bugün

önce haberimizi verelim kısaca;

"Alkollü içki satışını düzenleyen ve yarın yürürlüğe girecek 5752 sayılı yasa, uygulama tebliğleri çıkarılmadığı için kargaşa yaratacak.

Yasa, alkollü içkilerin orjinal ambalajları dışında bölünerek satışını engelliyor. Bu nedenle, restoranlarda rakı, şarap viski gibi alkollü içki içmek isteyenlerin birer şişe satın almaları gerekecek. Uymayan işletme 10 bin YTL'ye kadar ceza yiyecek."

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr

şimdi yorumumuzu yapalım;

öncelikle şaka gibi, umarım yanlış anlıyoruzdur. çünkü bu demek oluyor ki, mesela gittiniz bir bara votka-elma istediniz, ne gelecek masaya? bir şişe absolut, bir litre'de cappy elma suyu. e böyle olunca kimse dışarıda bira dışında içki içmez, ya da şu ufak minik şişelerde içki satışı başlar. hayır, sahte içkinin önünü kesmek için yapılmış gibi gözükse de bu yasa sanki bir yandan da ufaktan şu alkollü mekan eğlencelerini baltalayalım gibi bir niyeti de var. hoş etkisi tam tersi olur, bir tek atıp eve dönemeyince ne yapacaksın, şişenin dibini göreceksin mecburen. Bu arada tabi muallak sorular var;

1 - kokteyller nasıl yapılacak ?
2 - şarap nasıl tadılacak ?
3 - shot kavramı tamamen ortadan kalkıyor mu ?
4 - fıçı bira da açık içki sınıfına giriyor mu?
bir sonraki level paket yaptırıp evde içmek olacaktır.
halka "tek tek içmek size fayda sağlamaz, ancak şişe şişe içerseniz bir anlamı olur, erkeğin hası şişeden içer" gibi mesajları vermek isteyen yasadır.
(bkz: erkek adam içkiyi bölmeden içer)
(bkz: sizin en hayırlınız içkiyi şişeden içeninizdir)
sahteden korumak bahanesinin arkasına sığınılmış, pahalı olsun da içmesinler mantığını taşıyan eylem! yemezler akp!! içerler...
hey barmen !!!
bana bir şişe tekila
2 file limon
1 pakette tuz ver

kederliyim, içeceğim bu gece.

hayatında ağzına alkol değmemiş insanlara, alkol piyasasını düzenleme yetkisi verirseniz daha farklı bişey beklememeniz gerekir.

aynı yasak ın içinde telefonla bakkaldan alkol sipariside yasaklanmis !!!

alo ismet ağabey
söyle cemil
ismet ağabey nasılsın
iyiyim cemil ne istiyosun, bira mı?
aman yerin kulağı var ismet ağabey, ben biraz şerbetçi otusipariş edecektim.

kraliçe geliyor diye smokini giy, ondan sonra alkole dil uzat. allah çarpar adamı be.
bir zamanlar ekmek karneyle alınırmış buyuklerin yalancısıyım, sanırım bizim jenerasyondada alkolü bu hale getirecekler yada sıkılıp "eeeh içmeyin amına koyim tümden yasaklıyorum ben bunu " diyecekler.
(bkz: yok devenin bale pabucu)
yakında evlerde de içilmesinin önleneceğini gösteren yasak.
oldu gözlerim doldu.
http://www.hurriyet.com.t....asp?gid=229&sz=97890
Dinci kriterlerin iyiden iyiye kendini gösterdiğinin belirtisidir.

Önümüzdeki günler farklı yasaklara da gebedir.

Çok yakında bu sinemalarda.
(bkz: dördüncü murat sendromu)
dikkatli düşünüldüğünde çok artıları olan bir kanun
1-şişe önünüzde açılır.
2-başkalarının şişelerinden artanlarla oluşturulmuş dublelerden içmemiş olursunuz.
3-içkinize yabancı bir madde katılmadığından emin olursunuz.(içkisine göre ilaç veya sidik gibi)
toplanarak içmeye gidilmesi gibi bir mecburiyet doğuracağından iyi bir şey gibidir aslında. yeni yasağımız hayırlı olsun.
bi duble içerim fazla içmem devrinin kapandığı andır. az içeni de alkolik yapacak kanundur kendileri efenim.
-Bi elli gram rakı versena baba?
-Hasiktir pezevenk, pazardan bir dilim karpuz alabiliyormusun ki bizden gramla rakı istiyon?
diyerekten garsondan yakında fırça yiyeceğimiz günler yakındır!
"bizler kimsenin sacına,kıyafetine ickisine karısıyormuyuz" diyen zihniyetin tamamiyle icki yasagı oncesi halkın nabzını yoklamak ya da alıstırma surecinde ki yasadır aslında yasa adı altında bildigin yasaktır.
(bkz: dorduncu murat)
içki üreticilerinin 5-10 cc lik şişelerde üretim yaparak aşacağı ayak oyunu. gereksiz bir maliyet artışı ve cam şişe ısrafı olacaktır, ısraf haramdır, eh günahı bu yasayı çıkaranların boynuna.
Vay şeriatçılar vay bilmem neler , laiklik yine elden gidiyor diye yorum yapmaya başlamadan önce ilk defa bir süpriz yapıp yasanın okunması ne de güzel olurdu diye hayaller kuruyorum. Bütün büyük içki şirketleri yasayı destekliyor çünkü türkiye'de ki sahte içki satışı dünyanın ilk üçünde. Belli ruhsatları olan ve gerekenleri yapanların kesinlikle etkilenmeyeceği yasadır. Türkiye de kadehte servis edilen rakının bugün yüzde 60 ından fazlası sahte. artık kücük şişelerde gelicek , rakı müşterinin gözü önünde doldurulacak. 20 lik 5 cc lik içkilerden tüketim yapılacak. Bugün bara diskoya gidip bira içenler o musluklardan akan sıvının ne kadarının bira olduğunu bilseler gayet feci şekilde dumur olurlar. He bunu yanında içki sektöründe yasalarda eksiklik yok mudur tabii ki vardır ve onlarında ortak bir çalışma yürütülerek halledilmesi gerekir.
o değil de polise nasıl anlatacaz derdimizi.

