replik der ki(özet): ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.
gelmiş geçmiş en kötü ve sıkıcı film açık ve net.
görsel
Oskar üstüne Oskar almış, fazla gelen oskarları eşe dosta hediye etmiş, eritip satmış film.

Bu akşam izlemeye karar verdim. Bakalım yere göğe sığdıramayanlar mı yoksa berbat diyenler mi haklı.

Edit:

Bu film bir başyapıt mı
Değil
Ama nefis bir film. Bir yağlı boya tabloyu 50 lira verip duvarınıza asıyorsunuz ya, bazı insanlar bazı tablolara milyonlar ödüyor. O da tablo, bu da tablo, o kadar para verilir mi? Yani demem o ki kaliteyi gören gözler var. Bu film öyle bir şey işte.
bir şaheserdir. insanı insan yapan o ince çizgi aslında egolarımızın kendisine bahşedilmiş dolambaçlı tablonun ressamın süzgecinden geçirilip adeta hoyratça eski suretini kırıp atan bir heykeltıraşın kuantum ikililiği üzerine.

ya ben çok salağım herhalde neden hiçbir çıkarım yapamıyorum ben, neden herkes deli gibi beğendi bu filmi, konu yok abi yok yani ününü kaybeden bir adamın tekrar eski şöhretine kavuşmaya çalışması ilginç gelen bir sahne yok hayat dersi yok, sikeyim insan psikolojisini ne psikolojiymiş adam işinde gücünde film çekmeye çalışıyor başından geçen iki üç problem var işte aktör bulamıyor, oyunu çok tutmuyor , şizofreni git gel yapıyor nedir yani bu neden film oldu. neden bunu deyince insanlar sen ne anlarsın işte davar diyor bana, herhangi bir şeyden psikolojik çıkarım yapmak neden bu kadar moda neyin çıkarımını yapıyorsun nedir yani? izlemeyin efenim.
insan psikolojisinin dolambaçlı yapısını harika bir kamera tekniği ile anlatan film.

Ve ayrıca şunu tekrar tekrar hatırlatıyor: bir insanın en büyük mücadelesi kendi egosunu okşatabilme savaşıdır.
" Popülarite, prestijin kıçı kırık kuzenidir arkadaşım. "
(d. 15 Şubat 1969) sahne adıyla Birdman veya Baby tarafından bilinen New Orleans, Louisianalı Amerikalı rapçi ve kayıt yöneticisidir.Cash Money Records ve ikili Big Tymers bir yarısında ortak kurucusudur.Big Tymers ve solo kariyeri için yaptığı bültenleri ile birlikte Birdman bir işbirliği albüm ve Lil Wayne ile çok sayıda parça kaydetti.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Birdman
sanatçılık ve oyunculuk halleri üzerine ilgi çekici bir film.
vakit kaybı olarak görmediğim fakat en iyi film oscarını alacak kadar da tatmin etmeyen filmdir. bir kere o piç adam rolü Edward norton'a hiç ama hiç gitmemiş. hatta Edward Norton biraz popülaritesi için kullanılmış gibi geldi.
tadından yenmeyecek bir film. oscarı zaten hakkı ile aldı o konuya girmeye gerek bile yok ki iğnelediği konuları da muhteşem bir şekilde iğnelemiş, yermiş. gerçekten üstün bir yönetmelik far filmde de.
gayet iyi filmdir. çekimlerindeki, müzik kullanımındaki orjinallik mest etmiştir. ayrıca michael keaton'ı da yeniden diriltmiştir.
filmin iyi kötü olayına girmiyorum. bana göre orta düzey bir filmdi. emma stone ve edward norton olmasa kötü derdim sanırım.

interstellar dururken nasıl olur da bu filme en iyi film ödülü vermişler gerçekten anlamak zor. yok illa biz interstellar a ödül vermiyoruz kafasındaysalar bari gidip boyhood a vereydiler. innaritu arasını iyi tutumuş anlaşılan yetkili kişilerle. yoksa bu filmle aldığı ödüller ve bu yıl revenantla en iyi yönetmen ödülünü alması kesinlikle açıklanamaz.

filmi izlemeyi düşünenler için de şöyle söyleyeyim; izleyecek sağlam filmleriniz kalmadıysa ve kafanızda da başka bir film yoksa oturup izleyin. onunu dışında pek film izlemeyen bir tipseniz hiç bulaşmayın derim.

edit: bak şimdi aklıma geldi The Grand Budapest Hotel alsa tamam derdim. anca whiplash'le başa baş gider bu film zaten müzikleri de çok benziyor. Bateri sevmeyenler için kafa s*kici olmuş biraz. Tamam anladık arkadaş güzel solo çalıyorda herkes solo bateri dinleyicisi değil ki kardeşim. film bittiğinde şöyle bir 5-10 dakika kulaklarımı dinlendirdim bir ohhh çektim.

bu filme neden bu kadar sinirlendim ben de bilmiyorum * sanırım bu kadar basit olmamalı bazı şeylerin sonu.
günümüzde neredeyse gördüğünüz tüm rapçilerde azda olsa bir katkısı olan yapımcı, şarkıcı.

