar.
oxford university ile ingiltere nin ve dünya nın en iyi okullarındandır.
yanılmıyorsam dünyanın en iyi 2. üniversitesidir.
kabul edildiğim okuldur.*
özel olarak davet edildiğim okuldur. Kızlar teklif etmiyormuş ama orda, kabul etmedim...
bahçesinde oturma şerefine nail olduğum aşmış, überötesi üniversite. zaten öğrencisi olmaya gerek yok, içine girince bile diyorsunuz, ulan bu üniversite ise bizim okul ne? diye.

http://www.cam.ac.uk/

ayrıca, bi de yayınları vardır ki tadından yenmez. pek çoğu ebook formatında
alınabilirdir. gerçekten pek çok eser ülkemizde kalburüstü bir tez tadındadır. islam, oryantalism, sexualism, feminism.. ne ararsanız vardır. belki dünyanın en iyi üniversitesi olmayabilirdir lakin cambridge press ile diğerlerinde olmayan bir şeye sahiptir.

http://www.cambridge.org/...655304/?site_locale=tr_TR
Parayı bassam gidebilir miyim acaba diye sorulası ünversitedir.
mezunları hırslı, yapıcı karakterli ve affedicilerdir. dünyanın her yerinde yüksek maaşlı işler bulabilirler.
2007 mezunu olduğum okul.evet.
her fakültesini gezmek için ayrı ayrı ücret ödenilen üniversite. 800 yıl önce kurulmuş 400 yıllık binalarla ayakta kalıyor.
dünyanın en iyilerinden biri.
Okuyamadığım üniversitedir.
yale princeton caltech mit harvard a kabul alamayanların gittiği okul.
1209 yılında kurulmuştur. Yani içinde 800 yıllık binalar, 800 yıllık kültürel birikim bulunur. En fazla şovalye çıkaran kurumdur aynı zamanda.
Hayaletleri ile de ünlüdür.
east of england bolgesinde, cambridgeshire sehri ve cambridge kasabasinda bulunan universite. universite egitim hayatina ilk olarak kendisine ait bina olmadigi icin great st mary's ve st benedict's kiliselerinde baslamistir. daha sonra st peter's ismi ile ilk yapi piskopos hugh balsahm tarafindan 1284 yilinda kurulmustur.

ilk okutulan dersler fransa ve ıtalya'daki gibi sanat, gramer, mantik ve retoriktir.