bugün

herkesin saygı duyması, sevmesi gereken adamlardır.
sermayelerini, yani ellerindeki, kendilerine ömür boyu luks hayat sürdürebilecek parayı büyük risklerle hisse senetlerine yatırırlar.
piyasa hareketlenir, hayat hareketlenir.

lakin kendilerini seviyor olmam, borsada paralarını almama engel deildir. serbest piyasa sonuçta.

sizi seviyorum nevyork borsası tahtacıları.
şahsımdan ucuza mal alma hevesine kapılanları olabiliyor arada.
büyük ihtimalle toylar.
tokatlıyorum da tokatlıyorum ama nasıl biliyo musun şak şak.
valla bugun nevyork borsasında bi tanesi çok pis kızdı, şahsıma.
hayır adam haksız.
neden haksız?
çünküm pilot senin yapacağın hareketleri tahmin ediyor ve ona göre sana uyum sağlıyor. sonuçta adam yani pilot kağıtları uzun uzadıya izleyen bi şahıs.
epsinin karakterini az çok biliyor.
sen o kağıdı aylarca baskıladın bişey deik mi?
kuzu kuzu bekledik.
sonra senin hareketlerine uyum sağlayıp, sen kağıdı %8 oynattığında pilot alım satımlarla %12-13 cukka yapıyorsa kızmayacaksın güzel kardeşim.
kızıp ta trilyonluk tahtayı dibe getirip nalet olsun diye çekilmeyeceksin.

hkaye de kısaca şu.
kaat aylardır bi aşşa bi yukarı sürünüp duruyor.
elbet sinirimiz bozuluyor ama pes etmiyoruz. al satlarla üç beş cebe koyup sabrediyoruz.
sonra beyefendinin kaadı yükseltesi geldi biliyon mu.
iyi tamam dedik.
%2-3 prim yaptırdı, destek olsun diye bizde sattık üj bej.
sonra fırlattı %6 ya e direnci var biliyoz.
gömdük orda biraz.
sonra desteğe yakınlaştı. %4-5 lerden falan sattığımızı yerine koduk.
sonra %7 lere koşturdu. e dedik fibonacci abi devreye girer. salladık epey bi kısım kaat.
netekim girdide.
aşaa geldi tabi.
oradan dağıttığım kaatlarımı geri toplamaya başladım.
sayın taaatacı kardeşim.
senin buradan o kağıdı alıp yukarı goturmen gerekiyordu.
sen naaptın? pilot 3 kuruş cebine koyacak diye kızdın tahtayı dipte bıraktın.
olmaz yani.
en son bir lotu, satmamı hayal ettiğin yerden satıp sana selam gönderdim. almışındır selamımı.

not:pilot bekler çünkü cebi para doldu. ıssacık oturup çayını amerigan kavesini içer.

notiki: tahtacıları gerçekten seviyorum. yannış anlaşılmasın.
tahtalarda fellik fellik pilotu arıyorlar. buldukları tahtada ateş ediyorlar ve fekat tutturamıyorlar.
pilotun günleri başlıyor işalla.

tahtacıdırlar.
not:nevyork borsasına diyom.
pilot için derler ki dalga mı, parçacık mı belli değil.
izleryince dalga gibi davranıyor izlemeyince parçacık gibi davranıyor.
pilot her yerde.
la sizin atışlarınız pilot a değer mi1 tane hisseyle 1000 tane hissenizi tutuyorum. benim tuzum sizden kuru.
yükseldiğiniz anda pompalarımı tahtaya nişanlıyorum.
kızmaya gerenk yok. mal sahibi oluyorsunuz sizin elinize bi sürü kağıt tutuşturuyorum daha ne istiyorsunuz.

şanghay borsasının tahtacılarına diyorum. bizimkilerle işim yok.

