bugün

xxx kromozomlu çeşitleri çoğunluktadır. burada üçüncü x, anlaşılmazlık manasına gelir.*
bursa'nın pek de ufak tefek olmayan taşlarına verilen isim.
yaşam alanları zafer plaza,as merkez,tophane vb olan,türkiye genelindeki yaşıtlarından en az 5 yaş büyük gösteren,sarışın ve yeşil gözlülerin ağırlıkta oldugu*,geleceğin bursalı cocuklarını doğuracak populasyon.
güzel oldukları kadar küstah olan insan evlatları.
hepsinin burnu bir karış havadadır , uludağı ben yarattım havasındadırlar , genellikle asosyal olurlar krolarla mutlu birliktelikler gecirebilirler. *
hepsi olmasa da çoğunluğunun güzel ve alımlı olduğu, adını ağzına alırken besmelenin farz olduğu günümüz insanı *
gocmenlerin fazla olmasindan dolayi esmerinden sarışınına cok degisik tipte hatunlar.
cevherleri henüz keşfedilememiş ve her babayiğidin kolay kolay keşfedemeyeceği çekici hatunlar.*
aslında zannedildikleri gibi küstah değillerdir. biraz kendilerini akıllı zanneden aptallardır.
Ancak;
bu demek değildirki bursalı kızlar küstah değil veya bursalı kızların hepsi aptal. her konuda olduğu gibi bu konuda da genelleme yapılmamalıdır. ancak hepsinin ortak özelliği ise çok cana yakın olmalarıdır.

(bkz: ah istanbul senin herşeyin güzel)
küstah yaratıklardır. fakat (bkz: bütün genellemeler yanlıştır hatta bu bile)
bursanın erkekleri kadar meşhur olmayan insan cinsi.
izmirli kızlarla boy ölçüşemeyecek kızlardır.
yolda yürürken erkekleri kesen kızlardır... hayır bizzat tanık oldum, ordan biliyorum.
kendilerini hep izmirli kızlarla kıyaslama ihtiyacı güden ve bu halleriyle güldüren kızlar topluluğu. birisi şunlara gerçeği açıklasında onlarda bizde kurtulalım dedirtirler. * *
(bkz: yakınından geçememek)
haftasonu ailenizin yanına istanbula gittiyseniz aaa istanbul da mısın gibi şaşkın tepkiler veren kız modelidir.*
yil itibariyle geneli gercek bursali olmayan kizlardir. aile kokleri bursaya dayanan kizlarda mukemmel bir karakter vardir. di$ guzelligin yaninda karakteri bile buyulemeye yeter insani. onun di$inda kalan kisim ise bursada ya$ayanlardir, ayri bir konudur.
izmirli kızları kıskanan kızlar. * *
istanbullu kızları taklitte bir numara olan kızlar.

(bkz: bırakınız yapsınlar)
kesinlikle hiç bir özelliği olmayan, anadolumun diğer kızlarıyla aynı yapıya sahip olanlardır.*
izmirli kızlar kadar olmasa da güzel olan kızlardır.
genellikle iyi aile terbiyesi görmüş ya da öyle görünen kaprisli şımarık kızlardır... (bkz: istisnalar kaideyi bozmaz)
(bkz: emekköy kizlari)
sanılanın aksine gayet kalite hatunlardır.* ayrıca erken yaşta falan da evlenmezler,bilginize bursa köy değil.
üzerlerine türkü yakılan topluluktur.
http://www.youtube.com/watch?v=t78k3pEsRuQ
bi tarafında dağ, bi tarafında deniz 4 mevsimi yaşabilme zevkine nail olarak büyümüş, izmirlilerin namı kdr yaygın olmasa da güzellikleri ile konuşturan, hem büyük şehirde yaşayan hem de küçük şehir terbiyesiyle yetiştirilmiş olan kaliteli kızlardır.
kendilerini övmeyi seven cinslerdir.