bugün

hızarcı olanları da vardır. doğrarlar valla.
size aktardığım bilgileri woren bafıt ta bile bulamazsiniz.
kıymetini bilin.

bunlar için hisse senetleri çeşitleri şunlardır.
1-yükselen trende girmiş, tüm dirençlerini kırmış, eski zirvesini geçmiş ve onaylamış olanlar.(kraliçe)

2- uzun bir düşüşten sonra düz bir kanalda git geller yapanlar. (prenses)

3-uzun bir yükseliş trendinden sonra, yüzkseliş kanalının altında iki kapanış yapmış olanlar (kralla zor bi gece geçirmiş kraliçe) *

4-iyi bir habere gebe olanlar (kral)
krallar ne trend, ne direnç ne de o anki fiyatının çöp oluşunu takmaz. kral dedik ya.

yok karliymış, yok felanmış felanmış.
bunlar halk oluyor. esnaf, yeniçeri felan.
(bkz: yörük tahtacıları)
Sallıyorlar şuan.

Üç kuruş parasıyla borsaya girenler zararla kaçışıyor.

Sabredenler kazanacak.
ben takolonya borsasındakiler kadar üşengeçlerini görmedim.
şöyle çatır çatır bi seans yaşatmadılar. al gene haftasonu geldi.
güzel heyecan yaşayamadık.
çalışın la biraz.
Hiç işe yarar bilgi verdikleri görülmemiştir.
Böbürlenip dururlar.
boruları piyasa yapıcı balyoz gibi kafalarına inene kadar öten, orta ölçekli sermayederler.
belirli bir hisse senedini alırlar, genellikle patronuyla anlaşmışlardır.
öncelikli amaçları o hisse senedinde aktif işlem gören çoğunluk hisseyi ve kontrolünü ele geçirmektir...
sonrasında, hisse senedinde ki, her türlü yukarı veya aşağı harekette, aslan payını onlar kazanırlar...
piyasa yapıcı mı kim? rezerv parayı basan, o parada kontrol gücü olan, tüm finansal piyasaların, gerçek piyasa yapıcısıdır...
gerçek parayı bir tek o basabiliyor abisi...
gerçek para kazanmakta, rezerv para cinsinden reel getiri ile para kazanmaktır...
herkesin saygı duyması, sevmesi gereken adamlardır.
sermayelerini, yani ellerindeki, kendilerine ömür boyu luks hayat sürdürebilecek parayı büyük risklerle hisse senetlerine yatırırlar.
piyasa hareketlenir, hayat hareketlenir.

lakin kendilerini seviyor olmam, borsada paralarını almama engel deildir. serbest piyasa sonuçta.

sizi seviyorum nevyork borsası tahtacıları.
pandispanya borsasinda kisalar actim diye panikletmek amacli ani fırlamalar yapan sevgili ispanyol gonzalesleri size diyim.
pilot un paniklemesi ancak ekrandan 2 saat falan uzaklaşmak olur en fazla.
gerçi bu bile sizin için başarı. umduğunuz paniğin ancak %10 unu yaşadım lakin aldığım pozisyon sizi çok ama çok yoracak.
elinizdeki o ispanyol pesolarına göz diktim. baartacam oğlum sizi.

ne demişler.
"pilot yediği ayazı kurt geçirir ama yazı unutur ama ayazı unutur kurt".
çok kurt olanları var bunların, alamanya borsalarında. kurt diyince bi gülme geliyor tabi. yerim şeni lan.
bunlar bi uygun zamanı bulup nerdeyse bütün hisseleri düşürdüler. tek tek inceleye inceleye bütün portföyleri zarara soktular.
yapacak bişey yok bizim portföy de eksiye geçti.
tek tek inceleye inceleye kısmını nerden biliyorum dersen yüzlerce çeşit kağıdımdan sadece bir ikisi artıda kaldı ve düşüşün sonlarında düşen kağıtlarımın zarar durumu, hep aynı. böyle bir tesadüf olabilir mi.
biri %5 olur, diğeri % 8 olur di mi. yok arkadaş hepsi fix bi değer. %7 falan.
tabi şahsımın yedek askerleri çok. dinlenmiş hepsi tazecik, canlı canlı.
düşüşün sonuna geldigini düşündüğümde, az para koyup, çok düşmüş olanlarından başlayarak alımlar yaptım.
gene kurtluk yapmaya devam edip onları daha da düşürdüler ama sorun değil, biliyorum sürdüremezler. hem kağır çeşidim çok hem, arkalarında güçlü nakitim var. hangisini tutacaklar.
girdik savaşa.
yeni alımlarla, zararlarımı düşürüyorum yani ortalama alış fiyatım onlarınkine yaklaşıyor. o hisseleri sabitliyorlar gram gitmiyor. olsun ben malı ucuz kapıyorum, vaktim çok beklerim.
konjektür geregi 3-5 hissemde tavanlar başladı. iyi haberler geldi.
nakitim daha da güçlendi. tabi bu arada, her tarafta haberler çıkıyor, alaman borsası bitti, battı, cart curt. hiç tınmam aga. bu kağıtlar daha 1 ay evvel uzaydaydı, şimdi yere inmişler toplamammı.
netekim, 3-4 gün sonra yukarı hareketler başladı. ben görünen maliyetime gelen kağıdı bunların eline tutuşturuyorum. zarardaki kağıtlarımdanalıp maliyet düşürmeye devam ediyorum.
demiştim ya stratejiniz farkedilince hemen kendi stratejilerini değiştirirler. değiştirdiler.
düşüşe direnen ya da hiç adı sanı olmayan bi kaç kağıt var. onlar her gün tavan tavan gidiyor. diğerleri yerinde sayıyor. anormal tabi.
anormal olması sevindirici çünkü alleme i cihan olsalar borsadaki anormallikleri en fazla bi kaç gün sürdüreblirler.
netekim pes etmediğimiz görülünce. bunu bıraktılar. tabi ki amaç, lan benim kağıtlar gitmiyor diyip psikolojimi ve stratejimi bozmaktı.
olmaz güzel kardeşim. bunca yıldır uçak haydıyoruz. olabilir mi böyle bi şey.
son zamanlardaki taktikeri de kağıdı, şahsımın maliyetine yakın fiyata durdurmak. tam bir sinir savaşı. lakin bizde sinir değil beyin var.
burada verilmek istenen korku şu.
ya düşerse, hazır maliyetime gelmiş satsam mı
ya da
lan yükseliyor kağıt biraz daha alsam mı.
tabi pilot ikisini de yapmaz.
%1 üzerine bi miktar satış yazar, % 1 aşağıya da bi miktar alış yazar.
bu şekilde o korkuyu ben onlara yaşatırım.
ya daha çok alırsa bu manyak, ya da ya daha çok satarsa.
savaş sürüyor.
alaman borsası eski değerine geldiğinde ben eskisinden daha çok paraya sahip olacağım.
çünkü ihtiyat akçelerimle ucuz fiyatlardan kağıtlar aldım ve zararını çıkaranları satıp zarardaki kağıtları ucuzdan aldım.