tahtacıdırlar. onlar olmasa biz yokuz.
geçen haftalarda alman mıydı fransiz mı hatırlamadığım bi borsada kağıtlar arasında turluyorum.
üç beş frank alıp çıkıcam ha. amacım tahtacıları kırıp üzmek değil.
lan baktım kağıdımın biri 3 aya yakın bi süredir düşüyormuş.
kendi kendime dedim mösyö/er ne iş?
kağıdı niye eziyon.
alırsın bunu ele. turmak istediği fiyatında altına satışlar yazmaya başladım.
o bi kademe yukarı çekiyor ben bi kademe alttan satıyorum. o yükseltiyor ben satıp düşürüyorum.
lan dedi bu adam kağıdı pic edip dipten alacak galiba.
bastı tavana.
bir çaktım tavandan yarısını. afalladı mösyö. kağıt o günkü karını verdi ani satışlarla.
bir daha asılırsın dipten. gene tavan.
aldım franklarımı çıktım siteden. doğru ulu ya.
lan mösü niye böyle yapıyorsun 3-5 frankı çok mu görüyorsun pilota.
havayla çalışmıyoruz herhalde. bizde adana yiycez, şatobiryan felan yiycez di mi?
adam yamultmanın borsa versiyonu.
geçen gene alaman borsasında birinin başını öyle bir döndürdümki insanlarıdır.
arık adammıydı kadınmıydı bilemiyorum tabi. yapışmışım kendisine, hareketlerini öyle bir sezinliyorumki, adamın kağıdı vurduğum yerden düşüyor, desteklediğim yerden zıplıyor.
deli oldu kendileri. bıraktı işi gücü senet öyle hareketsiz kaldı.
bekliyorum ben de. daha doğrusu ben beklemem, daha 10 bin tane senet çeşidim var ne bekliycem, onları alıp satıyorum.
kapanışa 10 takka felan kaldıydı biliyonmu.
lan adam yeminle kesin delirmiş o an.
fiyat öyle bir iniyor çıkıyorki yeminle rakamların hızla değişmesinden fiyatı göremiyorsun.
lakin gariban tahtacımız bilmiyor ki pilot un fiyatları görmesine bile gerek yok. fiyat pilot a gösterilmiyorsa demek ki pilottan kar kaçırılıyor ve pilot hiç bir kari kaçırmayı sevmez.
tak tak tak girer emirleri ve sonunda o fiyatlara gelen kağıt pilot un cebini doldurur.
pilot gece görüşünü de ustaca kullanır. hani fiyatları göstermiyorlar ya o açıdan gece görüşü.
yoksa gece borsa felan yok mulumaliniz.
bak haklarını yemeyelim.
çok şahane kağıt idare edenleri de vardır.
öyle bir indirir çıkarırlarki ne alabilirsin ne satabilirsin. öööyle izlersin.
sizde büyük bir tüyo olsun en büyük yardımcıları 50 günlük ortalamalardır.
50 günlük ortalama diyip basit görme.
50 günlük ortalama, 50 gündür bu kağıdı alanların maliyetini gösterir.
bu ne demektir?
kağıdı 50 günlüğün üzerine çıkarmazsan kimse karli olarak satamaz. yani senin kağıdını taşırlar.
ve 50 günlüğün altına düşürmezsen kimse maliyet düşüremez. kağıt almak isteyenler hep senin karla sattığın kağıtları almak zorunda kalırlar.
çaktın mı köfteyi.
50 günlük ortalama çok ciddi bir ortalamadır.
o ortalamayı kolay kolay hiç bir spekülatör oluşturamaz. anonim ve dolayısıyla gerçek bir ortalamadır.
ve tabiki bu yazdıklarıma bakıp yatırım yapmayın. tavsiye değil, muhabbettir. batarsınız ya da çıkarsınız.
bi gun dedim şu holanda borsasına bi bakem. tahtacıları nasıl, uyanıklar mi dinamikler mi e alırsak 3-5 gulden de cebe atarim dedim.
epey eski hikaye.
neyse baktım bi tane canevar gibi kaaat buldum.
iner de çıkar da.
ilk atışımı yaptım. tahtacı hemen kendini gosterdi.
herhalde dedi ki bi balık tuttum. çekeyim balığı.
ilk alışımdan hemen sonra -2 felan oldu.
dedim madeni buldum.
hemen zararına elimdekilerin yarısından azini sattım.
holandalı tahtacımız, büyük ihtimalle kayfesinden bi yudum alıp, neden biraz daha kazanmıyorum ki diye düşünmüş olacakki kağıdı -3 felan getirdi.
bilmiyor ki pilot tek atışlık iş yapmaz.
laaaaak diye sattığımın 3 katını aldım. tabiki bir üst kademeye yazıp apışıp kalmasıini sağlıyorum.
o gün maliyetim kapaniş fiyatı ile başabaş gibiydi. belki çok az eksisi olabilir. önemli değil.
devamini da anlatırım.
taağtacılardır.
holandali adam, ertesi gün benim ortalamaya getirdi . öyle bekletiyor.
ertesi gün de öyle.
dedim acik oyniyim şunla.
ortalamamin 3 kademe yukarısına az bi miktar satış yazdım.
2 ve birinci kademelere de bi miktar satış yazdim.
sonra aktif fiyattan mali az az çakmaya başladım.
bakti satiyorum bir daha düşürdü. almadim. bir daha düşürdü almadim. sonra iki kademe daha düşürdü.
başladım ateşe. 5 füze attim hedefe.
bakti aliyorum. ortalamamin üzerine çekti. benim yazdigim satışlar gerçekleşti.
bam bam virdik eline kaatları.
herif o gün tek hareket daha yapmadi.
dvm ederiz anlatmaya.
faydalı insanlardır.