(bkz: baba)
--spoiler--

--spoiler--

Tiyatro gibi onemli bir kulturun ,oyunculugun degerinin ayni zamanda izlenen batman,superman gibi sadece aksiyon agirlikli olup oyunculuk degerinin cok az oldugu filmlere de gonderme yapip 'o oyuncuya da mi pelerin takmislar demesi sanirim cok iyiydi ayrica yapımcı, yönetmen, oyuncu ve kamera arkası ekip gibi bu sektöre yıllarını harcamış insanların kültürel birikim ve doluluklarına tam zıt olan popüler "kültür"ün boğazlarına bıçak gibi dayanmasını ve ikilemi çok güzel anlatan, cidden başarılı bir film olmuş. "Bu sefer rol yapmıyorlar" hissini uyandırdı bende gerçekten. Popüler ve gelip geçici şeylere aşırı değer verilmesinin yanında kült değerlere sahip çıkamayanların tıpkı şöhreti gibi kendisinin de gelip geçici olması ikilemi var. Bu sebeple kült değerlerin popüler düzeye aktarılması çok önemli ki filmin sonunda da bunu başarıyor.
bu inarritu değişik adam. ne verseler yiyorsunuz diyerek oscar'ı almış. kötü film mi hayır. budur diyemem ama sıkıntıdan küfretmiş gibi bir şey. spidy'i yerin dibine sokmuş. eleştirmenlere ancak yaftalama peşinde olduklarını söylerken haklıydı. ağır felsefe yerine kan revan içinde hareketli birşey vermeyen filmlerin revaçta olduğu boş ünlüleriyle öne çıkan sosyal medyanın balon olduğunu gözümüze sokmuş. mesajı var hem de sağlam. adamın filmleri uzun ve ağır ağır ilerliyor gibi. ikinci filmini izledim bu fikre doğru ilerliyorum.
Tek plandır , zaten tek plan çekilmese beklenilen etkiyi yaratır mıydı bilemem.
Ben bu tarz filmlere, "izledikten sonra ağızda bir tat bırakan film" diye tabir ediyorum. Hani müthiş değil, kötü demeye de varmıyor diliniz. izlenebilir ama izlemezseniz çok şey kaybetmezsiniz.
dört adet oskar alarak eziklere kapak olan film.

koskoca akademi, allaın torrentçisinden daha az hikmet sahibi ya ? koskoca akademi ülkeler kadar bütçesi olan stüdyolara katakulli çekmek için sebep arıyor ya ? allaın bittorrentçilerine bak aq.
çok kafa açıcı bir filmdi, izleyince kendimden geçmiştim. baya bir kafanız açılıyor akıl yürüterek yapılabilecek bir senaryo değil gerçekten başarılıydı.
nothing nothing nothing im a fucking actor...
abi adamlar yapıyo ya.
çok yaratıcı ve alışılmışın dışında akıcılığa sahip film.

evet, film gerçekten de inanılmaz bir hızda akıp gidiyor. olaylar, durumlar, duygular... sahne geçişlerini anlamıyorsunuz bile, önemli diyalogları arada kaçırabiliyorsunuz. çok ince püf noktaları gözünün önünden kayıp gidiyor.

tüm bunları yakalayabilmek için senin de filmin içerisinde yaşaman gerekiyor izlerken. işte o noktadan sonra inanılmaz keyifli bir hale geliyor film.

birdman, geçmişten gelen şanın ezici ağırlığı ile mücadele ederken biz filmde birdman haricinde her şeye odaklanıyoruz.

işte bu yüzden filmdeki her rol çok kıymetli ve onu gerçekten özel insanlar canlandırıyor. çünkü bu filmde herkes başrol. tyler durden bile...

bu filmi atlamayın gençler, ileride çok değerlenecek buralar.
sadece film muzikleri icin bir kez daha izlenebilecek film.
Öncelikle 4-5 meşhur oyuncu toplayalım. iyi bir gişe için şart. Hem de sadece oyuncularına bakıp film izleyenleri çekeriz. Evet, bir bakalım şimdi bunlarla ne yapabiliriz... Aksiyon, bilim kurgu, romantik komedi falan yapmayalım. Herkesin yaptığından farklı bir şey yapalım ama biz de ne yaptığımızı bilmeyelim. Azıcık otobiyografi, azıcık komedi, bolca popüler kültür eleştirisi yapalım. Tabi sosyal medyaya giydirelim ki marjinalliğimiz belli olsun ama sonra da onsuz olmayacağını da inceden belirtelim. Yoksa ağa babalarımızla başımız belaya girer. Oyuncular, tamam. Tarz ve içerik, aşağı yukarı onlar da tamam. Şimdi bu filmi nerde çeksek ki... Brodway ! tabi ya... Hem böylelikle filme sanatsal bir hava veririz. Zaten ne yaptığımızı biz bile bilmiyoruz. Eleştirenlere "sanattan anlamıyorsunuz. Biz zaten bu filmi sizin gibilere eleştiri olsun diye çektik" diye cevap veririz. Aralara da baba/kız ilişkisi, cinsellik, şizofreni yerleştirdik mi...
Cillop gibi film oldu şerefsizim. Mis mis... Tamam çekiyoruz beyler.

Muhtemeldir ki yapımcısı tam olarak yukarıdaki tarz da bir kafayla çekti bu filmi. Başka bir ihtimale yer yok.

Sonuç mu ?

And the oscar goes to... Birdman. Yeah !
2014 yılında bu kadar iyi filmin vizyona girmesine rağmen bu kadar çok oscar olması normal olmayan film. 29 yıl sonra hatırlayanı pek az olucak.