not. başarı hikayesi anlatmadık. yol anlattık.
çinli olanlar var ya hani çekik gözlü. işte onlara sempatim artmaya başladı.
lan havadan bu kaden kaat mı atılır. topla topla yetişemiyorum. allah seni inandırsın parnaklarım koptu tıklaya tıklaya.
sallayın pilot un gıllı döşüne füzelerinizi hepsini. bağrımı açtım bekliyorum.
lan oğlum aslansınız siz ama niye bu kadar bonkörsünüz.
al al onu da al. al abi bunları da al diye kaat sacıyorlar üstüme üstüme.
çin borsasını seviyorum aga ama buradan aldığım baralarla çin yimaa yiyemiyorum çünkü biliniyonuz. firüs çıkıyo yarasa olsun, köpek eti olsun ep firüs.
amerikan borsası için diyorum. ordakiler yani.
bugün galiba son kurşunlarını sıktılar pilota sıyırdı geçti, acıtmadı değil ama yön değiştirip apar topar kaçmaya başladılar. pilot şimdi sizin paralarınızı alıp adana kebap yemez mi?
savulun uleynnn.
Oymacılık alanında uzmandır.
bugün izlandiya borsasındaki tağtacılar, pilotun ördüğü ağı yeni farketti.
adamlar resmen çaresizlikten endeksi saldı.
hırslı hırslı hareketler yapan borsa kendileri için pilot un sortileriyle kurduğu ağın en az 1 ay daha devam edeceğini gördüler ve kapıldıkları umutsuzlukla işi oluruna bıraktılar.
eminim şimdi tağtalarının başında efkar vfiskisi yudumluyorlardır.

ben bunların mallarını hazirandan beri pikelerle, tersine manevralarla topluyorum.
şimdi dağıt dağıt bitiremiyorum.
ne mal toplanmış mübarek, metrobüs kalabalığı gibi. dağıt dağır bitmiyor.
genel olarak Ege ve Akdeniz bölgelerinin ormanlık yörelerinde yaşayan günümüzde borsayla uğraşan yörükler.
bi gün gene alaman borsasındayız.
lan tiynetsiz. bir kağıt 14 ay düşürülür mü?
hayır düşür düşür de canımız sıkılıyor, hareketsiz kağıtlarda ve de sana kin yapıyorum.
sen, düşürürken gelen tepki yükselişlerinde paramı enflasyona karşı koruyorum. bunu da biliyorsun hala inat ediyorsun.
sonunda noooldu?
baktın pilot satmayacak nevalelerini, bastın yukarı kağıdı.
senin satacağın yerlerde pilot senden önce sattı. alacağın yerlerde, pilot senden önce aldı.
sen %100 kazandıysan, allah seni inandırsın pilot %300 ü vurdu.
oralardan da senin kucağına pıraktı kağıtları.
tabi sende, hırsını gariban alaman yatırımcısından çıkarttın. %15 felan daha ykseltip allahın hanslarına kağıtları dağıttın.
ben oradaysam yapma böyle bi daha.
tekniğine usulune göre yükselt düşür. alalım satalım eğlenelim di mi?

alamanca not: 2 ay sonra gene bakıp beni göreceksin, sakın telaşa kapılma. seni seviyorum ama alaman çikolatasını daha çok seviyorum. o zamana kadar çikolata param biter. senin hisseden biraz çikolata parası alır çıkarım.
fındıklı.