holandalı, daha sonraki günde, hayli temkinli olarak. az aşağı az yukarı yaptırdı.
bende epey kaat var tabi.

şimdi buradaki olayın tam tanımı, rakibin, planlarindan faydalanmaktır.
özellikle belirttim. ilgilenen dustur çıkarır kendine, belki.

neyse
adam büyük ihtimalle dedi ki bu bir balık değil, cenavar. *
lakin hem onun hem benim yaptigim alim satimlarla epey oynak hale gelen kaat başka cenavarların da ilgisini çekmiş olacakki, alımlar gelmeye başladı.
3-5-8
ben 8 oldu mu bağlasan durmam. kaatları havalara sactım.
tahminen 100 verip 105 aldigim bi olaydi.
o beş guldenle gidip holanda piyniri aldıydım.
türkiye de olsam adana yirim ama oranın adanaları bizimki gibi olmuyori lastik gibi.
kaynaklarını sınırsız hale getirebilirler.
borsada kaynak nedir?
mal ve nakit.
elbette gerçek anlamda sonsuz kaynakları yoktur ama ellerindeki malı sürekli çevirerek, malları bitince açığa alış satışlar yaparak ve dahi yedek akçelerini kullanarak, her kademede alış satış yapabilirler.
tabi usta olanları.
tabi ki siz denemeye kalkmayın.
onlar borsada 100 kere düşmüş kalkmış insanlardır.
ha bi de cumartesi, pazar canları çok sıkılır.
borsa yatırımı kadar, heyecan verici ve uzun vadede faydalı bir iş yoktur ve tabiki, üzüntü vericidir de.
yani her şey var.
ne güzel di mi?
Arkadaş şizofren galiba.
hızarcı olanları da vardır. doğrarlar valla.
size aktardığım bilgileri woren bafıt ta bile bulamazsiniz.
kıymetini bilin.

bunlar için hisse senetleri çeşitleri şunlardır.
1-yükselen trende girmiş, tüm dirençlerini kırmış, eski zirvesini geçmiş ve onaylamış olanlar.(kraliçe)

2- uzun bir düşüşten sonra düz bir kanalda git geller yapanlar. (prenses)

3-uzun bir yükseliş trendinden sonra, yüzkseliş kanalının altında iki kapanış yapmış olanlar (kralla zor bi gece geçirmiş kraliçe) *

4-iyi bir habere gebe olanlar (kral)
krallar ne trend, ne direnç ne de o anki fiyatının çöp oluşunu takmaz. kral dedik ya.

yok karliymış, yok felanmış felanmış.
bunlar halk oluyor. esnaf, yeniçeri felan.
keyzen tegnüqie (1943-2017) der ki, "pilot un geldiği senetin tahtacıları akıllı olmak zorundadır"
gerçi allahları var, işlem yaptığım doğu ve batı borsalarında hakettiğim saygıyı gösterdiler. hala da gösteriyorlar.
şahsım geldiğinde şöyle bir dikkat kesilip aşırılıktan kaçınırlar.
kendileri için yapacakları en iyi şey, hiç bi şey yapmamaktır.
alacağımız bi öğünlük kebap parası.
biz ne yiycez di mi?

tahtalara yön verenlerdir.
Hiç işe yarar bilgi verdikleri görülmemiştir.
Böbürlenip dururlar.
bilgi aktarırlarsa nasıl kazanacaklar.
amma bu başlık genel bilgi yönünden hayli ama hayli faydalı bilgiler içermektedir.
çalıştıktan sonra okursanız pek çok sorunun cevabı mevcuttur.

hambaldırlar da.
amerigan borsaların gün onların günü şu aralar.
hababam aşağı kesiyorlar. yalan yok paralarını almakta zorlanılıyor hatta üste para veriliyor bu ara.
pilotun gunleri yakındır ama.
size hotdog ısmarlıycak az bekleyin hele.
avrupa borsalarındakilerin bazıları cidden komik adamlar.

