bugün

genelde dedelerin,amcaların bir yerleri gezerken muhakkak ufak çocuklara,torunlara orası hakkında bilgi verme yöntemi. orada bir top oynasalar bile oralar hep onlarındı.

+ bak alican buralar hep bizimdi
- ama dede ptt binası bu
+ önceden bizimdi
- şimdi neden bizim değil
+ evladım o zamanlar bu bina yoktu ama
- eee dede?
+ alican ben sana yalan söyledim.
- yok artık lebron james
(bkz: buralar eskiden dutluktu) *
(bkz: buralar eskiden hep yeşillikti) *
genelde eskiden zeytinlik vs. olan ama artık beton denizi olan yerler için kullanılan deyiş.
genelde sahip olunan küçük bir yerin etrafındaki yapılarla birleştirelek sahiplenilme hali
a:buralar hep bizimdi bütün sahil şeridi komple bizimdi
b:ama eskiden orda denize giriliyomuş senin evden mi giriyolardı dede
a:Şimdi tam öyle değil ama bizim evde sahile yakındı deniz görürdü eskiden denizde başkaydı bilirmisin.
(bkz: buraların alayı dedeminmiş)
yeni yapılan eskişehir-istanbul otoyolunun tarlamızın tam ortasından * geçmesi hasebiyle babamın sarfettiği söz.
genelde tarih hocalarının dünya haritasını göstererek çokca sarfettiği cümledir.
(bkz: türk usulü mastürbasyon)
söyleyen kişi eğer aileden biriyse ve o 'eskiden bizim olan yerler' şimdi çok değerliyse, o kişiye karşı nefret duygularını kabartacak olan sözdür. *
(bkz: buralar eskiden böyüh böyüh dedeğindi)

(bkz: bah şimdi binalar yaptılar)
(bkz: buralar eskinden bağ bahçeydi)
+ buralar hep bizimdi melike eskiden dedem kumarda karılarla esrariçerken yemiş yeri yurdu. gene çok alkollü olduğu bir gün tefeciye nasıl düştüğünü anlatırken öğrendim.

- demek deden böyle bir adamdı haldun?

+ ya benim için hep babanneme çekmişsin derler allahtan o tutumluydu

- hı hı haklısın ermeni değil miydi babaannen? hani şu bir sürü gayrimenkulu olan neydi adı matil manukyan mıydı?

+ hay buraların amk melike.

- cibilliyetini sikiyim haldun..

eskiden bizim köyün yarısı heralde ortaklaşa kullanılan bir yerdi yada dedelerimiz kumar masasında paranın anlık el değiştirmelerini çok ciddiye almıştı?

ramiz dede: gördüm, uluçayırdaki bağlık ve arttırıyorum koçi gilin napuzer tarla.

rıza emmi: , görüyorum ve arttırıyorum; nigcabanda ki zeytinlikler!

yahya reyis: bob!

eskiden buralar onundedesinin olmayan çocuğun dedesi: pas!'^+'+

kağıtlar açılır;

ramiz dede: üç as!!! hahaha buralar hep benim. *

rıza emmi: ful dam... ha ha ha ramiz buralar artık benim!!!

yahya reyis: kare rua! buraların asıl sahibi benim. zuahah gideyimde karıyla kızla yiyeyim, çoluğa çocuğa kalmasın ki, ileride anlatacak bir dedeleri olsun.*
kesin böyle bir durumdur yani; kağıtlar açılana kadar yerler en iyi eli olanın oluyor, bizim dedelerde anlık da olsa koca yerin yurdun sahibi oluyor.

çok fazla dedeler geçti kimse yanlış anamasın *

gene de açmayın de.. şaka şaka saygılar...
- bak bu tarlalar falan buraların hepsi bizim.
+ auvv. gerçekten hepsi sizin mi ?
- niye başkasının mı olması lazımdı.
Mal varligini kaybeden adamin laflari bunlar.