-memur bey valla bi' tek atacaktım ibneler komple şişeyi kıstırdılar. döksemiydik yazık günah.
bardağı 8YTL - 15 YTL olan viskiyi şişe olarak almamızı gerektiren ve bütçemizi batıracak olan sapır saçma bir uygulama.
"yetkili" olunduktan sonra satışının yapılabileceği yazıyor. Kağıt üzerinde bir sorun göstermemesine karşın bu "yetki"ye kimlerin sahip olabileceği tam olarak açıklanmamış. Zaten yetkisi olmayan da satmasın, ama yetkilinin taşıyacağı özelliklerinde cılkının çıkartılmaması lazım.
küçük şişe israfının yoğunlaşağı durumdur.

çarpıtmadan açık açık söylüyorum;

götümle gülüyorum lan ben buna * *
bunun sonucunda trafikte alkolmetreye üfleyen birinin promili araçtaki insan sayısına bölünerek hesaplanacaktır.
madem tüketici sağlığı düşünülüyor. o zaman sadece içkide değil diğer tüketim maddelerinde de aynı kural uygulansın. ne bileyim tost, sandeviç yapan kişi salamı, sucuğu, kaşarı tümden satsın ya da ne bileyim benim önümde açsın ve doğrsın. ya da meze gibi soğuk servis yapılan yerlerde konserve kutusunu satsınlar, konserve kutusu böylelikle benim gözüm önünde açılır ben iç rahatlığı ile "ulan bak başkasının artığını yemiyorum" diyebilirim. vs. vs. örnekler çoğaltılarbilir ama bu çıkarılan yasa hangi organdan çıkıp tüketicinin sofrasına peydah olmuştur bilinmez? amaç kaçak içki tüketimini azlatmakmış! peh, duyda inanma. herkes biliyor ki kaçak içki olayının yagın olmasının en büyük nedeni "içikiden alınan yüksek vergilerdir".
eğer amçaları cidden kaçak içkinin önüne geçmekse "vergi indirmi" yaparlardı, ama paşaların buna gönlü olmadığı gün gibi ortada.
ha ne olur derseniz? şu olur efendim: içki üretimi yapan firmalar 30'luk ya da 20'lik küçük şişeler halinde vodka, rakı, şarap vs. çıkartırlar, böylelikle bu yasanın tüketiciye olan etkisi kısmen de olsa bertaraf edilir.
yok yasayı okumamışız, yok akp üzerinden dine saldırıyormuş bık bık bık.

güzel kardeşim hadi biz yasayı okumamış, tek amacı akp ve dini eleştirmek olan kör cahiller olalım. peki sen hiç mi gündemi takip etmedin? o kaçak/sahte rakılarının büyük bölümünü tekel bayilerinde/marketlerde şişede satılan rakıların oluşturduğunu hiç mi işitmedin? hangi içki üreticileri memnun yasadan? hepsi bu uygulamanın tüketici için ek külfet getireceğini söylemiyor mu?

sen iktidar olarak üzerine düşen görevi yerine getirmeyeceksin, gerekli tedbirleri alıp yeterince denetim yapmayacaksın ondan sonra " madem içiyorlar daha fazla ödeyip içsin ibneler" mantığıyla götünden yasa uyduracaksın. mikmişim böyle işin çay ocağını. adamın önümüze koyduğu şişe sahteyse nasıl anlayacağız? " şişeyi kıçınıza sokup bir sağa, bir sola çevirin eğer tık sesi geliyorsa sahte değildir " falan derseniz hiç şaşırmam ne de olsa çıkardığınız yasanın kaynağı belli (bkz: göt)

islamcı olmuş, laik olmuş umrumda değil. her kim kalkıp benim fıçı bira içmemi, balıkla bir tek atmamı engellemeye çalışırsa onun 3. dereceden başlayıp 1. derece akrabalarına kadar kulaklarını çınlatırım.
(bkz: pipetle fıçı bira satışlarımız başlamıştır)

-fırtı 1 ytl! fırtı 1 ytl! huop! huop! abicim ne biçim çekiyon ya?

(bkz: fıçıdan masaya hortum servisimiz mevcuttur)

-mamut ver inceyi anam!
+hüüüpppp! okkhhh..! guuaarrrkk..! tayyip n'oooldu laaan? nanik! gb