bugün

alınıp icilmeyen sağda solda duran ilaç kutulari.
adam gibi bir manzaran yoksa ya da bahçen yoksa. kutu gibi apartmanların arasında bir dairede yaşıyorsan, boşuna evim var diye sevinmeye gerek yok. insan eve gittiğinde biraz mutlu olmalı. mesela ben, gidince balkona çıkıp, boğaz ve galata kulesi manzaramın keyfini çıkartırken biramı yudumlayarak günü bitiriyorum. hezarfeni düşlüyorum gözlerim kapalı misali.
içinde mutlu bir aile olması olabilir mesela.
Halı diye bir şeyin var olmaması.
(bkz: emlak vergisi)

unutma babako;

Bayrak bağımsızlığımızın, vergi varlığımızın kanıtıdır.
annedir o detay. anne olmazsa o ev falan olmaz en fazla sığınak olur.
(bkz: Huzur)

Aslında çoğu insanın farkında olmadığı am bir evin olmazsa olmazı olan maneviyattır.
kolonları.
55 ekran tüplü televizyon,
Otantik kilimler,
Florasan,
Balkon önü saksıları,
Çekyat.
Kapı.. Pencere.. Duvar.. Ama yuva yapan detaylar denilseydi o zaman cevap başka.. aile.. baba.. çocuklar.. Huzur.. Ve bunların yapı harcı olarak Kadın, anne..
Anahtar.
Yalnızlık.
Perde ve halı.
temizlik ve düzendir kesinlikle. bir de huzur varsa tamam. ama ev dört yanı duvarlarla çevrili üstünde çatısı olan yer değildir. ev her yerdir. önemli olan birlikte olmaktır. o okul muydu lan neyse.
insanın kendisini içindeyken huzurlu ve güvende hissetmesi yeterlidir. bir evim olmasını isterdim bu sebepten.
orospudur. eğer genelEV den bahsediyorsanız.
(bkz: kapı zili)

(bkz: Fransız balkon)
Evi ev yapan detaylar kişiye göre değişir. Bence evi ev yapan 'perde' dir.
pişmiş soğan kokusu,
tv üstündeki dantel,
demlenen çay yüzünden buğulanan mutfak penceresi,
balkonun bir köşesine düşmüş renkli mandal.
halısız evler için de bir şeyler söylemek istiyorum; halısız olmaz arkadaşlar. halısız evde ketçap mayonezsiz patates kızartmasına benzer. halısız evler gözümde yurttan, bi otel odasında. ya da yeni taşınılmış bi evden farkı yok.
annemdir. yokken evi pok götürüyor afedersiniz. bir geliyor ne yapıyor anlamıyorum ama 10 dakika içinde her şey derli toplu oluyor.
Kapıdan içeri girerken gelen kavrulmuş soğan veya kızartma kokusudur.
karşılıksız duygu
saygı
sevgi
sadakat
sabır.
içinde salınan yar olmadıktan sonra neyleyim köşkleri sarayları...

evi ev yapan tek şey, içindeki huzur ve mutluluktur. gerisi laf-ı güzaf.
Çocuktur. Anne babanızla yaşıyorsanız o etmen sizsiniz. Evli olup çocuk sahibi olan da ne demek istediğimi anlayacaktır zaten.

Allah isteyen herkese nasip etsin inşallah.