lan oğlum siz pilota işlem miktarı sınırı getirtseniz neee getirmeseniz ne.
avrupa da bi tek sizin borsanız mı var. pilota her yer avrupa.

not. avrupa vadeli piyasasında işlem hacmi kısıtı yedik iyi mi. baktılar pilot 3-4 adana kebap parasıyla koca borsaya posta koyuyor, lan bu adam bizi kebap eder dedilerse artık, ondandır.
yoksa herkes gibi bankalardan alıp satıyoruz. bi falsomuz yok.
arab borsalarında bazı tahtacılar müşterilerinin yani kağıt sattıkları adamların nakitleri var mı yok mu takip ederler.
eğer bir kağıdın müşterisinin nakiti kalmadıysa kağıdı düşürürler de düşürürler.
o ucuz ucuz fiyatlara bakar durursun çünkü nakitin kalmamıştır.
elbette başka kağırt falan satıp alabilirsin ama bunlar cuzi kalır.

lakin pilot bunu bilir ve surpriz nakitler çıkarır. ucuz ucuz kağıtları bu tahtacıların elinden toplar.
pilot aldıkça onlar aşağı salar kağıdı. pilot gene alır. gene aşağı salarlar pilot gene alır.
genellikle onlar pes edip kağıdı yukarı basarlar.
e başka nereye bassınlar aşağıda yer kalmamış. daha gitseler kağıtları çöp olacak.

yani;
pilot a ucuz kağıt göstermeyeceksin. hayır alırım o açıdan.

bunu neden yazdım.
lan geçen gün arab borsasında %40 düşürdükleri çok önemli kağıtlar oldu.
sırf pilot ekmek yemesin ha.
yerim sizi.
bi gün gene alaman borsasındayız.
lan tiynetsiz. bir kağıt 14 ay düşürülür mü?
hayır düşür düşür de canımız sıkılıyor, hareketsiz kağıtlarda ve de sana kin yapıyorum.
sen, düşürürken gelen tepki yükselişlerinde paramı enflasyona karşı koruyorum. bunu da biliyorsun hala inat ediyorsun.
sonunda noooldu?
baktın pilot satmayacak nevalelerini, bastın yukarı kağıdı.
senin satacağın yerlerde pilot senden önce sattı. alacağın yerlerde, pilot senden önce aldı.
sen %100 kazandıysan, allah seni inandırsın pilot %300 ü vurdu.
oralardan da senin kucağına pıraktı kağıtları.
tabi sende, hırsını gariban alaman yatırımcısından çıkarttın. %15 felan daha ykseltip allahın hanslarına kağıtları dağıttın.
ben oradaysam yapma böyle bi daha.
tekniğine usulune göre yükselt düşür. alalım satalım eğlenelim di mi?

alamanca not: 2 ay sonra gene bakıp beni göreceksin, sakın telaşa kapılma. seni seviyorum ama alaman çikolatasını daha çok seviyorum. o zamana kadar çikolata param biter. senin hisseden biraz çikolata parası alır çıkarım.
fındıklı.
velinimetimiz. *
tahtalarının teknik analiz grafiğine adımızı, grafikle yazmışlığımız olmuştur.

pii looottt.
işte ben bunun kripto versiyonunu kolluyorum, sürekli her günüm 10-15 kriptonun anlık fiyat takibi ile geçiyor, 15 dakika diziye baksam acaba ani bir pump veya dump oldu mu diye meraklanıyorum feci bir şey.
şimdi bunların bi kaç türü var, dünya borsalarında.
bi türü var, tahtada yaptığın en ufak alım satımda ceza kesmeye çalışırlar
bi türü var, tahtanın dengesini bozmayan alım satımlarda hiç ıştınmaz. izler sadece.
benim işim bu birinci türle. onlardan ekmek yirim.
onlara bi kaç kere burdan mesaş yolladım. dedimki pilot tahtanızı ziyaret ettiği günler sizin için en iyi iş hiç bişey yapmayıp izlemektir. alt tarafı bi kaç adana kebap parası alıp çıkıcam çünkü pilotun bütün dünya borsalarındaki kaatlarda hakkı vardır. bi nevi göz hakkı. adana paramı çıkarır giderim hadi bilemedin bi de künefe parası çekerim tağtadan.
lakin bunlar egolu adamlar. tağtasından beş kuruş yidirmek istemezler bu garibana. iyi de pilot ne yiyecek di mi? acımızdan ölek mi, ayakkabı mı kemirek.