bugün

borsa tahtacıları

çok kurt olanları var bunların, alamanya borsalarında. kurt diyince bi gülme geliyor tabi. yerim şeni lan.
bunlar bi uygun zamanı bulup nerdeyse bütün hisseleri düşürdüler. tek tek inceleye inceleye bütün portföyleri zarara soktular.
yapacak bişey yok bizim portföy de eksiye geçti.
tek tek inceleye inceleye kısmını nerden biliyorum dersen yüzlerce çeşit kağıdımdan sadece bir ikisi artıda kaldı ve düşüşün sonlarında düşen kağıtlarımın zarar durumu, hep aynı. böyle bir tesadüf olabilir mi.
biri %5 olur, diğeri % 8 olur di mi. yok arkadaş hepsi fix bi değer. %7 falan.
tabi şahsımın yedek askerleri çok. dinlenmiş hepsi tazecik, canlı canlı.
düşüşün sonuna geldigini düşündüğümde, az para koyup, çok düşmüş olanlarından başlayarak alımlar yaptım.
gene kurtluk yapmaya devam edip onları daha da düşürdüler ama sorun değil, biliyorum sürdüremezler. hem kağır çeşidim çok hem, arkalarında güçlü nakitim var. hangisini tutacaklar.
girdik savaşa.
yeni alımlarla, zararlarımı düşürüyorum yani ortalama alış fiyatım onlarınkine yaklaşıyor. o hisseleri sabitliyorlar gram gitmiyor. olsun ben malı ucuz kapıyorum, vaktim çok beklerim.
konjektür geregi 3-5 hissemde tavanlar başladı. iyi haberler geldi.
nakitim daha da güçlendi. tabi bu arada, her tarafta haberler çıkıyor, alaman borsası bitti, battı, cart curt. hiç tınmam aga. bu kağıtlar daha 1 ay evvel uzaydaydı, şimdi yere inmişler toplamammı.
netekim, 3-4 gün sonra yukarı hareketler başladı. ben görünen maliyetime gelen kağıdı bunların eline tutuşturuyorum. zarardaki kağıtlarımdanalıp maliyet düşürmeye devam ediyorum.
demiştim ya stratejiniz farkedilince hemen kendi stratejilerini değiştirirler. değiştirdiler.
düşüşe direnen ya da hiç adı sanı olmayan bi kaç kağıt var. onlar her gün tavan tavan gidiyor. diğerleri yerinde sayıyor. anormal tabi.
anormal olması sevindirici çünkü alleme i cihan olsalar borsadaki anormallikleri en fazla bi kaç gün sürdüreblirler.
netekim pes etmediğimiz görülünce. bunu bıraktılar. tabi ki amaç, lan benim kağıtlar gitmiyor diyip psikolojimi ve stratejimi bozmaktı.
olmaz güzel kardeşim. bunca yıldır uçak haydıyoruz. olabilir mi böyle bi şey.
son zamanlardaki taktikeri de kağıdı, şahsımın maliyetine yakın fiyata durdurmak. tam bir sinir savaşı. lakin bizde sinir değil beyin var.
burada verilmek istenen korku şu.
ya düşerse, hazır maliyetime gelmiş satsam mı
ya da
lan yükseliyor kağıt biraz daha alsam mı.
tabi pilot ikisini de yapmaz.
%1 üzerine bi miktar satış yazar, % 1 aşağıya da bi miktar alış yazar.
bu şekilde o korkuyu ben onlara yaşatırım.
ya daha çok alırsa bu manyak, ya da ya daha çok satarsa.
savaş sürüyor.
alaman borsası eski değerine geldiğinde ben eskisinden daha çok paraya sahip olacağım.
çünkü ihtiyat akçelerimle ucuz fiyatlardan kağıtlar aldım ve zararını çıkaranları satıp zarardaki kağıtları ucuzdan aldım.

not. başarı hikayesi anlatmadık. yol anlattık.